Кримінальна відповідальність за посів або вирощування снотворного маку чи конопель

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Поняття кримінального правопорушення

Відповідно до статті 310 Кримінального кодексу України відповідальність настає за незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п'ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п'ятдесяти рослин .

Кримінальне правопорушення вважається закінченим з моменту виконання дій, що утворюють посів (внесення насіння в ґрунт) чи вирощування (коли здійснюються заходи по догляду) рослинних культур, що містять наркотики, - незалежно від того, чи були вирощені снотворний мак або коноплі, чи був зібраний урожай і вироблено (виготовлені) наркотичні засоби.

За незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості до ста рослин чи конопель у кількості до десяти рослин настає адміністративна відповідальність, передбачена ст. 106-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі від 306 до 1 тис. 700 гривень.

Ознаки кримінального правопорушення

Кваліфікуючими ознаками кримінального правопорушення є незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель:

  • особою, яка була засуджена за цією статтею;
  • особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. ст. 307, 309, 311, 317 КК України;
  • за попередньою змовою групою осіб з метою збуту;
  • у кількості п'ятисот і більше рослин маку снотворного чи п’ятдесят і більше рослин конопель.

Склад кримінального правопорушення

Об'єктом кримінального правопорушення є здоров'я населення.

Предметом кримінального правопорушення - це не власне наркотики, готові до вживання, а лише рослини (чи їх частини), що містять наркотичні засоби,- мак снотворний і коноплі.

Об'єктивну сторонукримінального правопорушення утворюють незаконний посів (внесення насіння в ґрунт) або вирощування снотворного маку чи конопель, тобто культивування цих рослин.

Поняття вирощування охоплює різні роботи з догляду за посівами і наркотиковмісними рослинами, зокрема, обробка міжрядь, боротьба зі шкідниками і хворобами, знищення бур'янів, підживлення добривами, поливання та інші дії, у т.ч. догляд за розсадою в закритому ґрунті.

Суб'єкт кримінального правопорушення загальний. Якщо наркотиковмісні культури були незаконно посіяні чи вирощувались службовою особою, яка для цього використала владу чи службове становище всупереч інтересам служби, вчинене за наявності підстав слід кваліфікувати за ст. ст. 364 і 310 Кримінального кодексу України.

Суб'єктивна сторона кримінального правопорушення характеризується умислом, Якщо ці дії вчинюються за попередньою змовою групою осіб ч. 2 ст. 310 Кримінального кодексу України, така група має діяти з метою збуту. Ця мета містить у собі намагання винних передати у володіння іншій особі (безоплатно чи за винагороду) врожай снотворного маку чи конопель, які посіяні або вирощені вказаною групою осіб. Виникнення такої мети можливе як до посіву снотворного маку чи конопель, так і на етапі їх вирощування.

Повторність утворюють лише діяння, передбачені ст. ст. 307, 309, 310, 311 і 317 Кримінального кодексу України. В інших випадках відповідальність за частиною другою ст. 310 Кримінального кодексу України настає незалежно від того, чи була особа засуджена за вчинення будь-якого з перерахованих кримінальних правопорушень. При цьому попередня судимість особи є важливою лише в одному випадку - у разі засудження за ст. 310 Кримінального кодексу України.

Відповідальність

Діяння, передбачені ст. 310 КК України передбачають відповідальність у виді:

штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років;

особою, яка раніше вчиняла таке кримынальне правопорушення, за попередньою змовою групою осіб з метою збуту, а також незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості п'ятисот і більше рослин чи конопель у кількості п'ятдесят і більше рослин - позбавлення волі на строк від трьох до семи років.