Керування транспортними засобами в нетверезому стані

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Статтею 2861 КК України встановлено кримінальну відповідальність за вчинення кримінального правопорушення у вигляді порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння.

Склад злочину

Об'єкт злочину

Об’єктом злочину (на що посягає правопорушення) є безпека руху й експлуатації автомобільного та деяких інших видів транспорту (всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби).

Додатковий обов’язковий об'єкт - життя і здоров'я особи.

Об'єктивна сторона злочину

Об'єктивна сторона даного злочину включає такі обов'язкові ознаки:

▶ діяння - полягає у порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, що може вчинятися шляхом дії/бездіяльності у таких формах:

  • вчинення дій, які заборонені правилами;
  • невиконання дій, які особа може і зобов'язана вчинити відповідно до вимог правил безпеки руху й експлуатації транспорту.

▶ обстановка - діяння вчиняється та наслідки настають в обстановці дорожнього руху (в процесі пересування транспортних засобів);

▶ наслідки - скоєння протиправних дій (допущення бездіяльності) мають місце у вигляді фізичної шкоди, яка є не менш небезпечною, ніж середньої тяжкості тілесне ушкодження;

▶ причинний зв'язок між діянням і наслідками;

▶ стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у винної особи. У випадку, якщо винна особа порушила правила дорожнього руху не перебуваючи у зазначеному стані, криінальна відповідальність настає відповідно до статті 286 КК України.

Злочин вважається закінченим з моменту настання наслідків.

Суб'єктивна сторона злочину

Для кваліфікації даного злочину форма вини не має значення. Відповідальність настає незалежно від того, чи умисно особа вживала алкоголь, наркотики, чи препарати, які знижують увагу та швидкість реакції, а потім керувала транспортним засобом, чи з необережності не врахувала, що вживані речовини ще лишилися у крові.

Суб'єктивна сторона злочину визначається ставленням винного до наслідків і в цілому характеризується необережною виною.

Суб'єкт злочину

Суб'єкт злочину спеціальний - фізична, осудна особа, яка досягла 16-ти років та керувала певним транспортним засобом. Особою, яка керує транспортним засобом, можна вважати водія; інструктора, який керує навчальним водінням; службову особу, яка дає водію обов'язкові для виконання вказівки. Водночас не мають значення навність чи відсутність у винуватця права володіння чи користування цим транспортним засобом, посвідчення на право управління транспортним засобам.

Кваліфіковані склади злочину

Кваліфіковані склади злочину визначаються настанням наслідків:

  • заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень;
  • заподіяння смерті потерпілого;
  • заподіяння смерті кількох осіб.

Санкція (покарання)

1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, -

караються позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.

2. Ті самі діяння, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони заподіяли потерпілому тяжке тілесне ушкодження, -

караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до восьми років.

3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили смерть потерпілого, -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років.

4. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, -

караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від семи до десяти років.