Здійснення риболовлі в орендованих ставках

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 09:43, 16 грудня 2016, створена Hanna.yermolaieva (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/213/95-%D0%B2%D1%80 Водний кодекс України] * [http://zakon0.rada....)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Види водокористування

Відповідно до ст.46 Водного кодексу України, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів (ст.47 Водного кодексу України).

На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду.

Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду.

Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

Умови загального водокористування передбачаються договором оренди або окремим додатком до нього.
Громадяни, перед тим, як здійснювати рибальство в орендованому іншими особами ставку, повинні вияснити, чи є обмеження щодо загального водокористування на даному водному об’єкті, ознайомитись з цими обмеженнями.

Де і хто може здійснювати риболовлю в орендованих ставка

Любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства у всіх водоймах України, за винятком вилову у водоймах природно-заповідного фонду, ставкових та інших рибо розподільних господарствах, водоймах, спеціальне використання яких обмежене (питні,технічні,лікувальні та інші), водоймах, де лов або добування заборонені (п. 3.1 Правил любительського і спортивного рибальства).

Любительський та спортивний вилов риби, інших водних біоресурсів здійснюється: на водоймах загального користування - безкоштовно; на водоймах, наданих громадським об'єднанням для організації любительського рибальства: членам таких об'єднань - за їх членськими квитками; іншим громадянам - за платними відловлювальними картками, які видаються цими об'єднаннями. Вартість таких карток встановлюється громадськими об'єднаннями за погодженням з фінансовими органами Автономної Республіки Крим або відповідної області та з органами рибоохорони (п. 4.1 Правил любительського та спортивного рибальства, затверджених наказом Держкомрибгоспу від 15.02.1999 № 19).

Установлення плати за рибальство з берега допускається тільки на річках, площа водозбору яких не перевищує 50 тис. квадратних кілометрів.

Право безплатного рибальства на водоймах, де впроваджене платне рибальство, а також на тих, що закріплені за громадськими об’єднаннями, надається (за наявності відповідного посвідчення): - інвалідам I та II груп; - учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС I та II категорій; - дітям до 16 років.

Любительський лов риби дозволяється: - на водоймах загального користування – з берега або з човна, вудками всіх видів із загальною кількістю гачків не більше п'яти на рибалку, та спінінгом. - на водоймах, на яких впроваджене платне рибальство: членам громадських об'єднань за їх членськими квитками з берега або з човна вудками усіх видів із загальною кількістю гачків не більше десяти на рибалку і спінінгом, іншим особам – забороняється; Дітям до 16 років самостійний лов риби дозволяється тільки з берега.

Обмеження

Заборонено любительське та спортивне рибальство:

 • у каналах теплоенергоцентралей, підвідних та скидних каналах електростанцій;
 • у підвідних і магістральних каналах, відводах рибогосподарських та меліоративних систем, в шлюзових каналах тощо;
 • у новостворених водосховищах (до особливого розпорядження);
 • з незареєстрованих плавзасобів або таких, що не мають на корпусі чіткого реєстраційного номера (за винятком веслових човнів);
 • з човнів або інших плавзасобів на промислових ділянках, закріплених за користувачами водних біоресурсів, а також на відстані від берега більш як 3 км в Чорному морі і 1,5 км – в Азовському морі;
 • у верхніх б’єфах гребель на відстані ближче ніж за 500 метрів;
 • поблизу мостів, які охороняються, в межах режимних зон охорони;
 • у радіусі 500 метрів навколо риборозплідних господарств;
 • у водоймах риборозплідних і товарних рибних господарств;
 • на водоймах, що розташовані в зоні евакуації (відчуження) на територіях, радіактивно забруднених унаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС;
 • на зимувальних ямах;
 • з криги на ділянках водойм, закріплених за рибодобувними організаціями – на відстані більш як за 500 метрів від берега;
 • на водоймах, що не визначені органами рибоохорони як такі, на яких дозволене любительське рибальство;
 • у темний час доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) з човнів та інших плавучих засобів у Чорному та Азовському морях;
 • без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в окремих водоймах.

Інформацію про точне місце розташування заборонених водойм, або про ділянки, відведені для любительського рибальства, місця зимувальниях ям, період нересту можливо уточнити в територіальних органах рибоохорони.

Відповідальність

Незаконне обмеження прав загального водокористування може потягти цивільно-правову (наприклад, розірвання договору оренди ставка), кримінальну (наприклад, самоправство чи перевищення службових повноважень) чи іншу відповідальність.

Незаконний вилов риби в орендованому ставку іншими особами може призвести до адміністративної чи кримінальної відповідальності, оскільки риба є власністю орендаря і її вилов може розцінюватись як крадіжка.

Порушення правил рибальства - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову) - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої (ст.85 Кодексу про адміністративні правопорушення).

Незаконно виловлені водні живі ресурси підлягають вилученню в установленому законодавством порядку.

Контроль за дотриманням Правил рибальства здійснюють органи рибоохорони та інші спеціально уповноважені на те органи, а також громадські інспектори рибоохорони та громадські інспектори з охорони довкілля.