Відмінності між версіями «Житлова субсидія у грошовій готівковій формі»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(→‎Порядок виплати житлової субсидії у грошовій готівковій формі: додано оновлене роз'яснення про порядок користування зал. коштів)
(Не показані 10 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
=== Нормативна база ===
== Нормативна база ==
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України" Про житлово-комунальні послуги]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України" Про житлово-комунальні послуги]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) (далі - Положення)]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1176-2018-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1176 "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/373-2019-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі]


[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1176-2018-%D0%BF Постанова №1176 від 27.12.2018 "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі"]<br>
== Призначення житлової субсидії у грошовій готівковій формі ==
[[Файл:Житлова субсидія в грошовій готівковій формі (https---zhmerynka.city-read-misto-23972-subsidii-gotivkoyu-z-bereznya-2019-roku-zhmerinchanam-na-zamitku).png|міні|Житлова субсидія в грошовій готівковій формі]]
Громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному сезоні у <u>грошовій безготівковій формі</u>, а також громадянам, які одержували таку субсидію у грошовій готівковій формі і у них (за даними управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг) <u>відсутня заборгованість</u>, що відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення] (крім одержувачів, які не змогли своєчасно отримати житлову субсидію через АТ “Ощадбанк” у грошовій готівковій формі у зв’язку з тим, що перебували у складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров’я), житлова субсидія '''на наступний строк''' призначається у грошовій готівковій формі (пункт 101 [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення]).


В Україні, 1 січня 2019 року набула чинності постанова Кабміну України про початок процесу монетизації субсидій для населення. Цей процес передбачає, що українці будуть отримувати «живі» кошти на оплату комунальних послуг.
Якщо сума призначеної житлової субсидії '''перевищує 5 тис. гривень на місяць''', її виплата здійснюється у <u>грошовій безготівковій формі</u>.
Зміни в системі монетизації житлових субсидій почали діяти з березня 2019 року, завдяки яким побутові споживачі газу зможуть отримувати свої субсидії на рахунок в банку.
== Етапи проведення монетизації ==
# На першому етапі, з 1 січня участь у монетизації пільг і субсидій візьмуть ті сім'ї, які звернуться за допомогою вперше ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України" Про житлово-комунальні послуги]).Субсидія буде надходити на персональний аккаунт одержувача в "Ощадбанку", який буде розраховуватися за субсидианта з постачальниками комунальних послуг і відразу інформувати SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку. Тим сім'ям, які беруть участь у монетизації, не потрібно буде щомісяця платити свій обов'язковий платіж окремо за кожний вид послуги.


Держава через "Ощадбанк" буде оплачувати частину комуналки. Після чого про всю решту, яку повинні сплатити українці, працівники банку їх повідомлять письмово.
За бажанням одержувача субсидії, якому вона надається у грошовій готівковій формі, виплата субсидії з наступного місяця може здійснюватися у грошовій безготівковій формі на підставі відповідної '''[https://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0548-18 заяви]''', поданої структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.
# Другий етап: з 1 травня 2019 р. монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію або пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою у літній період.
# Третій етап настає з 1 жовтня 2019 р. запланована повномасштабна монетизація. Кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, буде отримувати за результатами опалювального сезону готівкою все, що було зекономлено.
Всім отримувачам пільг та субсидій, крім тих, хто звернувся за субсидією вперше в 2019 році, обов'язково потрібно буде в травні подати заяву на монетизацію та декларацію про доходи до управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.


Відвідувати особисто банк громадянам не потріьно буде.
Про порядок призначення житлової субсидії <span style="color:#008B00">див. додатково консультацію</span> "[[Порядок надання населенню субсидій. Підстави для припинення надання раніше призначеної субсидії]]".


На кожного субсидіанта після опрацювання заяви на монетизацію, буде автоматично відкрито персональний аккаунт в банку.
== Порядок виплати житлової субсидії у грошовій готівковій формі ==
== Премії за зекономлені субсидії ==
<u>Виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюватиметься:</u>
Кабмін уточнив механізм надання грошових виплат субсидіантам, які заощадили державні кошти.
Компенсація за заощаджену субсидію буде проводитися на підставі підрахунку обсягів і вартості спожитих послуг, а також інформації від Мінсоцполітики про розмір нарахованої держдопомоги.
== Варіанти оформлення субсидій та документи ==
Існують три можливі варіанти оформлення субсидій. Зокрема, особистий прийом в управлінні соціального захисту населення, подача електронної заяви і декларації через сайт Мінсоцполітики, а також людина може надіслати ці документи поштою.
Клієнти, які претендують на отримання урядової знижки на оплату комунальних послуг, повинні подати лише заяву та декларацію, в якій потрібно вказати тільки види доходів, але не їх розміри.<br>
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива надається шляхом перерахування коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий у банківській установі, чи виплачується йому готівкою у відділеннях поштового зв’язку.


Громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг.
1) особам, які одержують пенсії, – [https://www.msp.gov.ua/ Міністерство соціальної політики України] через [https://www.pfu.gov.ua/ Пенсійний фонд України] шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта", де особа одержує пенсію. Виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюватиметься '''одночасно з виплатою пенсій''';


Інші одержувачі житлової субсидії, яким вона надається за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зобов’язані щомісяця сплачувати обов’язкову частку платежу. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату такої послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1176-2018-%D0%BF Постанова №1176 від 27.12.2018]).
2) особам, які не одержують пенсії, – Міністерство соціальної політики України через АТ "Ощадбанк" шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через [https://www.oschadbank.ua/ua/private/remittances/speedCoin платіжну систему "Система термінових переказів "Швидка копійка"] або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ "Ощадбанк" (пункт 115 [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення]).


[[Категорія: Доробити]]
з набуттям чинності [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/420-2021-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 р. №420] вступають в дію наступні зміни:
 
- скасовується безготівкова форма надання житлових субсидій;
 
- АТ "Ощадбанк" залишається одним з уповноважених банків, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій/пільг у грошовій готівковій формі;
 
- АТ "Ощадбанк" є єдиним уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг у грошовій безготівковій формі.
{| class="wikitable"
|+
|'''''Увага!''''' Громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі, зобов’язані <u>щомісяця</u> сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг (пункт 108 [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення]).
|}
 
== Залишки коштів ==
Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати житлової субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються одержувачам житлових субсидій АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ "Ощадбанк", про що АТ "Ощадбанк" інформує одержувачів субсидії шляхом <u>надсилання смс-повідомлень</u> (пункт 114 [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF Положення]).
 
Всі громадяни, які користувалися безготівковою субсидією минулого опалювального періоду до грудня поточного року (до кінця 2021 р), зможуть отримати відповідні кошти.
 
Тим громадянам, які мають відкриті рахунки в АТ "Ощадбанк", вже в червні буде проведено перерахування цих коштів. Ті, хто не має відкритих рахунків в АТ "Ощадбанк", мають відкрити рахунок, після чого вони матимуть змогу отримати зекономлені розміри субсидій протягом минулого опалювального періоду для їх використання на власні потреби».
 
== Див. також ==
* [[Порядок надання населенню субсидій. Підстави для припинення надання раніше призначеної субсидії]]
* [https://www.msp.gov.ua/news/17651.html Все про зміни у виплаті субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги, які починають діяти з 1 жовтня]
[[Категорія:Квартирна плата та комунальні послуги]]

Версія за 08:33, 31 травня 2021

Нормативна база

Призначення житлової субсидії у грошовій готівковій формі

Житлова субсидія в грошовій готівковій формі

Громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному сезоні у грошовій безготівковій формі, а також громадянам, які одержували таку субсидію у грошовій готівковій формі і у них (за даними управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг) відсутня заборгованість, що відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 Положення (крім одержувачів, які не змогли своєчасно отримати житлову субсидію через АТ “Ощадбанк” у грошовій готівковій формі у зв’язку з тим, що перебували у складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров’я), житлова субсидія на наступний строк призначається у грошовій готівковій формі (пункт 101 Положення).

Якщо сума призначеної житлової субсидії перевищує 5 тис. гривень на місяць, її виплата здійснюється у грошовій безготівковій формі.

За бажанням одержувача субсидії, якому вона надається у грошовій готівковій формі, виплата субсидії з наступного місяця може здійснюватися у грошовій безготівковій формі на підставі відповідної заяви, поданої структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.

Про порядок призначення житлової субсидії див. додатково консультацію "Порядок надання населенню субсидій. Підстави для припинення надання раніше призначеної субсидії".

Порядок виплати житлової субсидії у грошовій готівковій формі

Виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюватиметься:

1) особам, які одержують пенсії, – Міністерство соціальної політики України через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта", де особа одержує пенсію. Виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюватиметься одночасно з виплатою пенсій;

2) особам, які не одержують пенсії, – Міністерство соціальної політики України через АТ "Ощадбанк" шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через платіжну систему "Система термінових переказів "Швидка копійка" або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ "Ощадбанк" (пункт 115 Положення).

з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 р. №420 вступають в дію наступні зміни:

- скасовується безготівкова форма надання житлових субсидій;

- АТ "Ощадбанк" залишається одним з уповноважених банків, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій/пільг у грошовій готівковій формі;

- АТ "Ощадбанк" є єдиним уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг у грошовій безготівковій формі.

Увага! Громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг (пункт 108 Положення).

Залишки коштів

Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати житлової субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються одержувачам житлових субсидій АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ "Ощадбанк", про що АТ "Ощадбанк" інформує одержувачів субсидії шляхом надсилання смс-повідомлень (пункт 114 Положення).

Всі громадяни, які користувалися безготівковою субсидією минулого опалювального періоду до грудня поточного року (до кінця 2021 р), зможуть отримати відповідні кошти.

Тим громадянам, які мають відкриті рахунки в АТ "Ощадбанк", вже в червні буде проведено перерахування цих коштів. Ті, хто не має відкритих рахунків в АТ "Ощадбанк", мають відкрити рахунок, після чого вони матимуть змогу отримати зекономлені розміри субсидій протягом минулого опалювального періоду для їх використання на власні потреби».

Див. також