Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Наявність страхового стажу

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який сплачено страхові внески (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Починаючи з 1 січня 2020 року на пенсію зможуть вийти особи віком 65 років за наявності страхового стажу по 31 грудня 2020 року від 15 до 17 років, віком 63 роки — в разі, якщо вони мають стаж від 17 до 27 років, і особи віком 60 років в разі, якщо їх страховий стаж — 27 років або більше.

Кожен рік ця цифра буде зростати на 1 рік, і у 2028 році в 60 років зможуть вийти тільки ті особи, які матимуть 35 років страхового стажу, а в 65 ті, хто мають страховий стаж від 15 до 25 років (ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Якщо майбутній пенсіонер не працював певний час, не отримував доходи, з яких сплачувався єдиний внесок, то такий період у страховий стаж не зараховується. Тож якщо на момент досягнення віку, з якого призначається пенсія за віком особа не матиме необхідного страхового стажу, пенсію буде призначено після досягнення необхідного страхового стажу.

Допомогти у вирішенні таких ситуацій можливо за рахунок «придбання стажу» шляхом укладання Договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (за попередні періоди) або договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (на майбутній період), який можна укласти не менше ніж на рік.

Хто має право на укладення угоди

Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

Куди звернутися

Для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування необхідно звертатись за місцем проживання до органів Державної фіскальної служби України (далі - органи доходів та зборів).

Перелік необхідних документів

 1. Заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 4 до Інструкції;
 2. копію трудової книжки (за наявності);
 3. виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
 4. копію документа, що посвідчує особу;
 5. документ, що підтверджує членство в такому господарстві (для членів особистого селянського господарства) (пункт 2 розділу V Інструкції).

Строк розгляду заяви

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, наведеного у додатку 4 до цієї Інструкції.

За бажання особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), і у разі отримання від неї заяви про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції.

Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Підстави для відмови в укладенні договору про добровільну участь

Орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) у разі, якщо особа:

 • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
 • не відповідає вимогам встановлених для осіб, які мають право на укладення такого договору (див. розділ 3 цієї консультації);
 • надала неповні або недостовірні відомості;
 • раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
 • бажає укласти договір на строк менше одного року (крім договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Доплата до мінімального страхового внеску

Чи можливо зробити доплату до мінімального страхового внеску для зарахування періодів страхового стажу у разі, якщо особа  працює на 0,5 ставки й одержує на місяць зарплату меншу за мінімальну?

Згідно зі ст.24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає  загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

     Страховий стаж обчислюють в місяцях.

     Якщо застрахована особа підлягала  загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, то неповний місяць роботи зараховують у страховий стаж як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою ніж мінімальний страховий внесок.

     Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок – цей період зараховують у страховий стаж як повний місяць за умови відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою ніж мінімальний страховий внесок. Порядок проведення такої доплати визначено розділом 15 інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.   

Розмір і строки сплати єдиного внеску

Єдиний внесок встановлюється в розмірі 22 % суми, що визначається платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску ((в 2020 році -1039,06 гривень).).
Додаткова інформація: Таблиця розміру мінімального та максимального єдиного соціального внеску в Україні.

Сума одноразово сплаченого єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), сплаченого за кожен місяць такого періоду, не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

Приклад: сума одноразово сплаченого єдиного внеску за 2020, яка підлягає до сплати

Припустимо для отримання пенсії людині не вистачає 1 року (тобто 12 місяців) страхового стажу. Обчислення розміру доплати здійснюється за формулою:

Д = С × К × М, де:

Д – доплата за стаж,  якого не вистачає

 • С – страховий внесок з мінімальної заробітної плати за ставкою ЄСВ — 22%
 • К – коефіцієнт вартості компенсації, який застосовується при одноразовій сплаті
 • М – кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії

Отже, з 01.01.2020 по 31.12.2020 мінімальна зарплата становить 4 723 гривні. Мінімальний страховий внесок за 22% ставкою ЄСВ 1039,06 грн. З урахуванням коефіцієнта, який застосовується при одноразовій сплаті (за 1 рік — 2) дорівнює 2078,12 грн.

Таким чином, сума, яку необхідно у 2020 році сплатити в ПФ за покупку одного року стажу складає 24 937,44 грн. (12 місяців × 2078,12).

Через підвищення мінімальної заробітної плати, розмір компенсації за кожен куплений рік страхового стажу буде збільшуватися.

→ 1039,06×2 = 2078,12 гривень (де 1039,06 - розмір мінімального страхового внеску в 2020 році; 2 - коефіцієнт 2) → 2078,12×12 = 24937,44 гривень (де 12 - кількість місяців, за які необхідно сплатити страховий стаж)