Державна реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Немає опису редагування
мНемає опису редагування
Рядок 13: Рядок 13:
У випадку виявлення знайденої або підкинутої новонародженої дитини поза межами закладу охорони здоров'я, згідно [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0074-14 Наказу від 17.12.2013 № 1095/1239], передбачено повідомлення працівників правоохоронних органів.
У випадку виявлення знайденої або підкинутої новонародженої дитини поза межами закладу охорони здоров'я, згідно [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0074-14 Наказу від 17.12.2013 № 1095/1239], передбачено повідомлення працівників правоохоронних органів.


У разі виявлення дитини, яку підкинуто чи знайдено поза закладом охорони здоров'я (на вулиці, у транспорті або в інших громадських місцях) службовою особою органу внутрішніх справ за місцем виявлення дитини в присутності медичного працівника закладу охорони здоров'я, який викликається на вимогу службової особи органу внутрішніх справ, складається [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0074-14 акт] органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку. Акт складається в день виявлення дитини в присутності особи, яка знайшла (виявила) підкинуту чи знайдену дитину, та понятих.<br />
У разі виявлення дитини, яку підкинуто чи знайдено поза закладом охорони здоров'я (на вулиці, у транспорті або в інших громадських місцях) службовою особою органу внутрішніх справ за місцем виявлення дитини в присутності медичного працівника закладу охорони здоров'я, який викликається на вимогу службової особи органу внутрішніх справ, складається [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0074-14 акт] органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку. Акт складається в день виявлення дитини в присутності особи, яка знайшла (виявила) підкинуту чи знайдену дитину, та понятих.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         <br />


Службова особа органу внутрішніх справ негайно повідомляє про виявлення такої дитини службу у справах дітей за місцем виявлення дитини.<br />
Службова особа органу внутрішніх справ негайно повідомляє про виявлення такої дитини службу у справах дітей за місцем виявлення дитини.                                                                                                                                                                                                                                                 <br />


Служба у справах дітей або виконавчий орган сільської, селищної ради, до яких надійшло повідомлення про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, повинні з'ясувати місце знаходження дитини, її вік, відомості про батьків або осіб, які їх замінюють, обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування, прізвище, ім'я, по батькові та адресу особи, від якої надійшло повідомлення, та отримати іншу інформацію, що має істотне значення.<br />
Служба у справах дітей або виконавчий орган сільської, селищної ради, до яких надійшло повідомлення про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, повинні з'ясувати місце знаходження дитини, її вік, відомості про батьків або осіб, які їх замінюють, обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування, прізвище, ім'я, по батькові та адресу особи, від якої надійшло повідомлення, та отримати іншу інформацію, що має істотне значення.<br />

Версія за 07:15, 24 червня 2019

Нормативна база

 1. Конституція України
 2. Сімейний кодекс України
 3. Цивільний кодекс України
 4. Кодекс адміністративного судочинства
 5. Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"
 6. Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито" № 7-93 від 21.01.1993
 7. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини"
 8. Наказ Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 "Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні"
 9. Наказ Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 17.12.2013 № 1095/1239 "Про затвердження форм документів про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати батьки чи інші родичі, про підкинуту чи знайдену дитину та Інструкцій про порядок їх заповнення"

Алгоритм дій у випадку виявлення знайденої або підкинутої новонародженої дитини

У випадку виявлення знайденої або підкинутої новонародженої дитини поза межами закладу охорони здоров'я, згідно Наказу від 17.12.2013 № 1095/1239, передбачено повідомлення працівників правоохоронних органів.

У разі виявлення дитини, яку підкинуто чи знайдено поза закладом охорони здоров'я (на вулиці, у транспорті або в інших громадських місцях) службовою особою органу внутрішніх справ за місцем виявлення дитини в присутності медичного працівника закладу охорони здоров'я, який викликається на вимогу службової особи органу внутрішніх справ, складається акт органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку. Акт складається в день виявлення дитини в присутності особи, яка знайшла (виявила) підкинуту чи знайдену дитину, та понятих.

Службова особа органу внутрішніх справ негайно повідомляє про виявлення такої дитини службу у справах дітей за місцем виявлення дитини.

Служба у справах дітей або виконавчий орган сільської, селищної ради, до яких надійшло повідомлення про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, повинні з'ясувати місце знаходження дитини, її вік, відомості про батьків або осіб, які їх замінюють, обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування, прізвище, ім'я, по батькові та адресу особи, від якої надійшло повідомлення, та отримати іншу інформацію, що має істотне значення.

Державна реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини

Куди звернутися?

Державна реєстрація народження підкинутої, знайденої дитини проводиться органом ДРАЦС за місцем народження дитини.

Строки реєстрації

Не пізніше одного місяця від дня народження дитини.

Правила допускають несвоєчасну реєстрацію народження фізичної особи (тобто здійснену з пропуском місячного строку) у зв’язку з поважними причинами (такі причини мають бути названі та вносяться в актовий запис).

Якщо закладом охорони здоров'я встановлено, що вік підкинутої, знайденої дитини становить рік і більше, складений актовий запис про народження включається до книги поновлених актових записів про народження. Після порядкового номера актового запису зазначається: "Державна реєстрація з пропуском строку".

Вартість

Відповідно до п. 13 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №7-93 "Про державне мито" від сплати державного мита звільняються громадяни, які звертаються за реєстрацією народження фізичної особи та її походження.

Перелік необхідних документів

Для державної реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини до органу ДРАЦС представником органу опіки та піклування подаються наступні документи:

 1. письмова заява представника органу опіки та піклування;
 2. паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;
 3. рішення органу опіки та піклування про державну реєстрацію народження дитини;
 4. довідка закладу охорони здоров'я про вік підкинутої, знайденої дитини.

Строки розгляду питання

У день звернення.

Представнику органу опіки та піклування видаються свідоцтво про народження та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України.

Порядок проведення реєстрації

У випадку, коли батьки підкинутої, знайденої дитини невідомі, прізвище, ім'я, по батькові такої дитини та відомості про батьків зазначаються на підставі рішення органу опіки та піклування.

У графі "Місце народження" актового запису про народження зазначається місце державної реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини. У графі "Для відміток" зазначається: "Дитина підкинута (знайдена), батьки невідомі, відомості про них унесені згідно з рішенням органу опіки та піклування (найменування районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, дата та номер рішення)".

У разі коли батьки підкинутої, знайденої дитини відомі, визначення походження дитини від матері та батька здійснюється з дотриманням норм Сімейного кодексу України.

У графі "Підстава запису відомостей про батька" вказується одна з підстав: місце та дата державної реєстрації шлюбу, номер актового запису; дата подачі спільної заяви батьків про визнання батьківства та проставляються підписи батьків; заява матері дитини та проставляється її підпис.

У графі "Для відміток" зазначається: "Рішення органу опіки та піклування (найменування районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, дата та номер рішення)".

Підстави для відмови

У державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо:

 1. державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України;
 2. державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі ДРАЦС;
 3. з проханням про державну реєстрацію звернулася особа, яка не має необхідних для цього повноважень.

Орган ДРАЦС не вправі відмовити в державній реєстрації народження, мотивуючи відмову доцільністю провести її в іншому органі ДРАЦС.

Орган ДРАЦС на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з вищевказаних підстав, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.

Порядок оскарження

Дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та/або до суду.