Відмінності між версіями «Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Не показано 4 проміжні версії 4 користувачів)
Рядок 5: Рядок 5:


== Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ==
== Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ==
Згідно із [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80 статтею 18 Закону України  "Про відпустки"] після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.<br>
Згідно із [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80 статтею 18 Закону України  "Про відпустки"] після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.


Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
Рядок 35: Рядок 35:
За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.<br />
За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.<br />


Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n996 частина друга ст. 181 КЗпП України]).
 
Крім того, такий період зараховують до:
# страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1105-14#n267 абзац другий частини першої ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"]);
# страхового стажу для призначення пенсії ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15#Text пункт 8 частини першої ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"]).
 
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19#Text пункту 10 частини другої ст. 46 Закону України «Про державну службу»] період перебування державного службовця у відпустці для догляду за дитиною до 3 років також зараховується до стажу державної служби.


== Достроковий вихід з декретної відпустки ==
== Достроковий вихід з декретної відпустки ==
Рядок 41: Рядок 47:


== Оплата відпустки ==
== Оплата відпустки ==
Допомогу по догляду за дитиною скасовано з 1 липня 2014 року ― наразі її отримують лише батьки тих дітей, які народилися до вказаної дати. Батьки ж малюків, що народилися після 1 липня 2014 року, отримують лише [[Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини|допомогу при народженні дитини]] у розмірі 41 280 грн ― виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
Допомогу по догляду за дитиною скасовано з 1 липня 2014 року ― наразі її отримують лише батьки тих дітей, які народилися до вказаної дати. Батьки ж при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 року, отримують лише [[Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини|допомогу при народженні дитини]] у розмірі 41 280 грн ― виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.


[[Категорія: Відпустка]]
[[Категорія: Відпустка]]
[[Категорія: Батьки дітей до 3-х/6-ти років]]
[[Категорія: Батьки дітей до 3-х/6-ти років]]

Версія за 12:55, 6 травня 2021

Нормативна база

Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Згідно із статтею 18 Закону України "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:

 • батьком дитини;
 • бабою, дідом;
 • іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
 • особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
 • одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
Важливо! Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використовувати одночасно лише одна з зазначених осіб.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу.

Тривалість відпустки

Відпустка триває до досягнення дитиною трьох років, проте роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості. Також відпустка може бути поділена на частини, які можуть бути використані будь-ким із перелічених осіб.

Порядок надання відпустки

Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно звернутися до роботодавця з наступними документами:

 • письмова заява на ім’я роботодавця;
 • копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини).

У випадку, якщо відпустку бажає отримати інша особа (крім матері) додатково надається:

 • довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона стала до роботи до закінчення цієї відпустки;
 • довідка органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання матері про припинення їй виплати допомоги по догляду за дитиною (із зазначенням дати);
 • документи на підтвердження статусу особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, прийомних батьків чи батьків вихователів для відповідних осіб.( рішення суду або органу опіки та піклування)

Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформляється наказом (розпорядженням) власника.
За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю (частина друга ст. 181 КЗпП України).

Крім того, такий період зараховують до:

 1. страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (абзац другий частини першої ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування");
 2. страхового стажу для призначення пенсії (пункт 8 частини першої ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Відповідно до пункту 10 частини другої ст. 46 Закону України «Про державну службу» період перебування державного службовця у відпустці для догляду за дитиною до 3 років також зараховується до стажу державної служби.

Достроковий вихід з декретної відпустки

Перебуваючи у декретній відпустці, жінка має право перервати її. Про такий намір вона зазначає у відповідній заяві, на підставі якої роботодавець видає наказ про достроковий вихід з декретної відпустки.

Оплата відпустки

Допомогу по догляду за дитиною скасовано з 1 липня 2014 року ― наразі її отримують лише батьки тих дітей, які народилися до вказаної дати. Батьки ж при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 року, отримують лише допомогу при народженні дитини у розмірі 41 280 грн ― виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.