Відмова органу місцевого самоврядування в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативно-правові акти

Звернення з клопотанням до органу місцевого самоврядування

Файл:Зразок клопотання.docx Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності відповідно до ст 121 Земельного кодексу України подають клопотання до органу місцевого самоврядування, в межах території якого розташована обрана земельна ділянка з зазначенням цільового призначення земельної ділянки та її орієнтовних розмірів (в межах норм безоплатної приватизації)

До клопотання додаються:

 1. графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
 2. погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
 3. документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
 4. копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
 5. документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).

Увага! Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи (ч.6. ст. 118 Земельного кодексу України).

Рекомендовані способи звернення:

 • Особисто – шляхом звернення до загального відділу відповідної ради з клопотанням та додатками до нього.( Необхідно зробити копію клопотання на якій працівник відділу зазначить інформацію про дату реєстрації, посаду та ПІБ особи, що прийняла клопотання та додатки до нього)
 • Поштовим відділенням зв’язку – шляхом направлення клопотання та додатків до нього поштою (краще направляти цінним листом з описом вкладення)

Розгляд клопотання та прийняття рішення

Клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та додатки до нього передаються на розгляд постійних комісій ради та за рішенням комісій включаються до порядку денного чергової або позачергової сесії ради.

Дата проведення засідання сесії, проекти рішень, сформований та підписаний головою порядок денний пленарного засідання оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної ради.

Увага! Ви маєте можливість бути присутнім на сесії ради. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. (ч.17 ст 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні")

На сесії ради депутати шляхом голосування  приймають рішення про надання дозволу або відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відмова має бути вмотивованою (ч.7.ст 118 Земельного кодексу України) та прийнятою виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у вигляді рішення сесії ради (ч.30, ч.34 ст.26 , ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»)

Термін розгляду клопотання

На розгляд клопотання та прийняття рішення сесії про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки законодавство надає – один місяць (ч.7.ст 118 Земельного кодексу України) .

Проте інколи на практиці судами враховується черговість пленарних засідань рад у разі включення питання до порядку денного сесії ради, що відбуватиметься пізніше встановленого законодавством строку. Прийняття радою рішення з пропущеним строком в свою чергу суперечить не лише частині сьомій ст 118 Земельного кодексу України, а і частині п'ятій ст 46 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні де зазначено, що сесія ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності скликається - не рідше ніж один раз на місяць.

Підстави відмови

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

 • - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;
 • - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
 • - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому  законом порядку.

Рішення сесії про відмову в надані дозволу з інших підстав не є правомірною та може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.

Крім того, враховуючи імперативність норми частини шостої ст. 118 Земельний кодекс України, недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.  Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а

Бездіяльність органу місцевого самоврядування

У разі якщо, орган місцевого самоврядування ігнорує належним чином оформлене клопотання та не надає в місячний строк згоди на розробку проекту землеустрою або вмотивованої відмови в його наданні – є  два  шляхи захисту свого порушеного права:

Автоматичне погодження

Згідно з абзацом 3 частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, якщо уповноважений орган у місячний строк не надав ні дозволу на його розроблення, ні мотивованої відмови у наданні такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування (принцип мовчазної згоди). До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Скористатися своїм правом за принципом мовчазної згоди можливо протягом місяця з дати спливу місяного строку на прийняття рішення органом місцевого самоврядування.

Недоліки такого способу на практиці:

 • -         Важко знайти суб'єкта господарювання, що є виконавцям робіт із землеустрою, який погодиться укласти угоду та виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без рішення про надання дозволу на розробку такого проекту на підставі принципу мовчазної згоди.
 • -         Можуть виникнути труднощі з реєстрацією ділянки, оскільки державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (ч.3 ст.24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр») . Відмова в здійсненні державної реєстрації може бути оскаржена у судовому порядку.

Оскарження протиправної  бездіяльності до суду

Ви маєте право звернутися до окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності ради протиправною та зобов’язання вчинити певні дії ( розглянути клопотання та прийняти рішення про надання дозволу).

Судова практика