Відмова органу місцевого самоврядування в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативно-правові акти ==
== '''Нормативна база''' ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3613-17#Text Закон України "Про Державний земельний кадастр"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3613-17#Text Закон України "Про Державний земельний кадастр"]


== Звернення з клопотанням до органу місцевого самоврядування ==
== '''Звернення з клопотанням до органу місцевого самоврядування''' ==
[[Файл:Зразок клопотання.docx|міні]]
[[Файл:Зразок клопотання.docx|міні]]
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності відповідно до ст 121 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України] подають клопотання до органу місцевого самоврядування, в межах території якого розташована обрана земельна ділянка з зазначенням  цільового призначення земельної ділянки та її орієнтовних розмірів (в межах норм безоплатної приватизації)  
З метою безоплатного отримання земельної ділянки із земель комунальної власності, громадянам України необхідно звернутися '''до відповідного  органу місцевого самоврядування ('''сільської, селищної, міської ради), який передає такі земельні ділянки у власність '''із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки .''' У клопотанні необхідно зазначити місце знаходження земельної ділянки, цільове призначення та орієнтовні розміри даної земельної ділянки. Слід зазначити, що '''обмежень у виборі місця розташування такої земельної ділянки законодавством не передбачено'''.  


До клопотання додаються:
<u>'''У клопотанні зазначаються та додаються:'''</u> 
# графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
* цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри;
# погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
* графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (можна отримати дані матеріали у відділі Держгеокадастру);
# документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
* погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
# копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
* документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
# документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).
* копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
<blockquote>'''Увага!''' Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи (ч.6. ст. 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України]).</blockquote>''Рекомендовані способи звернення:''
* документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).
* Особисто – шляхом звернення до загального відділу відповідної ради з клопотанням та додатками до нього.( Необхідно зробити копію клопотання на якій працівник відділу зазначить інформацію про дату реєстрації, посаду та ПІБ особи, що прийняла клопотання та додатки до нього)
{| class="wikitable"
* Поштовим відділенням зв’язку – шляхом направлення клопотання та додатків до нього поштою (краще направляти цінним листом з описом вкладення)
!УВАГА! Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, які не передбачені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text статтею 118 Земельного кодексу України].
|}
<blockquote> '''Дане клопотання можна подати до органу місцевого самоврядування декількома способами:'''</blockquote>
* '''Особисто''' – шляхом звернення до загального відділу відповідної ради з клопотанням та додатками до нього (необхідно зробити копію клопотання на якій працівник відділу зазначить інформацію про дату реєстрації, посаду та ПІБ особи, що прийняла клопотання та додатки до нього)
* '''Поштою''' – шляхом направлення клопотання та додатків до нього поштовим відправленням (краще направляти цінним листом з описом вкладення)
* '''Електронна форма''' - за допомогою Електронного цифрового підпису дане клопотання можна подати в електронній формі на офіційному [https://land.gov.ua/ веб-сайті Держгеокадастру України https://e.land.gov.ua.]


== Розгляд клопотання та прийняття рішення ==
== '''Розгляд клопотання та прийняття рішення''' ==
Клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та додатки до нього передаються на розгляд постійних комісій ради та за рішенням комісій включаються до порядку денного чергової або позачергової сесії ради.  
'''Клопотання''' про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та додатки до нього '''передаються на розгляд постійних комісій ради та за рішенням комісій включаються до порядку денного чергової або позачергової сесії ради.'''


Дата проведення засідання сесії, проекти рішень, сформований та підписаний головою порядок денний пленарного засідання оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної ради. <blockquote>'''Увага!''' Ви маєте можливість бути присутнім на сесії ради. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. (ч.17 ст 46 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні"]) </blockquote>На сесії ради депутати шляхом голосування  приймають рішення про надання дозволу або відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Дата проведення засідання сесії, проекти рішень, сформований та підписаний головою порядок денний пленарного засідання оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної ради.  


Відмова має бути '''вмотивованою''' (ч.7.ст 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України]) та прийнятою виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у вигляді рішення сесії ради .30, ч.34 ст.26 , ст.59 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»])
'''ВАЖЛИВО!''' При розгляді питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, особа яка подала клопотання має '''право бути присутньою на сесії ради.''' Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text пункту 17 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"] сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".


== Термін розгляду клопотання ==
На сесії ради '''депутати шляхом голосування приймають рішення про надання дозволу або відмову в наданні дозволу''' на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На розгляд клопотання та прийняття рішення сесії про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки законодавство надає – '''один місяць''' (ч.7.ст 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України]) .  


Проте інколи на практиці судами враховується черговість пленарних засідань рад у разі включення питання до порядку денного сесії ради, що відбуватиметься пізніше встановленого законодавством строку. Прийняття радою рішення з пропущеним строком  в свою чергу суперечить не лише частині сьомій ст 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України], а і частині п'ятій ст 46 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні] де зазначено, що сесія ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності скликається '''- не рідше ніж один раз на місяць.'''
У випадку надання органом місцевого самоврядування '''відмови про надання дозволу''' на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, '''дана відмова повинна бути вмотивована''' та прийнята виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у вигляді рішення сесії ради [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text (ч. 30, ч. 34 ст. 26 , ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»)]. '''Дана відмова може бути оскаржена в судовому порядку'''.


== Підстави відмови ==
== '''Термін розгляду клопотання''' ==
Частиною сьомою статті 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України] визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:
Орган місцевого самоврядування '''розглядає''' дане клопотання '''у місячний строк''' і '''дає дозвіл на розроблення документації''' із землеустрою щодо відведення земельної ділянки або '''надає мотивовану відмову у його наданні''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text (ч.7.ст 118 Земельного кодексу України) .]  
* - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;
* - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
* - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому  законом порядку.
'''Рішення сесії про відмову в надані дозволу з інших підстав не є правомірною та може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.'''


'''''Крім того, враховуючи імперативність норми частини шостої ст. 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельний кодекс України], недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.  '''[http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78626478?fbclid=IwAR0aBrDTR9ktZrkd7POOxc8CKo9loKedvJB-k2JCxm5tdc9rJyt9C0b07uE Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а]''
Проте інколи на практиці судами враховується черговість пленарних засідань рад у разі включення питання до порядку денного сесії ради, що відбуватиметься пізніше встановленого законодавством строку. Прийняття радою рішення з пропущеним строком в свою чергу суперечить [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України], та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80#Text частині п'ятій статті 46 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні] де зазначено, що сесія ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності скликається '''- не рідше ніж один раз на місяць.'''


== Бездіяльність органу місцевого самоврядування ==
== '''Підстави відмови''' ==
У разі якщо, орган місцевого самоврядування ігнорує належним чином оформлене клопотання та не надає в місячний строк згоди на розробку проекту землеустрою або вмотивованої відмови в його наданні – є  два  шляхи захисту свого порушеного права:
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України] визначений '''перелік підстав для відмови''' у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:
* невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;
* невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
* невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому  законом порядку.
'''Рішення сесії про відмову в надані дозволу з інших підстав не є правомірною та може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.'''
{| class="wikitable"
!'''Враховуючи імперативність норми [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text частини шостої  статті 118 Земельний кодекс України], недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою''' [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78626478?fbclid=IwAR0aBrDTR9ktZrkd7POOxc8CKo9loKedvJB-k2JCxm5tdc9rJyt9C0b07uE (Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а)]
|}


==== ''Автоматичне погодження'' ====
== '''Бездіяльність органу місцевого самоврядування''' ==
Згідно з абзацом 3 частини сьомої статті 118 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України] особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, якщо уповноважений орган у місячний строк не надав ні дозволу на його розроблення, ні мотивованої відмови у наданні такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування (принцип мовчазної згоди). До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Скористатися своїм правом за принципом мовчазної згоди можливо '''протягом місяця''' з дати спливу місяного строку на прийняття рішення органом місцевого самоврядування. <blockquote>Недоліки такого способу на практиці:</blockquote>
У разі якщо, орган місцевого самоврядування ігнорує належним чином оформлене клопотання та '''не надає в місячний строк згоди на розробку проекту землеустрою''' або '''вмотивованої відмови''' в його наданні – '''є два шляхи захисту свого порушеного права''':
* -         Важко знайти суб'єкта господарювання, що є виконавцям робіт із землеустрою, який погодиться укласти угоду та виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без рішення про надання дозволу на розробку такого проекту на підставі принципу мовчазної згоди.
* -         Можуть виникнути труднощі з реєстрацією ділянки, оскільки державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (ч.3 ст.24 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3613-17#Text ЗУ «Про Державний земельний кадастр»]) . Відмова в здійсненні державної реєстрації може бути оскаржена у судовому порядку.


==== ''Оскарження протиправної  бездіяльності до суду'' ====
==== Автоматичне погодження ====
Ви маєте право звернутися до окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності ради протиправною та зобов’язання вчинити певні дії ( розглянути клопотання та прийняти рішення про надання дозволу).
У випадку не надання дозволу після спливу одного місяця з дня реєстрації клопотання '''у місячний термін''' (з дати спливу місяного строку на прийняття рішення) можна скористатися правом щодо замовлення '''розроблення проекту''' землеустрою щодо відведення земельної ділянки '''без надання дозволу''' на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, про що '''письмово необхідно повідомити відповідний орган місцевого самоврядування'''. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text ст. 122 ЗК України]).  


== Судова практика ==
     Однак '''недоліком''' у обрані такого способу вирішення питання буде:
* труднощі із погодженням суб’єкта господарювання, на виконання таких робіт без прийняття рішення про надання дозволу на розробку такого проекту;
* також в подальшому можуть виникнути труднощі з реєстрацією ділянки, оскільки державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3613-17#Text (ч.3 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»)] . Відмова в здійсненні державної реєстрації може бути оскаржена у судовому порядку.
 
==== Оскарження протиправної  бездіяльності до суду ====
Ви маєте '''право звернутися до окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності ради протиправною''' та зобов’язання вчинити певні дії, а саме розглянути клопотання та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
 
== '''Судова практика''' ==
* Щодо права суду зобов'язати орган влади видати дозвіл [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90155000 Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02 липня 2020 року № 825/2228/18]
* Щодо права суду зобов'язати орган влади видати дозвіл [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90155000 Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02 липня 2020 року № 825/2228/18]
* Щодо принципу мовчазної згоди [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71938609 Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року № 814/741/16]
* Щодо принципу мовчазної згоди [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71938609 Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року № 814/741/16]
Рядок 56: Рядок 68:


* ''Щодо можливості самостійно обирати спосіб захисту свого порушеного права через принцип мовчазної згоди або в судовому порядку''  - [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78626478 ''Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17.12.2018 року справа №509/4156/15-а'']
* ''Щодо можливості самостійно обирати спосіб захисту свого порушеного права через принцип мовчазної згоди або в судовому порядку''  - [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78626478 ''Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17.12.2018 року справа №509/4156/15-а'']
== '''Див. також''' ==
* [[Безоплатна передача земельної ділянки громадянам із земель державної і комунальної власності]]
* [[Розроблення документації землеустрою]]
[[Категорія:Земельне право]]
[[Категорія:Земельне право]]
[[Категорія:Територіальні органи]]
[[Категорія:Територіальні органи]]
[[Категорія:Органи місцевого самоврядування]]
[[Категорія:Органи місцевого самоврядування]]
[[Категорія:Право власності на землю]]
[[Категорія:Право власності на землю]]

Версія за 08:58, 7 жовтня 2020

Нормативна база

Звернення з клопотанням до органу місцевого самоврядування

Файл:Зразок клопотання.docx З метою безоплатного отримання земельної ділянки із земель комунальної власності, громадянам України необхідно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування (сільської, селищної, міської ради), який передає такі земельні ділянки у власність із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки . У клопотанні необхідно зазначити місце знаходження земельної ділянки, цільове призначення та орієнтовні розміри даної земельної ділянки. Слід зазначити, що обмежень у виборі місця розташування такої земельної ділянки законодавством не передбачено.

У клопотанні зазначаються та додаються:

  • цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри;
  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (можна отримати дані матеріали у відділі Держгеокадастру);
  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
  • копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
  • документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).
УВАГА! Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, які не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.

Дане клопотання можна подати до органу місцевого самоврядування декількома способами:

  • Особисто – шляхом звернення до загального відділу відповідної ради з клопотанням та додатками до нього (необхідно зробити копію клопотання на якій працівник відділу зазначить інформацію про дату реєстрації, посаду та ПІБ особи, що прийняла клопотання та додатки до нього)
  • Поштою – шляхом направлення клопотання та додатків до нього поштовим відправленням (краще направляти цінним листом з описом вкладення)
  • Електронна форма - за допомогою Електронного цифрового підпису дане клопотання можна подати в електронній формі на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України https://e.land.gov.ua.

Розгляд клопотання та прийняття рішення

Клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та додатки до нього передаються на розгляд постійних комісій ради та за рішенням комісій включаються до порядку денного чергової або позачергової сесії ради.

Дата проведення засідання сесії, проекти рішень, сформований та підписаний головою порядок денний пленарного засідання оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідної ради.

ВАЖЛИВО! При розгляді питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, особа яка подала клопотання має право бути присутньою на сесії ради. Відповідно до пункту 17 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

На сесії ради депутати шляхом голосування приймають рішення про надання дозволу або відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У випадку надання органом місцевого самоврядування відмови про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, дана відмова повинна бути вмотивована та прийнята виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у вигляді рішення сесії ради (ч. 30, ч. 34 ст. 26 , ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»). Дана відмова може бути оскаржена в судовому порядку.

Термін розгляду клопотання

Орган місцевого самоврядування розглядає дане клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч.7.ст 118 Земельного кодексу України) .

Проте інколи на практиці судами враховується черговість пленарних засідань рад у разі включення питання до порядку денного сесії ради, що відбуватиметься пізніше встановленого законодавством строку. Прийняття радою рішення з пропущеним строком в свою чергу суперечить частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України, та частині п'ятій статті 46 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні де зазначено, що сесія ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності скликається - не рідше ніж один раз на місяць.

Підстави відмови

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

  • невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;
  • невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
  • невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому  законом порядку.

Рішення сесії про відмову в надані дозволу з інших підстав не є правомірною та може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи імперативність норми частини шостої статті 118 Земельний кодекс України, недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою (Постанова Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а)

Бездіяльність органу місцевого самоврядування

У разі якщо, орган місцевого самоврядування ігнорує належним чином оформлене клопотання та не надає в місячний строк згоди на розробку проекту землеустрою або вмотивованої відмови в його наданні – є два шляхи захисту свого порушеного права:

Автоматичне погодження

У випадку не надання дозволу після спливу одного місяця з дня реєстрації клопотання у місячний термін (з дати спливу місяного строку на прийняття рішення) можна скористатися правом щодо замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, про що письмово необхідно повідомити відповідний орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ст. 122 ЗК України).

     Однак недоліком у обрані такого способу вирішення питання буде:

  • труднощі із погодженням суб’єкта господарювання, на виконання таких робіт без прийняття рішення про надання дозволу на розробку такого проекту;
  • також в подальшому можуть виникнути труднощі з реєстрацією ділянки, оскільки державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (ч.3 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр») . Відмова в здійсненні державної реєстрації може бути оскаржена у судовому порядку.

Оскарження протиправної  бездіяльності до суду

Ви маєте право звернутися до окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності ради протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, а саме розглянути клопотання та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Судова практика

Див. також