Відмова власника від поновлення договору оренди земельної частки (пай)

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 10:10, 4 липня 2018, створена Iryna.yuzvak (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/161-14 Закон України «Про оренду землі»] * [http://zakon...)

Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Порядок припинення дії договору оренди земельної ділянки після закінчення строку на який його було укладено

На сьогоднішній день склалась така практика орендних правовідносин що орендар (сільгоспвиробник) настільки непорядно поступає з власником земельної ділянки, що останній готовий розірвати договір оренди землі ще до його закінчення, Причин невдоволення може бути багато: несплата або в неповному розмірі сплата орендної плати, погіршення якості землі, небажання орендаря вносити зміни до договору чи надавати інформацію щодо нарахувань та виплат орендної плати (в тому числі форми виплат), невиконання орендарем умов договору і тому подібне.

Але договір оренди, як правило, виписаний орендарем в його інтересах і розірвати його чи визнати недійсним для необізнаного в юриспруденції власника вкрай важко. Тому орендодавцю залишається, хіба-що, чекати закінчення терміну дії договору оренди.

Власнику важливо не допускати помилок в «паперовому» спілкуванні з орендарем. А орендар, який, без сумніву, сподівається продовжити дію договору, надіятиметься на незнання орендодавцем своїх прав та нюансів Закону України «Про оренду землі».

За законодавством орендар повинен надіслати орендодавцю лист-повідомлення про небажання скористатись переважним правом на поновлення договору оренди не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну дії договору.

До речі, переважне право орендаря на поновлення договору оренди поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду.

Порядок дій власника земельної діляки

Не потрібно звертатись до орендаря з листом-повідомленням про бажання не продовжувати договір оренди ще до отримання пропозиції про поновлення договору оренди від орендаря. За місяць-півтора до закінчення договору орендар повинен направити орендодавцю лист-повідомлення про намір скористатись переважним правом на поновлення договору оренди землі та проект додаткової угоди про поновлення договору оренди.

Власник земельної ділянки нівякому разі не повинен ігнорувати даний лист і угоду і обов’язково потрібно надати відповідь що немає бажання продовжувати договір оренди, а хоче самостійно господарювати на власній земельній ділянці.

Відповідно до ч.3 ст.33Закону України «Про оренду землі» передбачає обов’язковість пролонгації договору оренди земельної ділянки (поновлення на той самий строк і на тих самих умовах) в разі відсутності письмового заперечення орендодавця у формі листа-повідомлення протягом одного місяця після закінчення строку договору.

Поняття «строк договору» тлумачився по-різному до 2013 року, коли реєструвався договір оренди, і після 2013 року, коли реєструвалось право оренди. Верховний суд України, виходячи з останніх його рішень, нібито визначився з тлумаченням строку договору (позиція викладена у постановах в справах №532/129/16-ц від 18.01.2017, №6-422цс17 та від 27.04.2017, №702/624/15- від18.01.2018). Однак, в будь-якому випадку, потрібно враховувати умови договору, які виписують строк його дії.

Ще дуже важливий аспект-це порядок повідомлення власником ділянки орендаря. Закон України «Про оренду землі» зазначає про необхідність направлення листа-повідомлення, правда, не визначає змісту і форму такого листа. Тому він складається у довільній формі, але з його змісту орендар повинен однозначно зрозуміти позицію орендодавця. Зразок листа-повідомлення.

Порядок направлення листа-повідомлення орендарю

Закон України «Про оренду землі» не врегульовує порядок надіслання. Лист-повідомлення може бути вручений орендарю особисто. В такому випадку один примірник листа надається посадовій особі орендаря, а на другому бажано щоб така особа поставила підпис, дату, вказала своє прізвище та посаду. Якщо орендар відмовиться отримувати такий лист, тоді його потрібно відправляти поштою з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Як показує практика, орендарі нерідко заперечують факт отримання листа-повідомлення від орендодавця і продовжують користуватися земельною ділянкою. В цій ситуації спір, який виникне, вирішуватиме суд. Підпис орендаря про отримання листа-повідомлення, в якому заперечується можливість поновлення договору оренди, однозначно обмежить його намагання поновити договір через суд.

Проте, якщо буквально читати ст.33 Закону України «Про оренду землі», вона передбачає лише необхідність направлення такого листа орендарю. Іншими словами, для реалізації права відмовитися від договору оренди, не потрібно мати підтвердження, що лист отриманий орендарем. Достатньо мати доказ, що він йому направлений.

Таким чином, для припинення договірних правовідносин власник земельної ділянки повинен дотриматися встановлених законодавством процедур і строків.