Відмінності між версіями «Виїзд дитини за кордон, у тому числі без згоди одного з батьків»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 142: Рядок 142:
 
* рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;  
 
* рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;  
 
* рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 
* рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
* довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).  
+
* довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
 +
* виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
 
|}
 
|}
 
=== Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку ===
 
=== Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку ===

Версія за 16:08, 3 березня 2018

Зміст

Нормативна база

Право особи на виїзд за кордон

Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України (частина третя статті 313 Цивільного Кодексу України).

Документи, що дають право на виїзд з України особі, яка не досягла 16-річного віку

Перетинання громадянами України, які не досягли 16-річного віку, державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • чинний проїзний документ дитини (до закінчення строку його дії);
 • чинний паспорт громадянина України для виїзду за кордон одного з батьків, в який, записано дитину, яка прямує в його супроводі через державний кордон (до закінчення строку його дії).
Увага!

З 20 грудня 2016 року припинено прийом документів для оформлення паспорта для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія. Паспорт для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 20 грудня 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Оформлення паспорта громадянина України, який не досяг 16-річного віку, для виїзду за кордон

Куди звернутись

Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються до:

Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон здійснюється за місцем звернення.

Випадки подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон лише до територіального органу або територіального підрозділу ДМС:

 • втрата або викрадення паспорта для виїзду за кордон, або виникнення обставин (подій), у зв’язку з якими він підлягає обміну, під час перебування в Україні особи, яка постійно проживає за кордоном;
 • якщо особа не може пересуватися самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я та якщо особа потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров’я, оформленим в установленому порядку (якщо така особа не отримувала паспорта громадянина України, оформленого із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр);
 • оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України.

Строк дії паспорта

Паспорт для виїзду за кордон особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, оформляється на 4 роки.

Хто може звернутись для оформлення паспорта

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку здійснюється на підставі заяви-анкети:

 • одного з батьків (усиновлювачів);
 • опікунів;
 • піклувальників;
 • інших представників.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у закордонній дипломатичній установі здійснюється на підставі заяви-анкети одного з батьків/законних представників та письмової згоди другого з батьків/законних представників, яка надається під час подання документів (заява від другого з батьків/законних представників не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства).
У разі відсутності другого з батьків під час подання документів така заява подається нотаріально засвідченою. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється на підставі заяви-анкети того з них, з ким проживає особа.

Перелік необхідних документів

Оформлення паспорта для виїзду за кордон

Заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи:

 1. паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);
 2. свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку). Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру);
 3. документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків;
 4. документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
 5. у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров’я, оформленим в установленому порядку, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон

Для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у строк, до трьох робочих днів, - у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, разом з документами, необхідними для оформлення/обміну паспорта, заявник також подає документ, що підтверджує необхідність термінового виїзду за кордон.

Оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, що не досягла 16-річного віку

Для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон заявник разом з документами, необхідними для оформлення/обміну паспорта, також подає оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів: документа, що посвідчує повноваження директора дитячого закладу (контракту тощо);

 1. договору про влаштування дитини до прийомної сім’ї;
 2. договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу;
 3. рішення органів опіки та піклування про встановлення опіки (піклування);
 4. рішення суду про встановлення опіки (піклування);
 5. договору про патронат.

Вартість оформлення паспорта

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон:

не пізніше ніж через 20 робочих днів оформлення паспорта для виїзду за кордон – 253 грн.

бланк паспорта для виїзду за кордон – 304,32 грн.

не пізніше ніж через 7 робочих днів оформлення паспорта для виїзду за кордон – 506 грн.

бланк паспорта для виїзду за кордон – 304,32 грн.

не пізніше ніж через 3 робочі дні оформлення паспорта для виїзду за кордон – 506 грн.

бланк паспорта для виїзду за кордон – 304,32 грн.

Вартість оформлення паспорта для виїзду за кордон в закордонній дипломатичній установі
За оформлення паспорта за кордоном сплачується консульський збір у порядку та розмірах, визначених законодавством, а саме:

Оформлення паспорта для виїзду за кордон 60-180 дол. США
Оформлення паспорта для виїзду за кордон замість утраченого чи зіпсованого 80-250 дол. США
Оформлення уперше паспорта для виїзду за кордон 50-80 дол. США
Подовження терміну дії паспорта для виїзду за кордон 20-50 дол. США

Строки оформлення паспорта

Паспорт для виїзду за кордон видається:

не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання
не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання
у строк до трьох місяців у разі оформлення заяви-анкети в закордонній дипломатичній установі
у строк до трьох робочих днів у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном
у строк до 10 робочих днів у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України

Правила перетинання державного кордону України громадянами України, які не досягли 16-річного віку

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі батьків або інших осіб, уповноважених ними

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків здійснюється:

за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску
без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків: якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
 • виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку

Категорія Умови виїзду за кордон
Діти, які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі 1) пред’явлення нотаріально посвідченої згоди керівника цього закладу;

2) супровід уповноваженої особи, уповноваженої керівником цього закладу.

Діти, які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї 1) пред’явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної сім'ї або його нотаріально засвідченої копії;

2) супровід прийомних батьків або одного з них.

Діти, які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу 1) пред'явлення оригіналу договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідченої копії;

2) супровід батьків-вихователів або одного з них.

Діти, які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування 1) пред'явлення оригіналу рішення про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії;

2) супровід опікуна або піклувальника.

Діти, які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду 1) пред'явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії;

2) супровід опікуна або піклувальника.

Діти, які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття 1) пред'явлення оригіналу зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради, скріпленим гербовою печаткою, або його нотаріально засвідченої копії;

2) супровід патронатного вихователя.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з прийомних батьків, батьків-вихователів здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з них відсутній у пункті пропуску через державний кордон.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, зокрема тих, що проживають (перебувають) у районах проведення антитерористичної операції, попередньо повинен бути погоджений із службою у справах дітей відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради у порядку, визначеному Мінсоцполітики.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, після їх усиновлення іноземцями здійснюється у супроводі батьків-усиновлювачів у разі пред'явлення рішення суду про усиновлення або його нотаріально засвідченої копії.

Отримання дозволу на виїзд за кордон громадянина України, який не досяг 16-річного віку

Добровільний порядок

Згода батьків на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально.

Для вчинення цієї нотаріальної дії можна звернутися до державної нотаріальної контори чи до приватного нотаріуса. Засвідчення справжності підпису на документах належить також до повноважень консульських установ.

Судовий порядок

За відсутності згоди одного з батьків виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.

Куди звернутись

Позовна заява про надання дозволу на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон без згоди та супроводу одного з батьків подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.

Вартість

За подання заяви особа сплачує судовий збір у розмірі, передбаченому статтею 4 Закону України «Про судовий збір».

Перелік і зразки необхідних документів

Позовна заява, оформляється відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України.

В позовній заяві повинно бути зазначено:

 • мета виїзду дитини за кордон (лікування, відпочинок, відвідування родичів тощо);
 • період перебування за кордоном дитини;
 • місце перебування (проживання) дитини за кордоном;
 • факт відмови другого з батьків у наданні згоди на виїзд дитини за кордон.

До позовної заяви необхідно додати також докази, що підтверджують викладені в заяві обставини. Так, документами, що підтверджують мету виїзду дитини за кордон можуть бути: довідка з лікувального закладу про те, що дитина потребує лікування за кордоном, туристична путівка, путівка в санаторій, запрошення від родичів тощо.