Відмінності між версіями «Використання громадянами України транспортних засобів з іноземною реєстрацією та можливі юридичні наслідки»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук
м (Oleksii.lefter перейменував сторінку з [[Використання громадянами України транспортних засобів з іноземною реєстрацією та можливі юридичні на...)
Рядок 129: Рядок 129:
 
3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19], де визначені підстави для зупинки поліцейським транспортного засобу у кількості дев’яти пунктів, введено десятий пункт – зупинка авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.
 
3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19], де визначені підстави для зупинки поліцейським транспортного засобу у кількості дев’яти пунктів, введено десятий пункт – зупинка авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.
  
Новий закон про автомобілі на іноземній реєстрації впливає не тільки на дорожню ситуацію чи фіскальну складову. Він має припинити безконтрольну передачу у володіння автомобілів вже всередині країни та значно ускладнити життя тим, хто хоче використати ці авто в протиправних діях, в тому числі під час вчинення кримінальних правопорушень.
+
Новий закон про автомобілі на іноземній реєстрації впливає не тільки на дорожню ситуацію чи фіскальну складову. Він має припинити безконтрольну передачу у володіння автомобілів вже всередині країни та значно ускладнити життя тим, хто хоче використати ці авто в протиправних діях, в тому числі під час вчинення кримінальних правопорушень.<br>
 +
 
 +
[[Категорія:Митне право]]

Версія за 16:10, 4 квітня 2019

Нормативна база

[1. Конвенція про тимчасове ввезення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_472]
[2. Митний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]
[3. Кодекс України про адміністративні правопорушення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10]
[4. Закон України «Про дорожній рух» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12]
[5. Закон України «Про Національну поліцію» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19]
[6. Закон України «Про Автомобільний транспорт» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2344-14]
[7. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19]
[8. Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2612-19]

Вступ.

Використання автомобілів з іноземними номерами на території України часто супроводжується певними ризиками для водіїв або власників, які зумовлені незнанням або неправильним трактуванням вітчизняного законодавства щодо порядку їх ввезення. Протягом останніх років українські дороги масово заполонили авто з Польщі, Литви, Латвії та інших країн Європейського Союзу. Такий наплив «євроблях» зумовлений бажанням багатьох громадян України їздити на доступному автомобілі і не переплачувати за його розмитнення. Як наслідок, купити вживане нерозмитнене авто зараз не є великою проблемою. Проте віддати гроші за авто з іноземною реєстрацією це одне, а мати можливість законно експлуатувати їх на території України – зовсім інше. Загалом існує два легальних способи ввезення іноземних автомобілів без розмитнення – це перетин кордону в режимі «тимчасовий ввіз» або «транзит». Кожен з них має свої види, переваги та недоліки. Використовуючи їх, завезти такі транспортні засоби в Україну можна цілком законно. Проте зробити це можуть далеко не всі та/або на недовгий час.

Режими ввезення транспортних засобів на територію України.

1) Ввезення авто в режимі транзит

При використанні цієї схеми, громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні термінів «транзитного» перебування: • не довше 5 днів, якщо подальший виїзд з територій країни буде відбуватись в межах тієї ж області (зоні діяльності одного митного органу), що і в’їзд; • не довше 10 днів, якщо виїжджати з країни через пункт пропуску в іншій області. При цьому необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля. Такий спосіб досить часто використовується мешканцями прикордонних районів західних областей України і не тільки. У цьому їм активно допомагають поляки, які масово реєструють автомобілі для українців. Дійшло до того, що на 17 жителів Перемишля зареєстровано понад 12,5 тисяч авто. Головним недоліком цього методу є необхідність часто перетинати кордон. Це сприяє зростанню черг на кордоні з Польщею, що в свою чергу, зумовлює невдоволення інших водіїв, які хочуть виїхати до сусідньої держави. Також необхідно пам’ятати про необхідність регулярного проходження техогляду в Польщі, Литві чи іншій країні ЄС та сплату необхідних «автоподатків» в цих країнах. Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можна, якщо у вас будуть документи, що підтверджуватимуть неможливість вчасного перетину кордону з поважних причин. Ними можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили. Деякі громадяни України використовують інший спосіб «легалізації». Після перетину кордону, вони свідомо порушують встановлені терміни перебування, а потім платять передбачений штраф у 500 неоподаткованих мінімумів (наразі це 8500 грн.). Оскільки законодавством заборонено накладати повторні стягнення за одне і теж правопорушення, то такі спритники отримують змогу і надалі користуватись «євробляхами» на території України. Проте останнім часом почастішали випадки, коли митники в подібних ситуаціях або після відповідного повідомлення патрульної поліції застосовують статтю 485 Митного кодексу України. За дії, які спрямовані на ухилення від сплати необхідних митних платежів, вона передбачає штраф у розмірі 300% несплаченої суми. Мотивація проста – «транзит» і «використання для власних цілей» це різні речі. Саме цим зумовлені повідомлення про багатомільйонні штрафи, які останнім часом набули широкого розголосу в Україні.

2) Тимчасове ввезення автомобіля

Цей режим дозволяє автомобілю з іноземними номерами перебувати на українській території від двох місяців до року, що залежить від конкретного способу ввезення.

Консульський облік

Українські громадяни, які постійно проживають в іншій державі, можуть легально їздити по території України на власних автомобілях до 60 днів протягом календарного року (безперервно або з перервами). Головними умовами для цього є перебування на консульському обліку в іншій державі та письмове зобов’язання (при перетині кордону) виїхати на своєму авто з України.

Робота в іноземній фірмі

Цей спосіб передбачає необхідність перетинати державний кордон України лише раз на рік. Щоб мати можливість його використовувати, українські громадяни повинні офіційно працювати на організацію, яка зареєстрована за межами України. При цьому нашим громадянам видається доручення на керування транспортом. Крім того, при перетині кордону необхідно написати декларацію, в якій буде зобов’язання про вивезення автомобіля у встановлені строки. Врахуйте, що у такій ситуації власником автомобіля формально залишається іноземна фірма. При цьому вважається, що транспортний засіб використовується не в особистих, а в комерційних цілях.

Іноземне громадянство

Відповідно до Стамбульської конвенції про тимчасове ввезення [1], іноземні громадяни (нерезиденти) можуть безперешкодно перетинати український кордон на своєму автомобілі і цілий рік не виїжджати з України. Термін в один рік може бути продовжений не більш як на 60 днів, при надані документів що підтверджуватимуть «обставини непереборної сили та особистих обставин громадян». Виникає досить цікава ситуація. Громадянин Польщі, Латвії чи іншої країни, може цілий рік їздити Україною на автомобілі з іноземними номерами, а український громадянин – ні. Цим користуються деякі європейці, яких в народі прозвали «верблюдами». Суть схеми полягає в тому, що іноземний громадянин в’їжджає в Україну на зареєстрованому в своїй країні авто. Після цього він передає українцю ключі, документи на машину та довіреність на право керування транспортом, а сам спокійно їде додому, отримавши винагороду за таку «послугу». Ось тут і криється схема, яку використовують деякі підприємливі люди. Парадокс полягає в області застосування своїх повноважень працівниками Державної фіскальної служби та Національної поліції. Митники не мають права зупиняти і перевіряти «євробляхи» за межами митниці або прикордонної зони. З іншого боку поліцейські не можуть вимагати для перевірки якісь інші документи крім техпаспорта на автомобіль, посвідчення водія та страхового поліса. Крім того, правоохоронці поки не мають доступу до бази даних митниці і не можуть проконтролювати, хто і коли перетинав кордон на автомобілі. Якщо не порушувати правила дорожнього руху, то таким чином на нерозмитнених автомобілі можна їздити досить довго. І навіть якщо поліція зупинить, то зможе перевірити лише передбачені законодавством документи та виписати штраф водію за порушення ПДР. Проте цей спосіб є незаконним. Відповідно до частини 4 статті 380 Митного кодексу України транспортні засоби, які були ввезенні на українську територію тимчасово, можуть використовуватися винятково громадянами, які перевезли їх через кордон і лише для особистих потреб. Відповідно на порушників чекає штраф у розмірі 300% від суми несплачених митних платежів.

Зауважимо, 25 листопада 2018 року в Україні почали діяти нові правила, які визначають порядок ввезення «євроблях», їх розмитнення та розмір штрафів за порушення митного законодавства. Крім того, поліція отримала право зупиняти авто з іноземними номерами для перевірки законності підстав його експлуатації. Отож, якщо ви маєте намір їздити в Україні на автомобілі з іноземною реєстрацією, то необхідно враховувати всі умови та ризики його експлуатації.

Стамбульська конвенція в українських реаліях.

Для початку кілька слів про одну з найпопулярніших схем ввезення авто – «тимчасове ввезення». Іноземець ввозить легковий автомобіль на територію України, перетинає кордон і віддає його українцеві. Часто разом з авто передають довіреність, техпаспорт та інші документи, хоча жоден із них не має для українця ніякого значення. При цьому авто може бути як у власності іноземця, так і у власності іноземної компанії. Далі українець радий та безтурботний роз’їжджає на «новому» автомобілі до знайомства з інспекторами митниці. Після зустрічі з інспектором наш водій має великі шанси отримати протокол про порушення митних правил за [статтею 485 Митного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17]. Санкція статті передбачає чималий штраф – 300% платежів, які потрібно сплатити за «розмитнення» такого автомобіля. Тут всі і починають згадувати Стамбульську конвенцію.

Але давайте розберемось у всіх тонкощах застосування Конвенції.

Які автомобілі можна ввозити за Конвенцією?

Стамбульська конвенція [2] розрізняє два види транспортних засобів (ТЗ):

1. ТЗ комерційного використання – використовують для міжнародних платних перевезень осіб або для міжнародних комерційних перевезень вантажів. Використовувати такі ТЗ для внутрішніх перевезень заборонено. Якщо хтось подумає, що можна розказати казку про легковий автомобіль для міжнародного перевезення пасажирів, то я його розчарую. Для таких перевезень потрібна ліцензія. До автомобілів, які використовують для міжнародного перевезення вантажів, законодавство також висуває ряд вимог (детальніше в Законі України «Про автомобільний транспорт» [3]).

2. ТЗ приватного використання – використовують для особистих потреб. Поїздку на авто у відрядження митниця розглядає як особисте використання. Тут краще використовувати поняття «резидент»/«нерезидент».

1. Резидент – підприємства, зареєстровані на території України; громадяни, які постійно проживають на території України. Тобто, це можуть бути навіть іноземці, які мають посвідку на постійне проживання на території України.

2. Нерезидент – іноземні підприємства; громадяни, які постійно проживають за кордоном. Що стосується ТЗ приватного використання, то Конвенція надає пільги у сплаті митних платежів щодо таких ТЗ тільки нерезидентам. Натомість ТЗ комерційного використання без сплати митних платежів можуть ввозити як резиденти так і нерезиденти. Такі ТЗ повинні бути зареєстровані за кордоном і належати нерезиденту. Якщо резидент ввозить такий ТЗ, то він повинен надати підтвердження, що цей ТЗ він буде використовувати для міжнародного перевезення вантажів за вказівками його власника.

Конвенція і «зелений коридор».

Майже у всіх випадках іноземні автомобілі ввозять на територію України з використанням «зеленого коридору». Цим самим водії автоматично декларують, що їхні ТЗ є ТЗ особистого використання. Якщо ТЗ належить до ТЗ комерційного використання, то його не можна ввозити через «зелений коридор» (частина 2 статті 379 Митного кодексу України [4]). Звичайно завжди можна сказати, що «зелений коридор» водій обрав помилково. Тільки потрібно не забувати, що за це також існує відповідальність. У такому випаду на порушника можуть скласти протокол за статтею 471 Митного кодексу України [5], а можуть ще і за статтею 472 (санкція передбачає конфіскацію ТЗ + штраф у розмірі його вартості).

Чи можна передавати автомобіль українцю?

Багато хто вважає, що Стамбульська конвенція [6] дозволяє українцям використовувати ТЗ, ввезені іноземцями. Дійсно стаття 7 додатку С до Конвенції [7] дозволяє третім особам використовувати тимчасово ввезені ТЗ. Але для того, щоб розібратися, які ТЗ і кому можна використовувати, наведу повний текст цієї статті.

«a) ТЗ комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення;

b) ТЗ приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.» Як бачите, ТЗ комерційного використання можуть використовувати і українці, які працюють на користь власника такого ТЗ (іноземця чи іноземну компанію). Тобто вони повинні перевозити товари на користь такого власника ТЗ. Але це не означає, що такий ТЗ можна безконтрольно передавати. Для цього є установлений порядок.

Що стосується ТЗ приватного використання, то тут Конвенція надає право кожній державі-учасниці Конвенції, самій вирішувати, чи надавати своїм громадянам право використовувати такі автомобілі. В Україні це питання вирішено не на користь громадян – тимчасово ввезені ТЗ особистого використання заборонено передавати іншим особам (частина 4 статті 380 Митного кодексу України [8]). Як ми бачимо, Стамбульська конвенція в Україні дозволяє тільки нерезидентам тимчасово ввозити легкові автомобілі без сплати мита. Українець зможе скористатися такими пільгами тільки, якщо буде ввозити ТЗ комерційного використання з належно оформленими документами. Тільки врахуйте, що навіть у такому випадку мова йде про ввезення ТЗ не на строк до 1 року, а тільки на час, необхідний для здійснення перевезення вантажів (частина 1 статті 9 додатку С до Конвенції [9]). Тому будьте пильні і не довіряйте пустим обіцянкам.

Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації.

Закони 8487 [10] та 8488 [11], прийняті Верховною Радою, підписані Президентом, вступили в силу з 25-го листопада (окрім деяких положень, які вступлять в силу через 180 днів після опублікування). Вони передбачають дуже серйозні санкції проти тих, хто використовує авто на іноземній реєстрації. Якщо Закон 8487 [12] стосується розмитнення та не пов’язаний безпосередньо з діяльністю патрульної поліції, то якраз 8488 вносить зміни в діяльність поліції стосовно тих, хто вимоги законів порушує. Яка відповідальність? За що відповідальність?

Примітка: Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.

По-перше - штрафні санкції за порушення строків переміщення транспортних засобів особистого користування в митному режимі транзиту значно збільшуються (вступлять в силу через 180 днів з моменту опублікування закону), зокрема за перевищення строку але не більше однієї доби - 170 грн. або попередження; від однієї доби до 10 діб - 3400грн.; від 10 до 20 діб – 8500 гривень, від 20 до 30 діб – 85 тисяч гривень, а більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розкомплектування транспортних засобів) – 170 тисяч гривень, або ж конфіскацію автомобіля за рішенням суду.

По-друге - штрафні санкції за порушення строків переміщення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення в митному режимі тимчасового ввезення також значно збільшено (вступлять в силу через 180 днів з моменту опублікування закону), а саме за перевищення строку не більш ніж на три доби - 850грн. або попередження; від 3 до 10 діб - 5100 грн.; від 10 до 20 діб – 17 тисяч гривень, від 20 до 30 діб – 85 тисяч гривень, більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розкомплектування транспортних засобів) – 170 тисяч гривень, або конфіскацію автомобіля за рішенням суду.

По-третє – запроваджується автоматизований обмін інформацією між фіскальними органами, Державною прикордонною службою та Національною поліцією і, коли він запрацює (сподіваємось, що скоро), ми зможемо в автоматичному режимі перевіряти, коли та ким ввезений автомобіль з іноземними номерами.

Четверте – встановлюється новий вид відповідальності за передачу транспортного засобу особистого користування (“тимчасово ввезеного на митну територію України” чи “поміщеного у митний режим транзиту”), у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила такий транспортний засіб на митну територію України (чи не поміщувала його у митний режим транзиту), а так само за використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні (наприклад – таксі).

Як саме патрульна поліція буде все це реалізовувати?

Новий закон вводить нові механізми і зміни до основоположної нормативки, якою керується поліція:

1) У статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення [13] запроваджується адміністративна відповідальність (вступає в силу через 180 днів з моменту опублікування закону) за керування водієм транспортним засобом, стосовно якого порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, постанову про що виноситиме сам поліцейський, а у випадку повторності протягом року – 17 тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (в такому випадку розгляд справи здійснюватиметься судом).

2) Положення ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" [14] доповнено обов'язками водія не порушувати строки тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту транспортного засобу особистого користування, не використання тимчасово ввезений транспортний засіб для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, не передавати його у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Також до транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, запроваджено вимогу їх державної реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення. Ця вимога зобов’язує користуватися автомобілем тільки того водія, що ввіз цей автомобіль на територію України.

3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» [15], де визначені підстави для зупинки поліцейським транспортного засобу у кількості дев’яти пунктів, введено десятий пункт – зупинка авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.

Новий закон про автомобілі на іноземній реєстрації впливає не тільки на дорожню ситуацію чи фіскальну складову. Він має припинити безконтрольну передачу у володіння автомобілів вже всередині країни та значно ускладнити життя тим, хто хоче використати ці авто в протиправних діях, в тому числі під час вчинення кримінальних правопорушень.