Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 2: Рядок 2:


<div align="justify">
<div align="justify">
- [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року № 2947-III]<br />
- [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року № 2947-III]<br />
- [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» 15.05.2006  N 3] <br />
- [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» 15.05.2006  N 3] <br />
</div>
</div>
== Загальні положення про сплату аліментів ==
== Загальні положення про сплату аліментів ==

Версія за 08:49, 27 лютого 2018

Нормативна база

- Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року № 2947-III
- Постанова Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» 15.05.2006 N 3

Загальні положення про сплату аліментів

Сімейний кодекс зобов'язує батьків утримувати своїх непрацездатних дітей-інвалідів з дитинства, навіть якщо вони досягли повноліття. Розмір і періодичність виплат призначається в судовому порядку.
Головних умов для цього дві:
- непрацездатність інваліда;
- необхідність матеріальної допомоги.
За законом, до повністю непрацездатним громадянам належать інваліди 1 і здебільшого 2 груп. Якщо дитина інвалід належить до 3 групи, то він вважається особою зі зниженою працездатністю. З невеликими обмеженнями він може працювати на посаді, яка передбачає не особливо складну і тільки під суворим наглядом лікаря. Однак далеко не у всіх підприємствах осіб з інвалідністю беруть на роботу. І наявність «всього лише» 3 групи не гарантує обов'язкове працевлаштування. Якщо немає роботи, то з'являється право на матеріальну допомогу. При цьому вік інваліда особливого значення не має. Таким чином, право на отримання аліментів беззастережно мають інваліди 1 і 2 груп, а інвалідам 3 і частково 2 груп доведеться додатково підтвердити, що вони не можуть влаштуватися на роботу і отримувати дохід. Багато платники вважають, що платіж аліментів на дитину інваліда триває не до 18, а до 21 року. Насправді це не так. Аліменти на будь-якої дитини виплачуються до його повноліття, якщо немає заборгованості і не настали умови, що припиняють стягнення. Але якщо є заборгованість або другий батько раніше не подавав на аліменти, то протягом 3 років після настання повноліття дитина може сама звернутися до суду за стягненням боргів. Одержувач, який є інвалідом з дитинства, може претендувати на початок виплат в будь-який час, навіть якщо в дитинстві він не отримував від батька ні копійки. У будь-якому випадку йому або його представнику треба звернутися спочатку до судових приставів за розрахунком неустойки, а потім - до суду за твердженням вироку і отриманням виконавчого документа. Таким чином, якщо інвалід з дитинства не має роботи або іншого джерела доходів, то він може претендувати на отримання аліментів з боку батьків або опікунів навіть після свого повноліття, але тільки за умови, що доведе в судовому порядку свою нужду матеріальної допомоги і непрацездатність. Аліменти на дитину інваліда після його повноліття виплачуються тільки у твердій грошовій формі і є матеріальною допомогою.

Порядок виплати аліментів на інваліда

Існують 2 варіанти того, як можна оформити виплати аліментів на дитину інваліда: добровільний і примусовий. При добровільному варіанті між батьками (батьком) і повнолітнім дитиною укладається угода про матеріальну допомогу. У ньому мають бути зазначені сума щомісячних платежів і дата виплат. Розмір аліментів на дитину, яка є повнолітнім інвалідом 1 або 2 груп, визначається так, щоб задовольняв обидві сторони. Зазвичай виплата не нижче прожиткового мінімуму. Якщо дитина є недієздатним, то на укладення такого договору потрібна згода опікуна. Документ завіряється у нотаріуса.
Примусовий варіант передбачає звернення дитини чи її опікуна до суду для отримання рішення суду. Для призначення аліментів на дитину інваліда дитинства суд повинен визнати непрацездатність і складний фінансовий стан позивача. Навіть якщо інвалід отримує від держави допомоги, пенсії та інші платежі і у нього може бути майно, яке приносить додатковий дохід, він все одно може претендувати на стягнення аліментів. Якщо дитина інвалід до 18 років отримував аліменти після звернення до суду, то вважається, що дія цього позову закінчилося. Потрібно знову подавати в судову інстанцію відповідну заяву.
Відповідно до ст. 88 Сімейного кодексу України  якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною-інвалідом, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина-інвалід, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 цього Кодексу, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.
Ст. 80 Сімейного кодексу України визначено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Які потрібні документи

Для подачі заяви на стягнення виплат на дорослу дитину-інваліда потрібно звертатися в міський чи районний суд. Крім самого заяви потрібні наступні документи:
- свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;
- довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;
- довідка про доходи учасників процесу;
- копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про стан на обліку;
- довідка про склад сім'ї.
У ньому потрібно вказати: дані суду, куди подається позов; особисті дані стягувача (дитини, її батьків або опікуна) і платника (платників); підстави, на яких повинні бути призначені аліменти на дитину інваліда; дані з медичної довідки про непрацездатність; розмір аліментів (обов'язково у твердій сумі); періодичність виплат; реквізити отримувача.

Як збільшити або зменшити виплати?

Суд враховує думку заявника, але розмір аліментів на дитину інваліда встановлює самостійно, виходячи з багатьох факторів: дохід платників та одержувача; наявність або відсутність у них житла, що здається в оренду; наявність або відсутність банківських вкладів та цінних паперів; витрати на лікування; витрати на інших членів сім'ї, стосовно яких платник має зобов'язання за змістом, наприклад, витрати на його власних дітей. Законом передбачено, що при тривалої хвороби, що вимагає відходу і додаткових витрат, аліменти на повнолітнього дитини можуть бути скориговані на користь збільшення. Для цього потрібно подати до суду відповідну заяву. До нього потрібно докласти всі документи, що підтверджують витрати на лікування. За заявою сторін можливий перерахунок аліментів не у твердій сумі, а в процентному відношенні до доходу платника. Зменшення платежів також провадиться в судовому порядку. Платник повинен довести погіршення свого матеріального становища або поліпшення матеріального становища одержувача і не мати заборгованостей. Якщо аліменти на дітей були переплачені, то можна зайнятися стягненням надлишково сплачених коштів.
Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу. Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і(або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів. При цьому суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов'язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо батько або дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.
Стягнення аліментів у судовому порядку:
Позов про стягнення аліментів можуть подати:
1) один з батьків (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги;
2) безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 СК України).