Відмінності між версіями «Індексація аліментів, визначених судом в твердій грошовій сумі»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук
(Не показано одну проміжну версію цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
+
=== Нормативна база: ===
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n380 Сімейний кодекс України]
+
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1368-19 Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» від 17 травня 2016 р. № 1368-VIII*
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1368-19 Закон України від 17 травня 2016 року № 1368-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі»]   
+
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1282-12 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07. 1991 року, № 1282-XII]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1282-12 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення»]
+
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»]
+
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n380 Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III]
  
== Загальна інформація ==
+
== Порядок індексації аліментів ==
  
'''Індексація грошових доходів населення''' - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (статті 1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1282-12 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»]).
+
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 ст. 184 Сімейного кодексу України], розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.<br />
  
Відповідно до статті 184 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, '''щорічно''' підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.
+
'''Індексація грошових доходів населення''' - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1282-12 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»)].<br />
 +
 
== Умови проведення індексації ==
 
== Умови проведення індексації ==
Пунктом 10<sup>4</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078] (далі - Порядок) закріплено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти.
+
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF#n13 Пунктом 10-4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»] (далі - Порядок) закріплено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти.
 
+
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 %.
Для аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, що були призначені '''до червня 2016 року''', обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з дня набрання чинності [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1368-19 Законом України від 17 травня 2016 року № 1368-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі"].
 
 
 
При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати '''50 %''' грошового доходу платника аліментів.
 
 
 
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі '''103 %''' (абзац другий пункту 1<sup>1</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF Порядку]).
 
 
 
 
Індексації підлягають аліменти в межах прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.
 
Індексації підлягають аліменти в межах прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.
  
Згідно із пунктом 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1078-2003-%D0%BF Порядку] індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів <u>з доходу їх платника</u>.
+
Згідно із пунктом 6 Порядку індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника.
 
+
Індексація таких аліментів проводиться за рахунок коштів платника аліментів.
Індексація таких аліментів проводиться <u>за рахунок коштів платника аліментів</u>.
 
 
 
== Проведення індексації за минулий час ==
 
Суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як '''за десять років''' (частина друга статті 191 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n984 Сімейного кодексу України]). При цьому гроші, які стягуються за минулий час, теж мають бути проіндексовані. Виплати будуть індексуватися окремо для кожного періоду, залежно від того, як змінювався розмір прожиткового мінімуму у кожному кварталі.
 
  
== Судова практика ==
+
== Як проводиться індексація за минулий час? ==
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/35667395 Постанова Верховного Суду України від 6 листопада 2013 року у справі № 6-113цс13]
+
За законом для стягнення аліментів встановлений термін давності, що дорівнює 3 рокам. При цьому гроші, які стягуються за минулий час, теж мають бути проіндексовані. Виплати будуть індексуватися окремо для кожного періоду, залежно від того, як змінювався розмір прожиткового мінімуму у кожному кварталі.
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/75042659 Постанова Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 341/915/16-ц]
 
  
== Див. також ==
+
[[Категорія:Сімейне право]]
* [[Визначення розміру аліментів на дитину]]
 
* [[Зміна розміру аліментів, що стягуються на утримання дитини]]
 
* [[Порядок збільшення аліментів]]
 
* [[Стягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів]]
 
[[Категорія:Стягнення аліментів]]
 

Версія за 10:17, 9 жовтня 2018

Нормативна база:

Порядок індексації аліментів

Відповідно до ст. 184 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Умови проведення індексації

Пунктом 10-4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок) закріплено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 %. Індексації підлягають аліменти в межах прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

Згідно із пунктом 6 Порядку індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу їх платника. Індексація таких аліментів проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Як проводиться індексація за минулий час?

За законом для стягнення аліментів встановлений термін давності, що дорівнює 3 рокам. При цьому гроші, які стягуються за минулий час, теж мають бути проіндексовані. Виплати будуть індексуватися окремо для кожного періоду, залежно від того, як змінювався розмір прожиткового мінімуму у кожному кварталі.