Витребування майна з чужого незаконного володіння (віндикаційний позов)
Нормативна база
Закон України «Про оренду землі»
Судова практика з приводу земельних спорів
Опис суттєвих аспектів, що впливають на один із варіантів вирішення проблеми
За правовою допомогою звернувся громадянин А. з приводу витребування його земельної ділянки у зв’язку із закінченням строку дії договору оренди землі.
Надаючи консультацію з даного питання з’ясовуємо наявність правовстановлюючих документів у гр. А. на земельну ділянку, наявність та обсяг повноважень особи, яка фактично користується земельною ділянкою (договір оренди, строк його дії, наявність державної реєстрації договору). Виходячи з аналізу документів пропонуємо на вибір декілька варіантів вирішення спору: добровільний, позасудовий та судовий.
Добровільний порядок вирішення проблеми
Роз’яснюється порядок продовження строку дії оренди, передбачений ст. 33 ЗУ «Про оренду землі». Виходячи з аналізу даної норми встановлюється чи було надіслано до орендодавця у встановлений строк лист – повідомлення з проектом додаткової угоди. Пропонується надіслати до орендаря повідомлення про небажання продовжувати строк дії оренди у зв’язку з бажанням самостійно використовувати об’єкт оренди та повідомляється про дотримання термінів, зокрема не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору необхідно звернутись із вказаним листом.
Куди звернутися? В даному випадку звертатись слід до орендаря.
Вартість включає поштові послуги на відправлення поштового відправлення з повідомленням про вручення. В разі можливості передачі даного листа нарочно - вказується на необхідність проставлення відмітки про отримання (безкоштовно).
Додаток 1. Заява про відсутність наміру проланговувати договір оренди
Строк розгляду даної заяви не перевищує 30 календарних днів з моменту отримання, що відповідає вимогам ЗУ «Про звернення громадян» та строку дії договору оренди у даному випадку.
Підставою відмови може бути лише те, що орендодавець вчасно та у відповідності до вимог ст.. 33 ЗУ «Про оренду землі» звернувся до орендодавця, однак останній не надав відповіді у встановлені строки.
Відмова у повернення земельної ділянки може бути оскаржена в судовому порядку.
Особливим випадком у даній ситуації може бути спір не з орендодавцем, а з органом державної влади при витребування земельної ділянки останніми для суспільних потреб. У даному випадку роз’яснюється право на отримання рівнозначної земельної ділянки в іншому місці.
Позасудовий порядок вирішення проблеми
Позасудовий порядок у випадку витребування земельної ділянки у може включати в себе звернення з відповідним листом до орендаря та в разі необхідності до органів державної влади для виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), що передбачає виготовлення відповідного розпорядження.
Куди звернутися? Із відповідною заявою необхідно звернутись до орендаря та для виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) до органів місцевого самоврядування в разі розташування земельної ділянки в межах населеного пункту та до районної адміністрації в разі розташування земельної ділянки поза межами населеного пункту.
Вартість. Законодавством не передбачена оплата за звернення до державних органів із такими заявами.
Додаток 2. Заява про повернення земельної ділянки
Строк розгляду даної заяви не перевищує 30 календарних днів з моменту отримання, що відповідає вимогам ЗУ «Про звернення громадян».
Відмовити у виділенні земельної ділянки в натурі можливе в разі використання земельної ділянки іншими особами на відповідних правових підставах. З аналогічної причини орендар може відмовити в поверненні земельної ділянки.
Відмова у повернення земельної ділянки може бути оскаржена в судовому порядку.
Особливим випадком у даній ситуації може бути спір не з орендодавцем, а з органом державної влади при витребування земельної ділянки останніми для суспільних потреб. У даному випадку роз’яснюється право на отримання рівнозначної земельної ділянки в іншому місці.
Судовий порядок вирішення проблеми
Куди звернутися? В разі небажання орендаря повертати земельну ділянку власнику після закінчення договору оренди землі, останній вправі звернутися до суду в порядку цивільного судочинства із позовом про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Відповідно до ч.1 ст. 114 ЦПК України з даним позовом позивач звертається до місцевого загального суду до юрисдикції якого відноситься територія, на якій розташована спірна земельна ділянка.
Вартість. При зверненні до суду сплачується судовий збір у розмірі, передбаченому ЗУ «Про судовий збір» в залежності від вартості земельної ділянки. При цьому враховується наявність у позивача пільг, які передбачають звільнення від сплати судового збору у відповідності до цього ж закону.
Так як даний спір є майновим, то ціною позову є вартість земельної ділянки. При цьому сплаті підлягає 1% від ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати. Станом на 01.01.2016 року та відповідно до кінця календарного року розмір судового збору у справах даної категорії складає не менше 551,20 грн.
Додаток 3. Заява про виділення земельної ділянки в натурі
Строки розгляду справи. Згідно вимог ст. 157 ЦПК України, суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі. При цьому варто зазначити, що строки розгляду кожної справи залежить від її складності та є індивідуальним.
Підставою для відмови у даному позові може бути наявність обставин, які передбачають правомірність користування відповідачем даною земельною ділянкою.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення (ст. 294 ч. 1 ЦПК України).
Особливими випадками в даному випадку є зміна правової позиції щодо часу, з якого рахувати строк дії договору: з моменту реєстрації чи з моменту підписання.
Додаток 4. Позовна заява про витребування майна з чужого незаконного володіння