Мораторій на нарахування пені та штрафів за кредитними зобов’язаннями ВПО
Нормативно-правова база
- Цивільний кодекс України;
- Закон України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;
- Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»;
- Закон України «Про банки і банківську діяльність».
Поняття та види кредитних зобов’язань
Кредитними зобов’язаннями є зобов’язання, які виникають у зв’язку з наданням грошових коштів або інших речей, визначених родовими ознаками, на умовах повернення.
Кредитні зобов’язання бувають 2 видів:
- грошовий кредит — це відносини щодо передачі грошей або речей, які їх заміняють, у власність боржника із зобов’язанням останнього повернути еквівалентну кількість грошей або речей;
- комерційний кредит — це відстрочка виконання зобов’язання за основним договором (купівля-продаж, підряд, надання юридичних послуг).
ВПО звільняється від усіх видів штрафних санкцій по кредитним зобов’язанням, що включають в себе 3 види санкцій:
Штраф:
- у твердій формі (фіксована сума);
- у процентному відношенні до суми всього зобов’язання або невиконаної частини зобов’язання;
- у кратному розмірі вартості того предмета, який захищається штрафом.
Неустойка — різновид штрафної санкції, розмір якої визначається законом або договором у процентному відношенні до суми невиконаної частини зобов’язання.
Пеня — як штрафна санкція застосовується в разі прострочення виконання грошових зобов’язань.
Поняття мораторію
Мораторій - відстрочення виконання зобов'язань, що встановлюються урядом на певний термін або до закінчення яких-небудь надзвичайних подій (наприклад, війни, стихійних лих). Поширюється на всі зобов'язання або лише на деяких їх види, або на окремі категорії боржників.
Заборона нарахування пені та штрафів ВПО
Згідно ст. 2 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися в період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам — підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Порядок скасування штрафних санкцій
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов’язані скасувати ВПО пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції. У разі виявлення неправомірних нарахувань необхідно звернутись до кредитора з письмовою вимогою про скасування неправомірних нарахувань.