Кримінальна відповідальність за посів або вирощування снотворного маку чи конопель

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 15:09, 17 грудня 2024, створена Nazarii.Savedchuk (обговорення | внесок) (Вилучено неактуальне посилання)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Поняття кримінального правопорушення

Відповідно до статті 310 Кримінального кодексу України (далі - КК України) відповідальність настає за незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п'ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п'ятдесяти рослин .

Кримінальне правопорушення вважається закінченим з моменту виконання дій, що утворюють посів (внесення насіння в ґрунт) чи вирощування (коли здійснюються заходи по догляду) рослинних культур, що містять наркотики, - незалежно від того, чи були вирощені снотворний мак або коноплі, чи був зібраний урожай і вироблено (виготовлені) наркотичні засоби.

За незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості до ста рослин чи конопель у кількості до десяти рослин настає адміністративна відповідальність, передбачена статтею 1062 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі від 306 до 1 тис. 700 гривень з конфіскацією незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин.

Ознаки кримінального правопорушення

Кваліфікуючими ознаками кримінального правопорушення є незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель:

  • особою, яка була засуджена за цією статтею;
  • особою, яка раніше вчинила один із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 307, 309, 311, 317 КК України;
  • за попередньою змовою групою осіб з метою збуту;
  • у кількості п'ятисот і більше рослин маку снотворного чи п’ятдесят і більше рослин конопель.

Склад кримінального правопорушення

Об'єктом кримінального правопорушення є здоров'я населення.

Предметом кримінального правопорушення - це не власне наркотики, готові до вживання, а лише рослини (чи їх частини), що містять наркотичні засоби,- мак снотворний і коноплі.

За морфологічними, біологічними і господарськими ознаками розрізняють багато сортів конопель. Джерелом галюциногенів у коноплях є похідні дибензипирану, так звані каннабіноли, з яких наркотичну дію має тетрагідроканнабінол – смолиста речовина з різким специфічним запахом. Коноплі розрізняються за процентом вмісту в них наркотичного начала – гашишу (тетрагідроканнабінолу), який залишається високим у більшості сортів конопель, що культивуються в Україні.

Снотворний мак є цінним сільськогосподарським продуктом, а Також широко використовується для медичних потреб. Поряд з цим незаконне виробництво або виготовлення з його плодів і стебел наркотичних засобів заподіює значну шкоду здоров\’ю населення і сприяє поширенню наркоманії, що й визначає суспільну небезпеку незаконного культивування наркотиковмісних рослин. У дозрілих коробочках маку, який вирощується в Україні (донедавна його називали олійним), після обмолоту насіння міститься 0,3-0,6 % морфіну.

Об'єктивну сторону кримінального правопорушення утворюють незаконний посів (внесення насіння в ґрунт) або вирощування снотворного маку чи конопель, тобто культивування цих рослин.

Поняття вирощування охоплює різні роботи з догляду за посівами і наркотиковмісними рослинами, зокрема, обробка міжрядь, боротьба зі шкідниками і хворобами, знищення бур'янів, підживлення добривами, поливання та інші дії, у тому числі догляд за розсадою в закритому ґрунті.

Суб'єкт кримінального правопорушення загальний. Якщо наркотиковмісні культури були незаконно посіяні чи вирощувались службовою особою, яка для цього використала владу чи службове становище всупереч інтересам служби, вчинене за наявності підстав слід кваліфікувати за статтями 364 і 310 КК України.

Суб'єктивна сторона кримінального правопорушення характеризується умислом. Якщо ці дії вчиняються за попередньою змовою групою осіб (частина друга статті 310 КК України), така група має діяти з метою збуту. Ця мета містить у собі намагання винних передати у володіння іншій особі (безоплатно чи за винагороду) врожай снотворного маку чи конопель, які посіяні або вирощені вказаною групою осіб. Виникнення такої мети можливе як до посіву снотворного маку чи конопель, так і на етапі їх вирощування.

Повторність утворюють лише діяння, передбачені статтями 307, 309, 310, 311 і 317 КК України. В інших випадках відповідальність за частиною другою статті 310 КК України настає незалежно від того, чи була особа засуджена за вчинення будь-якого з перерахованих кримінальних правопорушень. При цьому попередня судимість особи є важливою лише в одному випадку - у разі засудження за статтею 310 КК України.

Відповідальність

Діяння, передбачені статтею 310 КК України передбачають відповідальність у виді:

  • незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п'ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п'ятдесяти рослин - караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк;
  • незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель особою, яка була засуджена за цією статтею (ст. 310 КК України) чи яка раніше вчинила одне із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 307, 309, 311, 317 цього Кодексу, або вчинені за попередньою змовою групою осіб з метою збуту, а також незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості п'ятисот і більше рослин чи конопель у кількості п'ятдесят і більше рослин - караються позбавлення волі на строк від трьох до семи років.

Розмежування складів кримінальних правопорушень

Склад кримінального правопорушення, передбаченого статтею 310 КК України слід відрізняти від складу кримінального правопорушення, передбаченого статтею 320 КК України (порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів).

Виготовлення, зберігання, розподіл, реалізація наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів, посів або вирощування маку снотворного чи конопель у складі кримінального правопорушення, передбаченого статтею 320 КК України, здійснюються на законних підставах, але з порушенням правил обігу цих засобів, речовин або наркотиковмісних рослин.