Порядок повернення сплаченого до Пенсійного фонду України збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у випадку купівлі квартири
Нормативна база
- Кодекс адміністративного судочинства України
- Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"
- Закон України "Про судовий збір"
- Закон України "Про нотаріат"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій"
- Наказ Міністерства фінансів України від 29 січня 2013 року № 43 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету"
- Наказ Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 "Про затвердження Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів"
Загальні відомості
Громадян, які придбають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбають житло вперше, звільненні від сплати 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна до Пенсійного фонду України (пункт 9 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та пункт 151 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).
При купівлі нерухомого майна покупець, під час оформлення договору купівлі-продажу у нотаріуса, сплачує збір до Пенсійного фонду України у розмірі 1 % від вартості житла, що передбачено Законом України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування".
ВАЖЛИВО! Без сплати збору до Пенсійного фонду України нотаріуси не посвідчать договір купівлі-продажу нерухомого майна!
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 49 Закону України "Про нотаріат", нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов’язані з її вчиненням.
ВАЖЛИВО! Проте згідно з підпунктом 4 пункту 153 Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. |
Відповідно до аналізу пункту 152 Порядку існує такий перелік документів для підтвердження придбання житла вперше:
- заява фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя);
- відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід’ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав). Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можна отримати онлайн на порталі Дія та самостійно роздрукувати чи в центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) (додатково рекомендується отримати інформацію з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна - довідки з усіх цих реєстрів в вигляді одного документа формуються на запит в ЦНАП чи порталі Дія. Запит слід робити щодо особи, ввівши прізвище, ім'я, по-батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Вартість послуги станом на 2024 рік - 40 грн.)
- документи що підтверджують невикористання житлових чеків (довідки з місць проживання з 1992 року). Отримати таку довідку можна у відділенні АТ "Ощадбанку" чи в деяких ЦНАП (послуга ще не внесена у всі ЦНАП, тому рекомендується звертатись в АТ "Ощадбанк").
Таким чином в особи, яка бажає повернути 1 % сплачених до Пенсійного фонду України, наступний почерговий порядок дій:
- Нотаріус може звільнити від сплати 1 % ще при укладенні договору. Нотаріус не мав би вимагати квитанції про оплату 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та посвідчити укладення договору на основі наданих клієнтом документів згідно з пунктом 152 Порядку, проте часта ситуація коли нотаріуси бояться брати на себе відповідальність.
- Пенсійний фонд України - у випадку відмови нотаріуса посвідчити договір купівлі-продажу, в результаті чого сплачено 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, особі слід звернутись за заявою про повернення сплачених грошових коштів з долученням документів згідно з пунктом 152 Порядку.
- Суд - у випадку відмови Пенсійного фонду України повернути 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, можна звернутись до адміністративного суду щодо оскарження такої відмови.
Дії, необхідні для повернення збору від Пенсійного фонду України
Порядок дій щодо повернення сплаченого до Пенсійного фонду України 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у випадку купівлю квартири:
- Звернутись до Пенсійного фонду України з заявою про повернення сплачених грошових коштів з посиланням на норму Закону України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої особа звільняється від сплати збору (Зразок заяви до пенсійного фонду);
- Отримавши відмову від Пенсійного фонду України або ж взагалі у разі відсутності відповіді, потрібно звертатися до адміністративного суду з позовом щодо повернення сплаченого збору.
- При задоволенні позову Пенсійний фонд України формує та подає до управління Державної казначейської служби України подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
ВАЖЛИВО! При зверненні до Пенсійного фонду України слід подати документи згідно з пунктом 152 Порядку, а саме заяву, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, документ, що підтверджує невикористання житлових чеків, документ що підтверджує сплату 1 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Навіть в випадку відмови Пенсійного фонду України, дотримання порядку подачі документів є важливим для подальшого імовірного оскарження відмови Пенсійного фонду України до суду, оскільки в випадку подачі неповного пакету документів зменшуються шанси оскарження. Рекомендується також додати копію договору купівлі-продажу.
Порядок звернення до суду
Підсудність справи
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Строк звернення до суду
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Перелік необхідних документів
До позовної заяви необхідно додати наступні документи:
- паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- квитанцію про сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування;
- інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформація з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна);
- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків (за наявності);
- відмову Пенсійного фонду України про повернення сплачених грошових коштів;
- документ, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (зазвичай це виконавчі комітети районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради) про те, що особа, перебуває у черзі на одержання житла (за наявності);
- копія договору купівлі-продажу житла;
- квитанцію про сплату судового збору.
Вартість
За подачу позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (0,4 розміру у 2024 році - 1211.20 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.