Проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів вулицями населеного пункту
Нормативна база
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Закон України "Про автомобільний транспорт"
- Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"
- Закон України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України"
- Постанова КМУ від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про затвердження Правил дорожнього руху" (далі - Правила дороднього руху)
- Постанова КМУ від 18 січня 2001 р. № 30 "Про затвердження Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (далі - Правила проїзду)
- Постанова КМУ від 27 червня 2007 р. № 879 "Про затвердження Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні"
- Закон України "Про автомобільні дороги"
Поняття великогабаритних та великовагових транспортних засобів
1. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, а саме:
- за шириною 2,6 м;
- сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху 3,75 м;
- за висотою від поверхні дороги - 4 м;
- транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією - 4,35 м;
- за довжиною вантажного автомобіля - 19,5 м;
- автопоїзда - 22 м;
- автомобіля (тягача) з напівпричепом - 18,75 м;
- маршрутного транспортного засобу - 18,75 м;
- вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
2. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, а саме:
навантаження на вісь:
|
*осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Умови і режим проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів
- Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
- Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", через центри адміністративних послуг.
- Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
- Рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і уповноваженим підрозділом Національної поліції маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 Правил проїзду), здійснюється без дозволу.
Порядок погодження маршрутів
- Якщо маршрут проходить вулицями населених пунктів, видача дозволу погоджується з власниками автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноваженими ними організаціями, які відповідають за експлуатаційне утримання цих доріг, вулиць та залізничних переїздів.
- У разі коли висота великогабаритного транспортного засобу з вантажем або без нього від поверхні дороги становить більш як 4,5 метра, видача дозволу погоджується із службами міського електротранспорту, електромережі, електрифікації, електрозв'язку, мостового господарства.
- Якщо загальна маса великовагового транспортного засобу перевищує 60 тонн, власник автомобільних доріг чи вулиць або уповноважена ним організація, яка відповідає за їх експлуатаційне утримання, приймає рішення про проведення (за рахунок замовника) спеціального обстеження або/і випробування будівель, споруд і мереж на маршруті та у разі потреби про укріплення штучних споруд.
Вимоги до організації проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів
- Забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 Правил проїзду, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
- Супровід автомобілем прикриття обов'язковий у разі, коли ширина великогабаритного транспортного засобу перевищує 3,50 чи довжина 24 метрів або він під час руху хоча б частково займатиме смугу зустрічного руху.
- Проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів повинен здійснюватися в період найменшої інтенсивності руху. У світлий час доби їх проїзд здійснюється з постійно ввімкненими фарами ближнього світла та проблисковим маячком оранжевого кольору.
- У дозволі може бути обмежено максимальну швидкість руху великогабаритних та великовагових транспортних засобів на всьому маршруті або на окремих його ділянках залежно від дорожніх умов, габаритів, маси та особливостей вантажу, що перевозиться.
Порядок отримання дозволу
- Видача дозволу та подання документів, необхідних для його отримання, переоформлення, видачі дубліката та анулювання, здійснюються через центр надання адміністративних послуг.
- Перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов'язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається відповідним уповноваженим підрозділом Національної поліції, що забезпечує безпеку дорожнього руху, після надання погодження маршруту. (п.32 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні)
Перелік документів для отримання дозволу
Для отримання дозволу перевізник або уповноважена ним особа подає:
- заяву, в якій зазначаються заплановані строки проїзду транспортного засобу, маршрут руху, геометричні (висота, ширина, довжина) і вагові (загальна вага, осьові навантаження) параметри транспортного засобу, інформація про вантаж, найменування, адреса, телефон перевізника та прізвище відповідальної за перевезення особи;
- копії погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку щодо проїзду автотранспорту;
- документ, що підтверджує внесення плати за оформлення дозволу.
Переоформлення, видача дубліката та анулювання дозволу здійснюється на безоплатній основі.
Рішення про видачу або відмову у видачі дозволу приймається уповноваженим підрозділом Національної поліції в десятиденний строк.
Підстави для відмови у видачі дозволу
Підставою для відмови у видачі дозволу є:
- подання перевізником не у повному обсязі документів, необхідних для одержання дозволу;
- виявлення в документах, поданих перевізником, недостовірних відомостей.
У разі відмови у видачі дозволу, плата за його оформлення повертається.
Підстави для переоформлення дозволу
Підставою для переоформлення дозволу є:
- зміна найменування перевізника, а у разі коли перевізником є фізична особа - підприємець, - прізвища, імені, по батькові;
- зміна місцезнаходження перевізника;
- зміни в маршруті руху транспортного засобу, вагові або габаритні параметри якого перевищують нормативні;
- заміна транспортного засобу або водія, що здійснює перевезення вантажу.
Підставою для видачі дубліката дозволу є його втрата або пошкодження.
Підстави для анулювання дозволу
Підставою для анулювання дозволу є:
- звернення перевізника із заявою про авалювання дозволу;
- припинення юридичної особи перевізника;
- припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
- встановлення факту зазначення в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
- настання надзвичайної ситуації (несприятливі погодні умови, землетруси, дорожньо-транспортні пригоди, техногенні аварії, страйки, провадження виробничої діяльності на вулично-дорожній мережі тощо), що створюють загрозу безпеці дорожнього руху за маршрутом руху, визначеним у дозволі.
Плата за оформлення дозволу
За оформлення дозволу справляється плата, розмір якої визначається законодавством у сфері надання адміністративних послуг.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України" (п. 27 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні) В порядку, передбаченому статтею 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України" ставки єдиного збору за здійснення у пунктах пропуску через державний кордон України контролю вантажів і транспортних засобів, плата за проїзд транспортних засобів автомобільними дорогами України (за кожен кілометр проїзду) та додаткова плата за кожен кілометр проїзду автомобільних транспортних засобів з перевищенням встановлених розмірів, загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів встановлюються у таких розмірах:
Вид транспортного засобу | Місткість або загальна маса транспортного засобу з вантажем | Ставка єдиного збору за одиницю транспортного засобу в євро | |
за проведення контролю | за проїзд автомобільними дорогами
(за кожен кілометр проїзду) | ||
1. Автобуси | Від 10 до 30 місць включно | 4 | 0,04 |
Понад 30 місць | 10 | 0,04 | |
2. Вантажні автомобілі з/або без причепів та тягачі з/або без напівпричепів | До 20 тонн включно | 10 | 0,04 |
Понад 20 до 40 тонн включно | 20 | 0,04 | |
3. Великовагові автотранспортні засоби | Понад 40 до 44 тонн включно | 20 | 0,2 |
Понад 44 до 52 тонн включно | 20 | 0,4 | |
Від 52 до 60 тонн включно | 20 | 0,54 | |
Понад 60 тонн (за кожні наступні 10 тонн) | 20 | 1,56 | |
4. Великовагові автотранспортні засоби з перевищенням осьових навантажень | До 5 % включно | - | 0,1 |
Понад 5 % до 10 % включно | - | 0,2 | |
Понад 10 % до 20 % включно | - | 0,54 | |
Понад 20 % за кожні наступні 5 % | - | 0,30 | |
5. Великогабаритні автотранспортні засоби з перевищенням встановлених параметрів ширини, висоти, довжини | За кожний параметр | - | 0,06 |
6. Залізничний вагон, контейнер | 4 | - |
Відповідальність за рух без дозволу
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
- до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
- на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
- більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. (пункт 31-1. Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні)
Стаття 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами -
тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів (510 грн.) доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока (680 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами -
тягнe зa сoбoю нaклaдeння штрaфy нa водiїв у рoзмiрi: п’ятисoт нeoпoдaткoвуваних мiнiмyмiв дoхoдiв грoмадян - у рaзi пeрeвищeння встанoвлeних зaкoнoдaвствoм гaбaритнo-вaгoвих нoрм вiд 5% дo 10% включнo; oднiєї тисячi нeoпoдaткoвувaних мiнiмумiв дoхoдiв грoмaдян - у рaзi пeрeвищeння встaновлeних зaкoнoдaвствoм гaбaритнo-вaгoвих нoрм пoнaд 10%, aле нe бiльшe 20%; двoх тисяч нeoпoдaткoвувaних мiнiмумiв дoхoдiв грoмaдян - в рaзi пeрeвищeння встанoвлених зaкoнoдaвствoм гaбaритнo-вaгoвих нoрм пoнaд 30%.