Продаж землі через електронний аукціон
Нормативна база
- Конституція України
- Земельний кодекс України
- Закон України від 18 травня 2021 року № 1444-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони»
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану»
Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 № 2145-IX визначено особливості регулювання земельних відносин на час дії воєнного стану, серед яких, зокрема: Укладення, виконання, зміна, поновлення і припинення договорів оренди землі та набуття права оренди, суборенди земельних ділянок в Україні або окремих її місцевостях, у яких введено воєнний стан, здійснюється з урахуванням пунктів 27 і 28 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України. |
Загальна інформація
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону.
Використовувати електронні аукціони зобов’язані власники комунальних та державних земель, а саме:
- територіальні громади (сільські, міські ради),
- держгеокадастр,
- національна академія аграрних наук України, тощо.
Приватні юридичні або фізичні особи також мають право продавати або передавати в оренду землі через систему Прозорро .
Земельні торги у електронному форматі проводяться онлайн, без фізичної присутності учасників. Такий порядок здійснення продажу земель комунальної чи державної форми власності зроблено з метою максимально мінімізувати суб’єктивний вплив на учасників та організатора торгів з боку інших осіб. Тобто, всі аукціони щодо земель державної та комунальної власності будуть відбуватися в реальному часі в автоматичній електронній системі “Прозорро. Продажі”.
Процедура з здійснення торгів доступна кожній фізичній (громадяни України, іноземці, і т.п.) та юридичній особі на торгівельному майданчику (в електронній системі), також буде доступна вся інформація про землю, її вартість, дату придбання, дата початку та закінчення аукціону, інформація про переможця.
Порядок реєстрації в електронній системі
Користувач проходить процедуру первинної реєстрації на веб-сайті електронного майданчика Державного підприємства «СЕТАМ» Міністерства юстиції України шляхом заповнення наступної індивідуальної інформації про себе:
Логін, Прізвище, Ім’я, По – батькові, Електронна адреса, Контактний телефон, Пароль. |
Після підтвердження дій з реєстрації аккаунту, користувачу на вказану ним електронну адресу приходить повідомлення з посиланням для активації облікових даних. Користувач переходить за посиланням на електронний майданчик та заходить в особистий кабінет, натиснувши закладку «Вхід» та ввівши всій Логін та Пароль (вказані під час реєстрації).
За наявності питань стосовно реєстрації в електронній системі діє служба підтримки, яка за потреби в реальному часі надасть роз’яснення з технічних питань роботи самої електронної системи.
Порядок проведення аукціону
Оголошення про проведення земельних торгів публікується через особистий кабінет організатора торгів на офіційному сайті, де до опису лота додаються: документи та матеріали про земельну ділянку, її цільове призначення та реальні фотографії, що в обов’язковому порядку завантажуються окремим файлом до електронної системи.
Після розміщення оголошення про продаж в електронній торговій системі воно автоматично відображається на Єдиному державному порталі земельних торгів у вигляді інформації про лот.
Допускається розміщення лише одного лоту з однією земельною ділянкою одного цільового призначення. |
Розмір цінової пропозиції також може редагуватись в сторону збільшення цінової пропозиції кожним учасником торгів протягом трьох раундів. Протягом одного раунду можливо здійснити лише 1 підвищення своєї цінової пропозиції та не менше ніж на розмір мінімального кроку, що відповідає 1 відсотку стартової ціни лота.
Проведення аукціону на електронному майданчику зроблено таким чином, щоб до початку торгів ніхто з учасників не знав, яка кількість претендентів на ділянку і яку цінову пропозицію кожен з учасників зробив. Також, під час проведення аукціону не буде здійснюватись розкриття імен учасників (усі дані доступні після проведення торгів).
Переможцем електронних торгів стає учасник, який подав найвищу від усіх учасників цінову пропозицію.
Оформлення результатів торгів
Земельні торги вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем торгів ціни продажу земельної ділянки або відповідної плати за користування земельною ділянкою та сплати витрат на підготовку лота до продажу.
Оформлення результатів торгів оформлюється протоколом, який складається організатором торгів в день завершення електронного аукціону.
Після оформлення протоколу про результати торгів, з переможцем торгів упродовж 20 робочих днів укладається договір купівлі-продажу чи договір користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису) земельною ділянкою.
Завершальною стадію аукціону є опублікування організатором земельних торгів після їх проведення в електронній торговій системі підписаний протокол про результати земельних торгів, договір купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомості про сплату переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу.
За рішенням організатора земельних торгів результати таких торгів можуть також оприлюднюватися в інших електронних та друкованих засобах масової інформації із зазначенням (ст.139) :
а) місця розташування, площі земельної ділянки та її кадастрового номера;
б) ціни продажу земельної ділянки, ціни продажу права емфітевзису, суперфіцію, розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою, визначених за результатами земельних торгів;
в) строку користування земельною ділянкою (у разі набуття на земельних торгах права оренди, суперфіцію, емфітевзису);
г) цільового призначення земельної ділянки.
Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності в умовах воєнного стану
Під час дії воєнного стану продовжуються орендні земельні відносини автоматично на 1 рік без внесення відомостей у відповідні реєстри; надається районним військовими адміністраціями право передавати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком до 1 року земельні ділянки сільгосппризначення державної, комунальної власності, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв). При цьому розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а для визначення розміру орендної плати застосовуватиметься середня нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по області.
Земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності не проводяться.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, права оренди, емфітевзису щодо яких виставлені на земельні торги, переможець у яких не визначений, підлягають передачі в оренду на умовах, визначених підпунктом 2 цього пункту. Вимоги частини п’ятої статті 136 цього Кодексу у разі передачі таких земельних ділянок в оренду не застосовуються.Земельні торги щодо набуття права оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, які оголошені і не завершені до набрання чинності цим підпунктом, вважаються скасованими.
Оголошення нових земельних торгів щодо набуття права оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності забороняється.
Землекористувачі, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності на праві постійного користування (крім державних, комунальних підприємств, установ, організацій), емфітевзису, можуть передавати такі земельні ділянки в оренду строком до одного року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.