Порядок знесення будівель, споруд, що визнані незаконно збудованими
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Кодекс адміністративного судочонства України
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»
- Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"
- Закон України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 555 "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні"
Загальна інформація
Нерухомість вважається незаконно побудованою, якщо: будівля будується або зведена на не передбаченій для цієї мети земельній ділянці; нерухомість побудована без оформлення та узгодження проєкту, оформлення дозвільної документації; будова зведена з грубими порушеннями будівельних норм і правил.
Самочинне будівництво - проблема більшості населених пунктів. Починаючи від самовільних добудов/перебудов у власних домогосподарствах і закінчуючи забудовою місць загального користування та прибудинкових територій багатоквартирних будинків, громадяни легковажно нехтують нормами і правилами у цій сжний. Що може вдіяти місцева рада у разі виявлення факту самовільного будівництва та за яких ум
Порядок знесення, будівель, споруд, що визнанні незаконно збудованими
У випадку, якщо наявні докази того, що забудова є незаконною, заінтересована особа має право звернутися із заявою до органів Національної поліції, а також оскаржувати бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування та органів державної влади у суді.
Вразі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, орган державного архітектурно-будівельного контролю уповноважений видати припис про усунення порушень. Цей припис є обов'язковою передумовою для можливості контролюючого органу звернутися до суду.
Знесення об’єктів самочинного будівництва не має строків позовної давності
Знесення об’єктів самочинного будівництва не має строків позовної давності
1. Суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема:
— про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки;
— про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинне будівництво;
— про відшкодування витрат на будівництво, здійснене на земельній ділянці, яку особі не було відведено;
— про знесення самочинно збудованого нерухомого майна;
— про зобов’язання особи, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, провести відповідну перебудову;
— про стягнення витрат, пов’язаних із приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
2. Право власності у порядку, передбаченому ч. 3 ст. 376 ЦК, може бути визнано лише на новозбудоване нерухоме майно або нерухоме майно, яке створено у зв’язку зі знесенням попередньої будівлі та відповідно до будівельних норм і правил є завершеним будівництвом. Визнання права власності на незавершений об’єкт самочинного будівництва не допускається.
3. Право на звернення до суду з позовом про знесення або перебудову самочинно збудованого об’єкта нерухомості мають як органи державної влади, так і органи місцевого самоврядування, а також відповідні інспекції Держархбудконтролю — з позовом про знесення самочинно збудованих об’єктів містобудування (у разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі про усунення порушень).
4. Право на звернення до суду з позовом про знесення або перебудову самочинно збудованого об’єкта нерухомості мають як органи державної влади, так і органи місцевого самоврядування, а також відповідні інспекції Держархбудконтролю — з позовом про знесення самочинно збудованих об’єктів містобудування (у разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі про усунення порушень).