Зміна розміру аліментів, що стягуються на утримання дитини

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 13:43, 13 вересня 2016, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/page2 Сімейний кодекс України]<br /> == Порядок с...)

Нормативна база

Сімейний кодекс України

Порядок стягнення аліментів


Аліменти-це обов'язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім'ї інших, які потребують цього.

Стягнення аліментів можливе двома шляхами:

  • За угодою сторін – подружжя має право добровільно та самостійно визначити порядок сплати аліментів, визначити умови, розмір та строки виплати аліментів шляхом складання і завірення договору у нотаріуса. У випадку порушення договору про сплату аліментів, стягнення аліментів проводиться через виконавчий напис нотаріуса.
  • У випадку коли такої взаємної згоди не досягнуто, стягнення аліментів здійснюється на підставі рішення суду. Аліменти нараховуються за рішенням суду з моменту подачі позовної заяви, а не з моменту набирання чинності рішенням суду. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Розмір аліментів


Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 Сімейного кодексу України, коли аліменти призначаються в твердій грошовій сумі. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Зміна розміру аліментів

Законодавством встановлено, що можливо змінити розмір аліментів, який встановлено як рішенням суду, так і домовленістю між батьками.

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Таким чином, зміні підлягає як закріплений в нотаріально завіреному договорі, так і закріплений в рішенні суду розмір аліментних зобов’язань. З вищезазначеного зрозуміло, що внести зміни до нотаріально завіреного договору можна як в добровільному порядку, спільно відвідавши нотаріуса, та внісши нотаріально завірені зміни до договору, так і в судовому порядку. Зміни ж до рішення суду необхідно вносити лише в судовому.

Розмір аліментів може бути змінено у випадках:

  • Зміна стану здоров’я як платника аліментів так і одержувача. Доказами, на підтвердження погіршення або покращення стану здоров’я можуть виступати медичні довідки, висновки лікарів, результати аналізів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо процедур лікування в Україні чи за кордоном як Позивача, так і Відповідача, і дитини, в залежності від того, хто звертається з позовом.
  • Зміна матеріального становища. Для матері, яка бажає збільшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення її матеріального становища, або ж покращення матеріального становища батька. Для батька, який бажає зменшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення матеріального становища (зменшення заробітної плати, інші витрати). Доказами на підтвердження даних обставин можуть виступати довідки про доходи батьків, кредитні договори, рішення суду та будь-які інші документи, які можуть виступити на підтвердження зміни матеріального становища, його погіршення або покращення.
  • Зміна сімейного стану. Так, наприклад, відповідач має нову сім’ю, і в нього народжуються діти, змінюється сімейний стан, і батько має право звернутися з позовом про зменшення розміру аліментів.
  • Інші обставини, які мають істотне значення. Це будь-які інші життєві обставини, проте слід розуміти, що будь-які випадки і ситуації необхідно доводити, а тому треба заздалегідь підготувати усі необхідні докази для їх підтвердження.

За заявою платника аліментів або за власною ініціативою орган опіки та піклування перевіряє цільове витрачання аліментів. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.