Розгляд справи у випадку коли зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи відповідача невідоме

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 02:04, 30 червня 2017, створена Pavlo.maramyhin (обговорення | внесок) (Створена сторінка: '''Розгляд цивільної справи в випадках коли зареєстроване місце проживання (перебуванн...)

Розгляд цивільної справи в випадках коли зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи відповідача невідоме

Нормативна база

Можливість пред’явлення і розгляду позову в цивільній справі до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме

Частиною 9 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України (надалі, - ЦПК) визначено, що позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).

Частиною 10 ст. 110 ЦПК установлено, що позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.

При цьому слід звернути увагу на загальні засади визначення підсудності розгляду справ (Глава 1 Розділу ІІІ ЦПК - Підсудність, Позовне провадження) - (окремо в базі - стаття: “Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі”, пункт 5 - “До якого суду звернутися (підсудність справи)”).

Зокрема, слід врахувати, що незалежно від наявності чи відсутності інформації про місце реєстрації проживання або перебування відповідача, - є випадки виключної підсудності (ст. 114 ЦПК), що унеможливлює звернення до суду на вибір позивача (ст. 110).

Для прикладу: позов про розподіл нерухомого майна пред’являється до відповідача, місцепроживання якого невідомо за місцезнаходженням майна або основної його частини (ч. 1 ст. 114 ЦПК).

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 119 ЦПК в позовній заяві повинно бути чітко і розбірливо зазначено про те, що місце проживання (перебування) або місцезнаходження відповідача невідомі.

В будь-якому разі, якщо відповідачем в позовній заяві є фізична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд повертає позовну заяву на підставі п. 4 ч. 3 ст. 121 ЦПК.

У разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення у пресі (ч. 3 ст. 122 ЦПК).

Відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення у пресі. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи (ч. 9 ст. 74 ЦПК).

Якщо місцеперебування відповідача невідоме, суд розглядає справу після надходження до суду відомостей щодо його виклику до суду в порядку, визначеному цим Кодексом (ч. 9 ст. 76 ЦПК).

Окремі категорії цивільних справ в яких проводиться розшук відповідача.

В справах за позовами про стягнення аліментів або про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, якщо місцеперебування відповідача невідоме, - суд ухвалою оголошує його розшук (ст. 78 ЦПК).

Розшук проводиться органами Національної поліції, а витрати на його проведення стягуються з відповідача в дохід держави за рішенням суду.

Розшук відповідача, також, можливий у разі неможливості розгляду справи за його відсутності, тоді, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі до розшуку відповідача (п. 4 ч. 1 ст. 202, п. 2 ч. 1 ст. 203 ЦПК).

Визначення друкованого органу, у якому розміщуються оголошення про виклик відповідача.

В відповідності до ч. 10 ст. 74 ЦПК друкований орган, у якому розміщуються оголошення про виклик відповідача протягом наступного року, визначається не пізніше 1 грудня поточного року в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2006 р. N 52 затверджено Порядок визначення друкованого засобу масової інформації, у якому розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме, повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи /із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року N 598, надалі, - Порядок/.

Згідно з цим Порядком оголошення про виклик до суду публікується в установлені законодавством строки у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження за останнім відомим місцем проживання (перебування) на території України відповідача, третіх осіб, свідків (п. 2).

Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства юстиції щороку до 1 грудня визначає друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та затверджує перелік друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження, у яких розміщуються оголошення про виклик до суду і повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи, передбачені у пункті 2 цього Порядку, що підлягає опублікуванню в газеті "Урядовий кур'єр" (п. 5).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. N 972-р (надалі, - Розпорядження) визначено, що газета "Урядовий кур'єр" є друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому у 2017 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме, повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи.

Цим же Розпорядженням затверджено Перелік друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження, в яких у 2017 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме.

Регіон Найменування друкованого засобу

масової інформації

Вінницька Вінниччина
Волинська Волинь-нова
Дніпропетровська Вісті Придніпров'я
Донецька Донеччина
Житомирська Житомирщина
Закарпатська Новини Закарпаття
Запорізька Запорізька правда
Івано-Франківська Галичина
Київська Час Київщини
Кіровоградська Народне слово
Луганська Вісті Луганщини
Львівська Львівська пошта
Миколаївська Южная правда

Рідне Прибужжя

Одеська Одеські вісті
Полтавська Зоря Полтавщини
Рівненська Вісті Рівненщини
Сумська Сумщина
Тернопільська Свобода
Харківська Слобідський край
Херсонська Наддніпрянська правда
Хмельницька Подільські вісті
Черкаська Черкаський край
Чернівецька Буковина
Чернігівська Деснянська правда
Місто:
Київ Хрещатик