Відповідальність за порушення права на доступ до публічної інформації
Нормативна база
1.Закон України “Про звернення громадян” від 02.10.1996 № 393/96-ВР; 2.Закон України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 № 2939-VI; 3.Закон України “Про інформацію” від 02.10.1992 № 2657-XII; 4.Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV; 5.Кодекс України про адміністартивні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X; 6.Закон України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI;
Варіант 1. Позасудовий порядок
Куди звернутися
Стаття 27 Закону України “Про інформацію” передбачає, що порушення законодавства України про інформацію тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законами України.
У ст. 16 Закону України “Про звернення громадян” встанолено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. Скарги на рішення загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств, акціонерних товариств, юридичних осіб, створених на основі колективної власності, а також на рішення вищих державних органів вирішуються в судовому порядку.
Законодавством встановлено право на оскарження розпорядників інформації. Так, відповідно до ст. 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Кодексом України про адміністартивні правопорушення у ст. 2123 встановлено адміністартивну відповідальність за порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації. Протоколи про адміністративні правопорушення. Адмінвідповідальність за які передбачена ст. 2123 КУпАП мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (ст. 255 КУпАП). Адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008, гаряча лінія: (044) 253-75-89, 0-800-50-17-20.
Вартість
Оплата не встановлена.
Перелік документів
Згідно ст. 16 Закону України “Про звернення громадян” громадянин може подати скаргу особисто або через уповноважену на це іншу особу. Скарга в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб подається їх законними представниками. Скарга в інтересах громадянина за його уповноваженням, оформленим у встановленому законом порядку, може бути подана іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність. До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину. В частині притягнення розпорядника інформації до адміністративної відповідальності необхідно подати звернення до уповноваженої особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини із викладенням фактів та додати підтверджуючі документи (наприклад, примірник звернення, запиту на інформацію, лист-відповідь за результатами розгляду звернення тощо).
Варіант 2. Судовий порядок
Куди звернутися
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (ст. 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації”). Підсудність справ визначена у ст.ст.18-20 КАСУ.
Вартість
За подання фізичною особою до суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 4 Закону України “Про судовий збір”). Прожитковий мінімум встановлюється Законом України “Про державний бюджет” на відповідний рік. Пільги щодо сплати судового збору визначені у ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.