Оформлення посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон
Нормативна база
- Декрет Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року № 7-93;
- Постанова КМУ від 7 серпня 1995 р. N 610 "Про затвердження Положення про посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон"
- Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"
Загальна інформація про посвідчення
Особою без громадянства є особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.
Для виїзду за межі України передбачено видачу посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон - документа, що посвідчує особу без громадянства під час перетинання нею державного кордону України і перебування за кордоном.
Посвідчення оформляється особам без громадянства, які досягли 16-річного віку і постійно проживають в Україні, за їх особистим зверненням (зверненням їх законних представників) про одержання посвідчення до територіального органу або підрозділу ДМС за місцем проживання. У виняткових випадках - за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, - посвідчення може бути оформлено до досягнення особою без громадянства 16-річного віку.
Термін дії посвідчення — 3 роки.
Процедура оформлення
Для оформлення посвідчення необхідно надати такі документи:
- заява встановленого зразка;
- три фотокартки 3,5х4,5 см;
- квитанція про сплату держмита;
- при виїзді за кордон неповнолітньої особи додатково подається копія свідоцтва про народження.
Посвідчення оформляється протягом трьох місяців від дня звернення про одержання посвідчення, а у випадках, коли поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи викликана смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом трьох робочих днів.
Якщо особа без громадянства перебуває за кордоном і не має можливості повернутися в Україну для отримання нового документа, вона може ще до закінчення терміну дії цього документа звернутися у посольство чи консульську установу України за кордоном для отримання посвідчення особи на право повернення в Україну.
Вартість послуги та пільги
Для оформлення документів необхідно сплатити:
- державне мито у розмірі 85 грн. (відповідно до пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»);
- вартість адміністративної послуги у розмірі 156,46 грн. (відповідно до Переліку адміністративних послуг у сфері міграції та їх вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2016 року № 770 «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції»)
Від сплати мита звільняються: громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; інваліди І та ІІ групи.