Безоплатна приватизація земельної частки (паю) працівниками соціальної сфери села

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 16:42, 28 грудня 2020, створена Anatolii.berezhnyi (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == '''<big>Нормативна база</big>''' ==<br> * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельний кодекс України]<br...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

== Нормативна база ==


== Загальні положення ==

Відповідно до статті 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Працівники державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості) безоплатно. Розміри земельних ділянок, що виділяються для зазначених осіб, які проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, не можуть перевищувати норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, встановлених законом для ведення особистого селянського господарства, тобто не більше 2,0 га. (ст. 121 Земельного кодексу України).
Вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) працівників зазначених, установ і організацій та пенсіонерів з їх числа є рівними. Відповідно до пунктом 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" створено резервний фонд який використовується для передачі земель у приватну власність переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі.
Отже відповідно до зазначеної норми, якщо працівник який працює в соціальній сфері села, а також пенсіонер з їх числа бажає отримати земельну ділянку, то він має право на її отримання з резервного фонду сільськогосподарських угідь.

== Отримання земельної частки (паю) працівниками державних та комунальних закладів охорони здоров'я, а також пенсіонерів з їх числа ==

Працівниками охорони здоров'я є медичні і фармацевтичні працівники (стаття 74 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я").
Згідно із пунктом "м" частини першої 77 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" медичні і фармацевтичні працівники мають право на безоплатне одержання у власність земельної ділянки в межах земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарської установи та організації, розташованих на території відповідної ради, із земель сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарської установи та організації, що приватизуються, або земель запасу чи резервного фонду, але не більше норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, встановлених законом для ведення особистого селянського господарства.
Дія пункту "м" не поширюється на громадян, які раніше набули право на земельну частку (пай) та земельні ділянки, для ведення особистого підсобного господарства чи для ведення особистого селянського господарства, крім випадків успадкування права на земельну частку (пай), земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства чи для ведення особистого селянського господарства відповідно до закону.

== Отримання земельної частки (паю) працівниками державних та комунальних закладів освіти, а також пенсіонерів з їх числа ==

До працівників освіти належать особи, що займають посади, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963 «Про затвердження посад педагогічних та науково-педагогічних працівників».
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 57 Закону України "Про освіту" педагогічні працівники, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонери, які раніше працювали педагогічними працівниками мають право на безоплатне одержання у власність земельної ділянки в межах земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарської установи чи організації, розташованих на території відповідної ради, із земель сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарської установи чи організації, що приватизуються, або земель запасу чи резервного фонду, але не більше норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, встановлених законом для ведення особистого селянського господарства.
Дія абзацу другого частини третьої статті 57 Закону України "Про освіту" не поширюється на громадян, які раніше набули право на земельну частку (пай) або земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства чи для ведення особистого селянського господарства, крім випадків успадкування права на земельну частку (пай), земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства чи для ведення особистого селянського господарства відповідно до закону.

== Отримання земельної частки (паю) працівниками державних та комунальних закладів культури, а також пенсіонерів з їх числа ==

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про культуру" до працівників культури (працівників у сфері культури) відносяться професійні творчі працівники або працівники закладу культури чи інша фізичні особи, які провадить діяльність у сфері культури.
Професійний творчий працівник – це особа, яка провадить творчу діяльність на професійній основі, результатом якої є створення або інтерпретація творів у сфері культури та мистецтва, публічно представляє такі твори на виставках, шляхом публікації, сценічного виконання, кіно-, теле-, відеопоказу тощо та/або є членом творчої спілки, та/або має державні нагороди за діяльність у сфері культури та мистецтва. Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону України "Про культуру" працівники державних і комунальних закладів культури, педагогічні працівники закладів освіти сфери культури, які працюють у сільській місцевості та селищах міського типу, а також пенсіонери, які раніше працювали в державних та комунальних закладах культури, закладах освіти сфери культури у таких населених пунктах і проживають у них, мають право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки відповідно до законодавства.

Детальніше див. Безоплатна передача земельної ділянки громадянам із земель державної і комунальної власності