Участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону
Матеріал з WikiLegalAid
Нормативна база
- Конституція України
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Кодекс адміністративного судочинства України
- Закон України "Про звернення громадян"
- Закон України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону"
Визначення термінів
- Муніципальна варта — це орган в системі місцевого самоврядування, який створили у вигляді структурного підрозділу органу місцевого самоврядування чи комунальної установи, з метою забезпечення на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, охорони громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Визначення прав та обов'язків муніципальної варти
- Повноваження муніципальної варти визначаються її статутом.
- Орган місцевого самоврядування своїм рішенням уповноважує посадових осіб Муніципальної варти на складання приписів та протоколів про адміністративні правопорушення в межах обсягу своїх повноважень визначених ст. 219 КупАП, а саме:
- у сфері охорони культурної спадщини (ст. 92);
- у сфері використання паливно-енергетичних ресурсів (ст.ст. 99);
- у сільському господарстві (ст. 104);
- на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв’язку (частинами першою, третьою та шостою статті 122, ст.ст. 127-2, 141, 142);
- в галузі житлових прав громадян, житлово-комунального господарства та благоустрою (ст.ст. 152, ч. 1-5, 8 ст. 152-1);
- в галузі торгівлі (ст. 159);
- що посягають на громадську безпеку (ст. 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), ст.ст. 179, 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), ч. 4 ст. 181, ч. 1 ст. 182, ст. 183);
- ст.ст. 197, 198.
Порядок оскарження припису та протоколу про адміністративне правопорушення
- Порядок адміністративного оскарження припису та протоколу визначений у затвердженому органом місцевого самоврядування Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та винесення приписів. Зазвичай встановлюється термін оскарження від 3 до 10 днів, шляхом направлення скарги до виконавчого комітету, а рішення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради може бути оскаржено до ради.
- До районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП звертатися необхідно у випадку оскарження постанови із позовною заявою про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення.
- Велика Палата Верховного Суду (Постанова від 13 березня 2019 року у справі №712/7385/17) дійшла висновку, що складання протоколу про адміністративне правопорушення без ухвалення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності не породжує правових наслідків для позивача та не порушує його права. Отже, окремо від постанови про притягнення до адміністративної відповідальності такі протоколи не оскаржуються.
- Згідно норми закону, викладеній у пункті 4 частини 1 статті 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення.