Податкові зміни у зв’язку з карантином
Нормативна база
- Митний кодекс України
- Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)"
Податкові зміни у зв’язку з карантином
11 березня 2020 року відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено карантин на всій території України з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р.
Дозволено фізичним особам - підприємцям та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, тимчасово, на період карантину, вести облік доходів і витрат без використання книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), якщо ведення зазначених книг повинно розпочатися після встановлення карантину, за умови подальшого подання такими особами книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), до яких внесені дані про доходи та витрати, отримані (здійснені) ними протягом карантину, для реєстрації до контролюючих органів протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про відміну карантину.
У зв’язку з заборонами та обмеженнями здійснення певних видів господарської діяльності 17 березня 2020 року було прийнято Закон України № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)". Цей закон визначає наступні зміни:
- мораторій на застосування штрафів і пені щодо податків, зборів та ЄСВ;
- мораторій на проведення перевірок щодо податків, зборів та ЄСВ;
- тимчасове звільнення від деяких податків і зборів, а також від ЄСВ для окремих категорій платників;
- перенесення строків декларування доходів громадянами;
- відстрочення запровадження РРО-новацій ( реєстратора розрахункових операцій, тобто касового апарата).
25 березня 2020 року Кабінетом міністрів України була прийнята постанова № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», яка визначає заборону діяльності закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення; заборону регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні; пасажирські перевезення авіаційним транспортом. !Як виняток, цією постановою дозволено певні види діяльності з обов’язковим дотриманням правил безпеки та відповідних санітарних і протиепідемічних заходів, а також використання засобів індивідуального захисту:
- діяльність закладів громадського харчування щодо адресної доставки замовлень.
- торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку.
- провадження банківської та страхової діяльності, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку.
- перевезення легковими автомобілями.
- перевезення службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ у межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції.
- перевезення у трамваях, тролейбусах, автобусах, маршрутних таксі дозволяється кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах.
Важливим кроком Верховної Ради для пом'якшення негативних економічних наслідків упровадження карантину стало прийняття 30 березня 2020 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» №540-IX , згідно з яким відбулися наступні зміни:
- збільшено обсяги граничного доходу для суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування ;
- добровільна (благодійна) допомога включається до податкової знижки фізичних осіб;
- звільнення від сплати ПДВ;
- справляння податку на прибуток підприємств;
- особливості справляння акцизного податку та екологічного податку;
- митний кодекс України.
Мораторій на застосування штрафів і пені щодо податків, зборів та ЄСВ
У період з 1 березня по 31 травня 2020 р.:
1. Не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім санкцій за:
- порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;
- порушення правил обліку, виробництва й обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
- відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії.
2. Не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
У період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.:
1. Не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності та несвоєчасну сплату ЄСВ.
2. Платникам ЄСВ не нараховується пеня, а вже нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
Мораторій на проведення перевірок щодо податків, зборів та ЄСВ
На період з 18 березня по 31 травня 2020 р.:
- Установлено мораторій на проведення документальних і фактичних перевірок, крім перевірок з питань бюджетного відшкодування ПДВ (пп. 78.1.8 ПКУ);
- Планові перевірки відповідно до плану-графіка на 2020 рік, що мали розпочатися в період з 18 березня по 31 травня, має бути перенесено;
- Документальні й фактичні перевірки, що розпочато до 18 березня і ще не завершено, мають бути зупинені на період до 31 травня поточного року.
Зверніть увагу! На цей самий період зупинено перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ. Тобто загальний строк 1095 днів фактично подовжено на строк дії цього мораторію.
На період з 18 березня по 18 травня 2020 р.:
- Установлено мораторій на проведення документальних перевірок щодо правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.
- Документальні перевірки щодо ЄСВ, які розпочато до 18 березня і ще не завершено, мають бути зупинені на період до 18 травня поточного року. Крім того, до 31 травня 2020 р. забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових контрольних заходів у сфері господарської діяльності (крім нагляду за суб'єктами з високим ступенем ризику, у сфері дотримання вимог щодо формування державних регульованих цін та питань санітарного й епідемічного благополуччя).
Тимчасове звільнення від деяких податків і зборів, а також від ЄСВ для окремих категорій платників
За період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.:
- Не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), що використовується у господарській діяльності.
- Не оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
- Звільняються від нарахування й сплати ЄСВ за себе фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства.
Перенесення строків декларування доходів громадянами
- Річну декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік подають до 1 липня 2020 р. (замість 1 травня), а за наявності права на податкову знижку декларацію все одно можна подати до кінця року.
- Сплату податкового зобов'язання, зазначеного в поданій податковій декларації, здійснюють до 1 жовтня 2020 р. (замість 1 серпня).
Відстрочення запровадження РРО-новацій ( реєстратора розрахункових операцій, тобто касового апарата)
Також перенесено запровадження нововведень у сфері застосування РРО, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» № 128-ІХ від 20.09.2019. Більшість норм наберуть чинності не з 19 квітня (як передбачалося спочатку), а лише з 1 серпня 2020 р. Мова насамперед про запровадження програмних РРО та нові санкції за порушення у сфері застосування РРО. Обов'язкове застосування РРО підприємцями на єдиному податку 2 – 4 груп незалежно від обсягу доходу за окремими видами діяльності, передбачене Законом № 129-ІХ, перенесено з 1 жовтня 2020 на 1 січня 2021 року.
Збільшення обсягів граничного доходу для суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування
Для суб'єктів першої групи платників єдиного податку обсяг доходу збільшено з 300 тис. грн 00 грн. до 1 млн грн., другої групи - з 1,5 млн грн до 5 млн грн., третьої з 5 млн грн. до 7 млн грн.
Добровільна (благодійна) допомога включається до податкової знижки фізичних осіб
Сума коштів (вартість лікарських засобів) для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання та виробів, які добровільно перераховані (передані) громадським об'єднанням (благодійним організаціям), органам виконавчої влади протягом карантину, включається до податкової знижки у повному обсязі при реалізації права на податкову знижку за результатами 2020 року)
Звільнення від сплати ПДВ
На період дії карантину, ввезення на територію України та постачання на території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Перелік таких товарів визначається Кабінетом Міністрів України.
Справляння податку на прибуток підприємств
Платників податків на прибуток звільнено від застосування податкових різниць, передбачених п. 140.5.9 ПКУ (обмеження щодо віднесення до складу витрат понад 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року) щодо коштів (вартості лікарських засобів), які добровільно ними перераховані (передані) для надання медичної допомоги хворим на коронавірус.
Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку
Тимчасово спрощено порядок виробництва дезінфекційних засобів, зокрема, надано державним підприємствам, які є виробниками спирту етилового, право використовувати вироблений ними спирт для виробництва дезінфекційних засобів без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту, за умови обладнання місць відпуску дезінфекційних засобів засобами обліку виробленої продукції та участі представників контролюючий органів у контролі за дотриманням умов денатурації спирту. Також до 15 серпня 2020 року включно продовжено терміни погашення податкових векселів, виданих виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів та/або бензинів авіаційних, які припадають на період з 1 березня по 31 травня 2020 року. Для спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів, до 31 травня 2020 року акцизний податок встановлено за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Митний кодекс України
Уточнено період, на який звільняються від сплати ввізного мита товари, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, який закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України).