Направлення осіб з інвалідністю в санаторно-курортні заклади для реабілітації
Нормативна база
- Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення деяких категорій осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками, та внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 і від 31 березня 2015 р. № 200, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2017 року № 110
- Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 187
- Порядок виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2007 року № 150
Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками та перелік категорій осіб, які мають право на отримання даної послуги
У 2017 році Урядом внесенні зміни до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 187 відповідно до якого управління соціального захисту населення забезпечують за рахунок коштів державного бюджету безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів осіб з інвалідністю усіх категорій.
Забезпечення путівками осіб з інвалідністю згідно зазначеного Порядку здійснюється шляхом відшкодування вартості путівки санаторно-курортним закладам відповідно до укладених тристоронніх договорів (особа з інвалідністю – управління – санаторій).
Гранична вартість путівки для відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування визначається щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.
Відповідно до п. 2 Порядку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення забезпечують безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів згідно з медичними рекомендаціями в порядку черговості:
- осіб з інвалідністю усіх категорій:
- особи з інвалідністю загального захворювання;
- особи з інвалідністю з дитинства;
- особи з інвалідністю із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку);
- особи, інвалідність яких пов'язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.
- ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, - за рахунок коштів місцевих бюджетів;
- ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, осіб з інвалідністю та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у санаторіях, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, - за рахунок коштів державного бюджету.
- осіб з інвалідністю усіх категорій:
Зазначені особи повинні перебувати на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням в органах соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.
Суб’єкт надання послуги
Для отримання санаторно-курортних путівок необхідно звернутися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації особи.
Осіб, інвалідність яких пов’язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, забезпечує путівками Фонд соціального страхування. В разі потреби лікування супутніх захворювань відповідно до медичних рекомендацій, дану категорію осіб можуть забезпечувати путівками органи соціального захисту населення на загальних підставах у порядку черговості. Взяття на облік для забезпечення путівкою проводиться на підставі довідки, виданої Фондом соціального страхування про те, що особа з інвалідністю не одержувала у ньому санаторно-курортної путівки.
Перелік документів, необхідних для надання (отримання) послуги
Для одержання путівки особам з інвалідністю усіх категорій необхідно подати до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації наступні документи:
- заява до управління соціального захисту населення;
- паспорт громадянина України;
- довідкою МСЕК про встановлення групи інвалідності та пенсійним посвідченням;
- медична довідка закладу охорони здоров’я за формою № 070/о.
Путівки надаються в порядку черговості по мірі закупівлі в межах виділених коштів.
Термін проходження санаторно-курортного лікування для осіб з інвалідністю
Термін проходження санаторно-курортного лікування у санаторно-курортних закладах для осіб з інвалідністю:
особи з інвалідністю загального захворювання | забезпечуються путівками строком на 18-21 день в порядку черговості | |
особи з інвалідністю з дитинства | | ||
особи з інвалідністю із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) | I та II групи | до санаторіїв (відділень) спінального профілю з лікуванням строком на 35 днів (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості |
III групи | до санаторіїв неврологічного профілю строком на 18-21 день (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості |
Супровід осіб з інвалідністю до санаторно-курортного закладу
Особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I та II групи до санаторіїв (відділень) спінального профілю, путівки не видаються, лише оплачується проїзд (двічі до санаторію і двічі в зворотньому напрямку) у транспорті загального користування (залізничному та автомобільному) згідно з поданими проїзними квитками. У випадку проїзду залізничним транспортом відшкодовують вартість квитка у плацкартному вагоні.
Особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи забезпечуються путівками без лікування. Якщо особа з інвалідністю I групи здатна обслуговувати себе самостійно, їй видається довідка про це закладу охорони здоров’я. Особу з інвалідністю I групи не можуть супроводжувати особи з інвалідністю I групи та особи, які не досягли 18-річного віку.
Для того, щоб отримати відшкодування необхідно надати до управління соціального захисту населення наступні документи:
- заява про виплату компенсації вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад;
- проїздні квитки, що засвідчують проїзд до санаторно-курортного закладу і назад;
- документ, що засвідчує проходження особою з інвалідністю санаторно-курортного лікування;
- посвідчення особи з інвалідністю, що підтверджує належність до даної категорії осіб;
- паспорт громадянина України.
Вибір санаторно-курортного закладу
Особи зазначених категорій мають право вільного вибору санаторно-курортного закладу, розміщеного на території України (крім закладів, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі), відповідного профілю лікування, безоплатними путівками до якого вони забезпечуються.
Перелік базових санаторно-курортних послуг, що надаються особам з інвалідністю затверджується Мінсоцполітики.
За бажанням осіб з інвалідністю їм можуть надаватися додаткові послуги за умови оплати санаторно-курортному закладу вартості наданих послуг за рахунок власних коштів чи інших джерел, не заборонених законодавством.
Грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки
Згідно з пунктом 4 Порядку виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2007 року № 150 (зі змінами) грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки особам з інвалідністю нараховується і виплачується в таких розмірах:
І та ІІ групи - 75 відсотків;
ІІІ групи - 50 відсотків
розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.
Грошова компенсація за путівку виплачується особі з інвалідністю, якщо вона протягом попередніх трьох календарних років не одержувала безоплатної санаторно-курортної путівки.
Підставою для виплати грошової компенсації за путівку та за самостійне лікування є такі документи:
- заява особи з інвалідністю про виплату грошової компенсації;
- медична довідка за формою 070-О щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
- документ про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів, що засвідчує проходження особою з інвалідністю санаторно-курортного лікування (тільки для виплати грошової компенсації за самостійне лікування);
- посвідчення особи з інвалідністю;