Вибір прізвища при розірванні шлюбу
Нормативна база
Право на зміну прізвища при розірванні шлюбу
Відповідно до чинного законодавства особа, яка змінила прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє попереднє дошлюбне прізвище.
Шлюб між подружжям може бути припинено внаслідок його розірвання органами державної реєстрації актів цивільного стану або на підставі рішення суду за спільною заявою подружжя або за заявою одного із подружжя.
У разі розірвання шлюбу в органах ДРАЦС питання відновлення дошлюбного прізвища вирішується при державній розірвання шлюбу.
Відповідно до ст. 107 Сімейного кодексу України шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя, яке немає дітей та за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім, або недієздатним. В інших випадках шлюб розривається в судовому порядку.
Документом, що засвідчує розірвання шлюбу органами ДРАЦС є свідоцтво про розірвання шлюбу, а у разі розірвання шлюбу в судовому порядку – рішення суду, яке набрало законної сили.
Своє бажання відновити дошлюбне прізвище особа повинна викласти в заяві або позові до суду.
Статтею 235 Цивільного – процесуального кодексу України, передбачено, що у рішенні суду про розірванні шлюбу зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається.
Таким чином, вирішення судом питання про прізвище, яке бажає мати той з подружжя, який змінював його під час державної реєстрації шлюбу, залежить від зазначення відповідних вимог у поданих до суду заяві або позові.
У разі, якщо питання про вибір прізвища не буде предметом розгляду суду, це призведе до необхідності повторного звернення особи та ухвалення судом додаткового рішення.
З огляду на викладене та з метою належної реалізації прав громадян, звертаємо увагу на необхідність відображення в заявах та позовах до суду інформації про вибір особою прізвища після розірвання шлюбу.
Документи, які необхідні для зміни прізвища
Щоб змінити прізвище, людина, якій це необхідно, особисто, або його довірена особа, повинна подати заяву у відділ ДМС за місцем проживання (паспортний стіл), а також супутній пакет документів, який змінюється в залежності від причин. Найчастіше, такому візиту передує похід в РАЦС, у якому видають свідоцтво про шлюб, нове свідоцтво про народження, і т.д.
Зокрема, в паспортний стіл, як додаток до заяви, і в залежності від випадку, подаються:
- паспорт, що підлягає обміну;
- 2 фото стандартного розміру для паспорта;
- документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспортне посвідчення підлягає обміну.
Підстави для відмови
- якщо заявник знаходиться під судом, слідством;
- якщо є непогашену або не зняту судимість;
- офіційне знаходження особи у розшуку Україною або іншими державами;
- подання недостовірних даних;
- подання неповного списку паперів.