Реабілітація учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни
Нормативна база
Конституція України
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Закон України «Про відпустки»
Постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»
Постанова Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 1999 року № 1923 «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги у військово-медичних закладах і взаєморозрахунків за неї між військовими формуваннями»
Постанова Кабінету Міністрів України від 17 червня 2004 року № 785 «Про затвердження Порядку виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян»
Постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад»
Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 200 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням»
Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 201 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції»
Наказ Міністерства оборони України від 18 серпня 2015 року № 414 «Про затвердження Інструкції про порядок надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров'я та медичних підрозділах Збройних Сил України»
Поняття та види реабілітації учасників АТО (ООС)
Сьогодні в українському суспільстві залишається актуальною тема повернення учасників АТО (ООС) у мирне життя, а саме: реабілітація, відновлення організму, підтримка родин бійців.
Реабілітація учасників АТО (ООС) - це один із найважливіших напрямків діяльності органів державної влади щодо створення та реалізації програм соціального захисту бійців, збереження або відновлення фізичного та психологічного здоров’я учасників бойових дій, досягнення ними соціально-психологічного благополуччя.
До реабілітації можна віднести такі заходи:
- лікування (безкоштовне протезування, безкоштовні ліки та лікарські засоби);
- психологічна реабілітація (санаторно-курортне лікування).
Розроблення та впровадження державної стратегії в питаннях соціального захисту ветеранів АТО (ООС) покладено на Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України - центральний орган виконавчої влади, утворений на підставі постанови Кабінету Міністрів України 28 листопада 2018 року, шляхом реорганізації Державної служби України у справах ветеранів. Перейменоване 2 вересня 2019 року з назви «Міністерство у справах ветеранів» та приєднанням Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, а також Міністерство соціальної політики України.
Лікування та реабілітація учасників АТО (ООС)
З моменту отримання відповідного статусу учасник АТО (ООС), особа з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих учасників АТО (ООС) набувають право на безкоштовні ліки та лікарські засоби.
Безкоштовні ліки, лікарські засоби можна отримати в аптеках, при медичному закладі, лікар якого видав рецепт на лікування. Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб проводиться за місцем проживання цих осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах і мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами.
При цьому з собою необхідно мати рецепт лікаря та ветеранське посвідчення.
Відповідний рецепт видається на лікування наступних захворювань: онкологічні захворювання, гематологічні захворювання, діабет (цукровий і нецукровий), ревматизм, ревматоїдний артрит, пухирчатка, системний гострий вовчак, системні, хронічні, тяжкі захворювання шкіри, сифіліс, лепра, туберкульоз, аддісонова хвороба, гепатоцеребральна дистрофія, фенілкетонурія, шизофренія та епілепсія, психічні захворювання (особам з інвалідністю І та ІІ груп, а також хворим, які працюють в лікувально-виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів), стан після операції протезування клапанів серця, гостра переміжна порфірія, муковісцидоз, тяжкі форми бруцельозу, дизентерія, гіпофізарний нанізм, стан після пересадки органів і тканин, бронхіальна астма, хвороба Бехтерєва, міостенія, міопатія, мозочкова атаксія Марі, хвороба Паркінсона, інфаркт міокарду (перші шість місяців), дитячий церебральний параліч, СНІД, ВІЛ-інфекція, післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитовидної залози, гіпопаратиреоз, вроджена дисфункція кори наднирників.
Особливою умовою при цьому є те, що безоплатний відпуск лікарських засобів провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги. Аптеки можуть закупляти і, відповідно, безкоштовно надавати лікарські засоби, які містяться в переліку, передбаченому Постановою КМУ №333 від 25 березня 2009 року «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».
Дане питання регулюється у відповідності до п.1, ст. 12,13,15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови КМУ №1303 від 17.08.1998 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»
На безкоштовне протезування мають право учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих.
Зубопротезування здійснюється в державних закладах охорони здоров’я та фінансується з місцевих бюджетів. В разі відмови у наданні пільги слід звертатися до територіальних структурних підрозділів з питань охорони здоров’я за місцем проживання (обласних, міських).
Дане питання регулюється у відповідності до п.2, ст. 12, 13, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Перелік реабілітаційних закладів
Перелік реабілітаційних установ, з якими Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції заключила договір для надання послуг з психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції
- ДП “Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ “Укрпрофоздоровниця» с. Березівське, Дергачівський р-н, Харківська обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "Подільський Артек" вул. Лісова,1, с. Заозерне, Тульчинський р-н, Вінницька обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Коло друзів" вул. Смоленська, 31-33, м. Київ
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Хирів-Рент-Інвест" вул. Добромильська,5, оф.1, м. Хирів, Львівська обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрреабілітація" вул. Радянська, буд. 4, с. Капітанівка, Києво-Святошинский р-н, Київська обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжрегіональний реабілітаційний центр» вул. Чорноморська, 16, смт Сергіївка, м.Б.-Дністровський, Одеська обл.
- ТОВ «Санаторій «Курорт Орлівщини» с. Орлівщина, Новомосковського району, Дніпропетровська обл.
- ДП «Південь-Курорт-Сервіс» на базі санаторію «Орізонт» вул. Гагаріна, 1а, смт. Сергіївка, м. Білгород-Дністровський, Одеська обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю Санаторій «Карпатські зорі» Центр реабілітації та оздоровлення вул. Курортна, 3, м. Модричі, Дрогобицький р-н, Львівська обл.
- Міжгосподарський санаторій «Токарі вул. Санаторна, 96, с. Токарі, м. Лебедин, Сумська обл.
- Комунальний заклад «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» Рівненської обласної ради вул. Деражненська, 39, Рівненський р-н, Рівненська обл.
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут прикладної кріології» вул. Терехівська, 4, м. Харків.
- Громадська організація «Історії життя» вул. Луцького,28, м Львів.
- Державне підприємство “Лікувально-реабілітаційний центр для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ім. В. Т. Гуца” Київська область, Києво-Святошинський район, с. Капітанівка, вул. Радянська 4.
- ПП “Курорти Приазов’я” санаторій “Нафтохімік України” м. Бердянськ, вул. Макарова, 71.
Гарантії працевлаштування учасників АТО
Відповідно до Закону України № 1436-VIII «Про внесення зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» внесено додаткові гарантій у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Закон спрямований на поліпшення соціального захисту учасників антитерористичної операції.
Зміни до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» розширюють перелік категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та включають в нього учасників бойових дій, зазначених у пунктах 19 та 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Зміни стосуються лише осіб, які зареєстровані в державній службі зайнятості та перебувають на обліку як безробітні.
Реалізація положень Закону сприятиме працевлаштуванню учасників антитерористичної операції, оскільки відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце, за направленням Державної служби зайнятості, зазначених осіб, строком не менше ніж на два роки, щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 14 Закону України “Про зайнятість населення”, роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце (за направленням Державної служби зайнятості) учасників АТО терміном не менше ніж на 2 роки, щомісяця компенсуються фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Крім того, роботодавець не має права безпідставно відмовити учасникам АТО, які прийшли до нього влаштовуватися на роботу, адже, відповідно до Закону, вони включаються до переліку громадян, на яких поширюються квоти при працевлаштуванні. Таким чином, частка учасників АТО разом із іншими пільговиками на підприємстві має становити не менше 5%.
Ці додаткові гарантії полягають у тому, що на підприємствах, в установах та організаціях, на які поширюється дія Закону, існують квоти в розмірі 5% від середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік для працевлаштування пільгових категорій громадян. Таких категорій громадян є вісім, серед них — і учасники бойових дій.
Однак закон не поширюється на абсолютно всі підприємства, зареєстровані на території нашої держави. Вказані положення закону розповсюджуються лише на ті підприємства, штат яких налічує понад 20 осіб.