Договір доручення
Нормативна база
Поняття договору доручення
Договір доручення - це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.
Сторони договору
Сторонами договору доручення можуть бути юридичні або фізичні особи. Комерційний представник повинен бути зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності.
Істотні умови договору
Предмет: вчинення певних юридичних дій, зокрема:
- вчинення правочинів (укладення договорів купівлі-продажу, поставки тощо), включаючи як пошук можливих партнерів, так і укладення угоди на умовах, вказаних в договорі доручення;
- представництво перед третіми особами, в тому числі представництво в судових та інших державних органах та недержавних організаціях (може бути обумовлено необхідність досягнення повіреним відповідного результату внаслідок такого представництва та залежність розміру винагороди від досягнення такого результату);
- вчинення інших дій, не заборонених законодавством (передання грошей, надання товарів тощо).
Ціна: плата повіреному за виконання обов'язків згідно з договором доручення. Якщо у договорі не визначений розмір плати повіреного або порядок її сплати, вона сплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги.
Повірений повинен виконати дане йому доручення особисто. Водночас, повірений має право передати виконання доручення іншій особі (замісникові), якщо це передбачено договором або якщо повірений був вимушений до цього обставинами, з метою охорони інтересів довірителя та негайно повідомити про це довірителя. Довіритель має право у будь-який час відхилити замісника, якого обрав повірений.
Форма договору
Договір доручення може бути укладений в усній або письмовій формі (зразок договору доручення).
Обов'язки сторін
Сторона | Обов'язки |
---|---|
Повірений |
|
Довіритель |
|
Підстави припинення договору доручення:
- на загальних підставах припинення договору;
- відмови довірителя або повіреного від договору;
- визнання довірителя або повіреного недієздатним, обмеження його цивільної дієздатності або визнання безвісно відсутнім;
- смерті довірителя або повіреного.
Якщо договір доручення припинений до того, як доручення було повністю виконане повіреним, довіритель повинен відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення, а якщо повіреному належить плата - також виплатити йому плату пропорційно виконаній ним роботі, крім випадків, коли повірений довідався або міг довідатися про припинення договору доручення.
Відмова від договору доручення
Довіритель або повірений мають право відмовитися від договору доручення у будь-який час.