Трудовий договір, контракт. Види, умови укладення

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:06, 22 грудня 2016, створена Oleksandra.melnyk (обговорення | внесок) (Додано посилання на зовнішні ресурси)


Нормативна база.


Поняття трудового договору.


Відповідно до статті 43 Конституції України  (  254к/96-ВР  ) кожен має право на працю,  що включає можливість заробляти собі на життя  працею,  яку  він  вільно  обирає   або   на   яку   вільно погоджується.
Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, отже трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин.
Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Сторонами трудового договору є працівник та власник підприємства, установи організації або уповноважений ним орган чи фізична особа.

Умови укладення трудового договору.


Відповідно до вимог ст. 24 КЗпП України трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.
Додержання письмової форми є обов'язковим у таких випадках:
  1. при організованому наборі працівників;
  2. при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;
  3. при укладенні контракту;
  4. у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
  5. при укладенні трудового договору з неповнолітнім;
  6. при укладенні трудового договору з фізичною особою;
  7. в інших випадках, передбачених законодавством України.


Документи, які слід подати для укладення трудового договору.


При укладенні   трудового  договору  громадянин  зобов'язаний подати паспорт або інший документ,  що  посвідчує  особу,  трудову книжку, а  у  випадках,  передбачених  законодавством,  -  також документ  про  освіту  (спеціальність,  кваліфікацію),  про   стан здоров'я та інші документи.
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 24 КзпП України)
При укладенні трудового договору забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством (ст. 25 ст. 24 КзпП України)

Обов'язки роботодавця при укладенні трудового договору.


Слід зазначити,  що до початку роботи за  укладеним  трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний:
  1. роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
  2. ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
  3. визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
  4. проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.


Випробування при прийнятті на роботу.


Ст. 26 Кодексу законів  про   працю України ( 322-08 ) передбачено що при укладенні трудового договору може   бути   обумовлене   угодою   сторін   випробування.  Метою випробування є перевірка відповідності працівника роботі, яка йому доручається.
Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.
Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:
  • осіб, які не досягли вісімнадцяти років;
  • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
  • молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
  • осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
  • інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.
Випробування не  встановлюється також при прийнятті на роботу в  іншу  місцевість  і  при  переведенні   на   роботу   на   інше підприємство,  в установу,  організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.
Працівник вважається таким, який витримав випробування, якщо строк випробування закінчився, а він до закінчення строку не був звільнений з роботи.

Види трудового договору.


Залежно від строку трудовий договір може бути (ст. 23 ст. 24 КзпП України):
  1. безстроковим, що укладається на невизначений строк;
  2. на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
  3. таким, що укладається на час виконання певної роботи.


Особлива форма трудового договору.

Особливою формою трудового договору є   контракт,   сфера  застосування  якого  визначається  законами України.
Відповідно до Кодексу законів про працю України, а саме ст. 23, ( 322-08 ) особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Порядок укладення контракту при прийнятті (найманні) на роботу працівників регулюється, зокрема, Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. N 170 ( 170-94-п ), наказом Міністерства праці України від 15 квітня 1994 року N 23 ( z0084-94 ) "Про затвердження Типової форми контракту з працівником", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 1994 р. за N 84/293.

Порядок, зміст та умови контракту.



Відповідно до  статті  24  Кодексу  законів  про   працю   України ( 322-08 ) контракт укладається у письмовій формі,у двох примірниках,  що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін контракту, набуває  чинності  з  моменту  його підписання або з дати,  визначеної сторонами у контракті,  і може бути змінений  за згодою сторін, складеною у письмовій формі.
Крім того, контракт є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття (найняття) працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за угодою сторін.
Слід зазначити, що у контракті передбачається:
  • обсяги пропонованої роботи та вимоги до якості і строків її виконання;
  • строк дії контракту;
  • права, обов'язки та взаємна відповідальність сторін;
  • умови оплати й організації праці;
  • підстави припинення та розірвання контракту;
  • соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов'язань, з урахуванням специфіки роботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства, установи, організації чи роботодавця.