Несанкціонований доступ до житла та іншого володіння для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії
Нормативна база
- Конституція України
- Кримінальний кодекс України
- Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №1875-IV, від 26.04.2004
- Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, від 09.11.2017
Гарантія недоторканості житла. Кримінальна відповідальність
Кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ст.30 Конституції України). Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, - караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, - караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років (ст.162 Кримінального кодексу України).
Інший, встановлений законом, порядок доступу до житла (несанкціонований доступ з 2004 року)
Поруч з конституційною гарантією недоторканності житла (проникнення за вмотивованим рішенням суду), у статті 30 Конституції України передбачено проникнення до житла, іншого володіння особи у невідкладних випадках, зокрема пов'язаних із врятуванням життя людей та майна, відповідно до можливого іншого, встановленого законом, порядку. У 2004 році у Законі України «Про житлово-комунальні послуги», №1875-IV, ст.17, впроваджено порядок доступу у приміщення без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ), обумовлений необхідністю проведення ремонтних та відновлювальних робіт у разі відсутності споживача або неможливості встановлення з ним зв'язку, а також відмовою цього споживача у здійсненні допуску в займане ним приміщення. До основних положень несанкціонованого доступу згідно цього Закону, можливо віднести наступне: 1. на споживача покладено зобов'язання забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1.1. для ліквідації аварій - цілодобово; 1.2. для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору; 2. передбачено проникнення до житла та іншого володіння особи для проведення в них огляду та ліквідації аварій без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ) у порядку, встановленному Законом «Про житлово-комунальні послуги», лише у невідкладних випадках, пов'язаних з урятуванням життя людей та майна; 3. на працівників покладено виконавця обов’язку поважати права споживачів, перебувати (відвідувати) тільки в тих приміщеннях, де розташоване обладнання, перевірка, ремонт, огляд якого відбувається; 4. встановлено умови несанкціонованого доступу: відсутність споживача і при цьому немає можливості встановити зв'язок з ним з метою його інформування про необхідність негайного прибуття до приміщення або відмова споживача допустити в займані ним приміщення представників виконавця/виробника і при цьому є об'єктивні підстави вважати, що аварія, неполадки, які унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам, відбулися саме в цих приміщеннях; 5. встановлено обов’язкове попередження споживача, який присутній, але відмовляється допустити до житла та іншого володіння, про здійснення несанкціонованого доступу; 6. визначено склад присутніх осіб: представник виконавця/виробника, представник балансоутримувача/управителя, Національної поліції, аварійно-ремонтної бригади та споживач з будь-якого із суміжних приміщень; 7. на аварійно-ремонтну бригаду покладено наступні обов'язки: забезпечення доступу в приміщення шляхом порушення конструктивної цілісності вхідних дверей або вікон у приміщенні після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу; здійснення огляду місця аварії, неполадки, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам; проведення ремонтних та відновлювальних робіт; термінове відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон приміщення, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт, але не більше ніж протягом доби з часу проведення несанкціонованого доступу; дотримання прав громадян, які проживають у цих приміщеннях, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їх майна та обмеження доступу лише приміщеннями, необхідними для проведення робіт; 8. передбачено складання акту про проведення несанкціонованого доступу та про проведення ремонтних та відновлювальних робіт, які підписуються всіма учасниками несанкціонованого доступу, із зазначенням: підстави для несанкціонованого доступу, відмітка про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі, якщо вони були проведені, причина та місце виникнення аварії, неполадки, перелік виконаних робіт, прізвище, ім'я, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу. Оригінали складених актів зберігаються у виконавця/виробника, іншим учасникам несанкціонованого доступу видаються копії, завірені печаткою виконавця; 9. встановлено обов’язкове опечатування відновлених дверей, вікон.
- Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №1875-IV, від 26.04.2004 (відповідно до п. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №1875-IV, визнано таким, що втратив чинність з дня введення в дію Закону №2189-VIII, крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом), статус станом на 14.03.2019: Документ 1875-IV, чинний, поточна редакція — Втрата чинності крім окремих положень від 10.06.2018, підстава - 2189-VIII (Остання подія — Втрата чинності, відбудеться 01.05.2019, підстава - 2189-VIII).
Законодавча дінамика. Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, 2017 року
Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №1875-IV, 2004 року, визнано таким, що втратив чинність з дня введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, 2017 року, який згідно п.1 прикінцевих та перехідних положень набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (10.12.2017), та вводиться в дію з 01.05.2019, крім окремих норм, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом (10.06.2018). До основних положень несанкціонованого доступу згідно нового Закону, ст.29, можливо віднести таке: 1. на споживача покладено зобов'язання забезпечити доступ до свого житла, іншого об’єкта нерухомого майна для: 1.1. ліквідації та відвернення аварій, пов’язаних із наданням відповідної комунальної послуги, - цілодобово; 1.2. встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку - згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком; 2. передбачено проникнення до житла та іншого володіння особи для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії без отримання згоди власника (користувача) (несанкціонований доступ) у порядку, встановленому Законом «Про житлово-комунальні послуги», лише у невідкладних випадках, пов'язаних з необхідністю рятування життя і здоров’я людей та/чи майна; 3. встановлено наступні обов’язки працівників виконавця під час доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна: пред’явити відповідне посвідчення; поважати права споживачів, утримуватися від розголошення інформації про особисте життя споживача, інших осіб, які перебувають у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), яка стала їм відома у зв’язку з доступом до житла, іншого об’єкта нерухомого майна; перебувати лише в тих приміщеннях, в яких розташоване обладнання, перевірка, ремонт, встановлення, заміна або огляд якого проводиться; 4. встановлено умови несанкціонованого доступу: відстуність власника (користувача) в момент виникнення невідкладного випадку, відсутність можливості встановити зв’язок з ним для інформування про необхідність негайного прибуття до житла, іншого об’єкта нерухомого майна або він відмова власника (користувача) допустити в належне йому житло (інший об’єкт нерухомого майна) представника виконавця, і при цьому є об’єктивні підстави вважати, що аварія, яка створює загрозу життю та/або майну, наявна саме в цьому житлі (іншому об’єкті нерухомого майна); 5. встановлено обов’язок представника виконавця з попередження власника (користувача), який присутній, але відмовляється допустити його до житла (іншого об’єкта нерухомого майна), про здійснення несанкціонованого доступу; 6. визначено склад присутніх під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт: представник виконавця, представник органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якої із сусідніх будівель (з будь-якого приміщення, розташованого у тому самому багатоквартирному будинку, якщо несанкціонований доступ здійснюється у багатоквартирному будинку); 7. встановлено обов’язки аварійно-ремонтної бригади під час несанкціонованого доступу: забезпечення доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна, у тому числі, за потреби, шляхом порушення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу; здійснення огляду місця аварії та/або місця виникнення неполадок, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам; проведення ремонтних та відновлювальних робіт; невідкладне відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон, замків, запорів на них та інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення відповідних ремонтних та відновлювальних робіт; дотримання прав осіб, які проживають (перебувають) у відповідному житлі, іншому об’єкті нерухомого майна, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їхнього майна, та обмеження доступу лише тими приміщеннями, в яких виконуються відповідні ремонтні та відновлювальні роботи. 8. передбачено складання акту про здійснення несанкціонованого доступу та проведення ремонтних і відновлювальних робіт, який підписується всіма учасниками такого доступу із заазначенням: підстави для здійснення несанкціонованого доступу; інформація про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі їх проведення; причина та місце виникнення аварії, перелік неполадок; перелік виконаних робіт; прізвища, імена, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу; інформація про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт; 9. встановлено опечатування відновлених елементів; 10. передбачено покладення витрат на здійснення несанкціонованого доступу у зв’язку з відмовою власника (користувача) надати допуск до свого житла (іншого об’єкта нерухомого майна), а також завдана внаслідок цього шкода покладаються на винну особу. Витрати, пов’язані із забезпеченням несанкціонованого доступу, проведенням ремонтних і відновлювальних робіт, необхідних у зв’язку з відсутністю власника (користувача) у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), покладаються на особу, з вини якої сталася аварія. Виконавець комунальної послуги, який самостійно здійснив зазначені витрати, має право на зворотну вимогу щодо відшкодування таких витрат за рахунок винних осіб. 11. встановлено, що у багатоквартирному будинку, управління яким здійснюється управителем, передбачені цією статтею права та обов’язки представників виконавців комунальних послуг щодо доступу (у тому числі несанкціонованого) до житла, іншого об’єкта нерухомого майна поширюються також на управителя та його представника. У багатоквартирному будинку, управління яким здійснюється об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку, передбачені цією статтею права та обов’язки представників виконавців комунальних послуг щодо доступу (у тому числі несанкціонованого) до житла, іншого об’єкта нерухомого майна поширюються також на посадових осіб і працівників такого об’єднання.
- Закон України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, від 09.11.2017 (цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (10.12.2017), та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім окремих норм, у тому числі норм статті 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом, - 10.06.2018), статус станом на 14.03.2019: Документ 2189-VIII, чинний, поточна редакція — Редакція від 09.06.2018, підстава - 2454-VIII (Остання подія — Введення в дію, відбудеться 01.05.2019).
Збереження несанкціонованого доступу по суті. Відмінності порядку
У Законі України «Про житлово-комунальні послуги», №2189-VIII, ст.29, можливо побачити збереження законодавцем багатьох ключьових положень по суті несанкціонованого доступу, а саме: - покладання на споживача обов’язків щодо забезпечення представникам виконавця доступу до свого житла для: ліквідації та відвернення аварій, пов’язаних із наданням відповідної комунальної послуги, - цілодобово; встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку - згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком; - умови несанкціонованого доступу: невідкладні випадки, пов’язані з необхідністю рятування життя і здоров’я людей та/чи майна; відсутність власника (користувача); неможливість встановлення з ним зв’язку або його відмова у допуску; наявність об’єктивних підстав вважати, що аварія наявна саме в цьому житлі (іншому об’єкті нерухомого майна); - склад учасників несанкціонованого доступу: представник виконавця, представник органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якої із сусідніх будівель (з будь-якого приміщення, розташованого у тому самому багатоквартирному будинку, якщо несанкціонований доступ здійснюється у багатоквартирному будинку); - послідовність безпосереднього процесу несанкціонованого доступу, його гарантії: порушення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу; здійснення огляду; проведення ремонтних та відновлювальних робіт; невідкладне відновлення конструктивної цілісності; дотримання прав осіб; складання акту про здійснення несанкціонованого доступу; опечатування; мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу шляхом покладення на працівників виконавця обов’язків щодо перебування лише в тих приміщеннях, в яких розташоване обладнання, перевірка, ремонт, встановлення, заміна або огляд якого проводиться. При цьому, спостерігаються і відмінності порядку, які зокрема пов’язані з впровадженням норм щодо: - наявності такої складової несанкціонованого доступу як об’єктивні підстави вважати, що аварія створює загрозу життю та/або майну (замість норми про те, що є об'єктивні підстави вважати, що аварія, неполадки, які унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам); - покладання на виконавця обов’язку з утримання від розголошення інформації про особисте життя споживача, інших осіб, які перебувають у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), яка стала їм відома у зв’язку з доступом до житла, іншого об’єкта нерухомого майна; - визначення підстав для відшкодування з винної особи витрат, пов’язаних із забезпеченням несанкціонованого доступу, проведенням ремонтних і відновлювальних робіт; - невідкладного відновлення конструктивної цілісності елементів, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення відповідних ремонтних та відновлювальних робіт (замість норми щодо термінового відновлення, але не більше ніж протягом доби з часу проведення несанкціонованого доступу). За таких обставин, акцентування законодавця на з’ясуванні наявності чи відсутності об’єктивних підстав вважати, що аварія створює загрозу життю та/або майну, та введення норми відносно утримання виконавця від розголошення інформації про особисте життя вказує на посилення гарантій прав власників (користувачів) житла, а визначеність в питанні відшкодування виникаючих під час доступу – на забезпечення інтересів виконавця та потерпілої сторони. Разом з тим, дискусійним залишається питання відсутності хоч і формальної (по аналогії з нормою ст.30 Конституції України), але гіпотетично більш досконалої норми про те, що несанкціонований доступ це доступ для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії без отримання згоди його власника (користувача), проведення якого може відбуватись без вмотивованого рішення суду.