Зарахування до страхового стажу періоду навчання у вищих державних та недержавних навчальних закладах

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Визначення

Мінімальний страховий внесок — сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) (стаття 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і за який сплачено страхові внески.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Випадки врахування страхового стажу

У відповідності з чинним законодавством при обчисленні пенсії страховий стаж за періоди до 1 січня 2004 року визначається згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», а періоди після 1 січня 2004 року визначається згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Останній статтею 8 визначає, що до страхового стажу зараховуються лише той період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Стаття 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування » визначає перелік осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню а саме:

  1. Громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об’єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
  2. Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
  3. Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
  4. Громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах та консульських установах України, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України).
  5. Громадяни України та особи без громадянства, які працюють в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах іноземних держав, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України).
  6. Особи, які працюють на виборних посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, громадських об’єднаннях та отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на таких посадах.
  7. Особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.
  8. Особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.
  9. Один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
  10. Особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, а також особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
  11. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу».
  12. Патронатні вихователі, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.
  13. Члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Тобто виходячи з вищезазначеного переліку осіб, така категорія осіб як студенти не передбачена, проте особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання можуть скористатися своїм правом на добровільну участь у сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному статтею 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ».
Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування". А це означатиме, що відповідно до чинного законодавства особам, які навчались після 1 січня 2004 року період навчання у вищих навчальних закладах зараховуватиметься до загального страхового стажу роботи лише у випадку добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Особам, які навчались до 1 січня 2004 року такий страховий стаж буде зараховуватись відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Куди звертатись

Відповідно до пункту 2 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, особи які бажають взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування повинні звернутись до органів доходів і зборів за місцем проживання.

Перелік документів

  1. Заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або одноразову сплату єдиного внеску за формою згідно з додатком 3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
  2. Копія трудової книжки (за наявності).
  3. Виписка з системи персоніфікованого обліку (ОК-5).
  4. Копія документа, що посвідчує особу.

Див.також

Страховий стаж. Порядок набуття та зарахування
Компенсація відсутності страхового стажу для виплати пенсії (купівля страхового стажу для виплати пенсій)
Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)