Орендна плата за користування земельною ділянкою

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 16:59, 12 грудня 2017, створена Oksana.komisarenko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2768-14 Земельний кодекс України] * [http://zakon2.rada.gov.ua...)

Нормативна база

Порядок заключення договору оренди

Згідно із частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» (далі – Закон) передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Відповідно до статті 6 Закону право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Таким чином, обов’язок орендаря земельної ділянки щодо виплати орендної плати за використання земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації договору оренди землі. Розповсюдженою є практика, що реєстрацію договорів оренди земельної ділянки, за дорученням власника, здійснює орендар. В такому випадку орендодавці повинні слідкувати, щоб така реєстрація відбулась, оскільки без проведення державної реєстрації договору оренди вони зможуть залишитись без орендної плати.

Розмір плати за пай відповідно до законодавства


Розмір плати за здану в оренду земельну ділянку, або, як звикли казати люди, пай, визначають договором оренди, але такий розмір має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, на сьогодні відповідно до Указу Президента за №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)” від 02.02.2002 р. запровадили плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості ділянки чи паю та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. Тепер роз’яснимо, про що говориться в Указі Президента. Що таке законодавчо закріплена вартість земельної ділянки - це нормативно-грошова оцінка земельної ділянки та відповідно до постанови Кабміну від 3 березня 2004 р. № 220, якою затверджено Типовий договір оренди земельної ділянки, вона повинна зазначатись у п.5 Договору оренди, станом на момент заключення договору. Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюють на коефіцієнт індексації, який визначають відповідно до законодавства. Тому при заключні Договору оренди уважно перечитуйте договір та слідкуйте за тим, щоб у п.10 Договору зазначалось, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Інформацію про нормативну-грошову оцінку землі та коефіцієнт індексації можна дізнатись на сайті Держгеокадасту за посиланням http://land.gov.ua у рубриці Грошова оцінка земель. Що ж стосується відсотка від вартості нормативно-грошової оцінки землі, відповідно до якого розраховується орендна плата, то за вимогами законодавства він повинен бути не менше трьох, та має зазначатись у п.9 Договору оренди.