Переуступка майнових прав
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Сторона у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). За договором відступлення права вимоги можуть бути відступлені права вимоги за будь-якими договорами (купівля-продаж, постачання, позика, позичка, кредит тощо) будь-яким кредитором. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Законодавство:
- Податковий кодекс України;
- Цивільний кодекс України.
- Постанова ВАСУ від 19.11.2013 р. № К/800/17433/13 у справі № 2а-7912/12/1370.
- Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»
Істотні умови договору про відступлення права вимоги.
- Форма договору про відступлення права вимоги. Договір про відступлення права вимоги вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові; Договір про відступлення права вимоги у зобов'язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
- Двосторонній правочин (договір).
- Сторони. Первісний кредитор та новий кредитор, якому первісний кредитор передає свої права.
- Оплатність. Може бути оплатним або безоплатним
- Предмет договору Відступлення права вимоги виконання обовֹ’язку у конкретному зобов’язанні.
- Зобов’язання може передбачати передачу коштів і передачу товарів, виконання робіт чи послуг.
- Наслідком виконання договору є заміна кредитора у зобов’язанні.
Спорідненість з договором купівлі-продажу.
Договори відступлення права вимоги кваліфікуються як договори купівлі-продажу права вимоги (відповідно до Постанови ВАСУ від 19.11.2013 р. № К/800/17433/13 у справі № 2а-7912/12/1370).
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, договір купівлі-продажу та договір відступлення права вимоги мають різну правову природу, оскільки договір відступлення права вимоги не завжди є договором купівлі-продажу права вимоги, і навпаки.