Порядок повернення застави у кримінальному провадженні

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Основні поняття

Застава - один із запобіжних заходів і полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків (п. 3 ч. 1 ст. 176, ч. 1 ст. 182 Кримінальний процесуальний кодекс України, далі КПК)

Застава може бути внесена (ч.2 ст 182 КПК України):

  • підозрюваним,
  • обвинуваченим,
  • іншою особою (фізичною або юридичною особою – заставодавцем).

Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених ч.3 або ч.4 ст. 183 КПК України

Застава не може бути внесена юридичними особами державної або комунальної власності або такими, що фінансуються з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі яких є частка державної, комунальної власності або яка належить суб’єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.

Розмір застави

Розмір застави визначається в ухвалі слідчого судді, суду про обрання стосовно особи запобіжного заходу у вигляді застави.(пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів від 11 січня 2012 р. № 15 "Про затвердження Порядку внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу")

Умови поверненння застави

Застава має бути повернена заставодавцю, якщо:

1) відсутні підстави для застосування негативних наслідків для звернення застави в дохід держави (ч. 8 ст. 182 КПК України);

2) ухвала про застосування запобіжного заходу припинила свою дію у зв`язку із закінченням строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу (ст. 203 КПК України) або у зв`язку з набранням чинності іншим судовим рішенням – ухвалою про заміну запобіжного заходу;

3) заставодавець, тобто особа, яка внесла заставу не дає своєї згоди на можливе її звернення судом у майбутньому на виконання вироку в частині майнових стягнень (ч. 11 ст. 182 КПК України).

Хто може звернутися, щодо повернення застави ?

Звертаються ті особи, які її внесли згідно ч.2 ст 182 КПК України.

Куди звертатися?

Відносно повернення суми застави, необхідно звернутись до органу на рахунок якого було внесено заставу, із відповідною заявою та додатками до неї.

Заява про повернення застави у кримінальному процесі

                                                                       Голові Зарічного районного

                                                                                суду м. Суми

                                                                                  (Начальнику ТУ ДСА України в м. Суми)

                                             

                                                                                                   ПІБ

                                                                                              що мешкає за адресою:

                                                                                                м. __________, вул. ________ буд.__ кв. __

                                                                                               тел. ________________

                                                                                              моб. тел. ________________


                                    Заява

            Прошу перерахувати кошти відповідно до ухвали ( чи рішення, вироку) від __ _________ _____ року по справі № ___________ в сумі ________ грн. (сума прописом), які знаходяться на депозитному рахунку (назва органу на рахунок якого було внесено кошти) на мій рахунок:

Отримувач: ПІБ

Розрахунковий рахунок:  № ____________ у  (назва банку)

Картковий  рахунок чи особистий рахунок: (при наявності)

МФО: ____________

ЕДРПОУ: ____________

Ідентифікаційний код: ________________

Додатки:

- Ухвала (Рішення, Постанова, Вирок) суду засвідчена судом, в якій міститься рішення про повернення застави;

- Копія платіжного документа, що підтверджує факт внесення коштів як застави;

-  Копія паспорту та  ідентифікаційного коду (засвідчені особистим підписом);

-  Довідка з банку з повними реквізитами для перерахунку коштів.


                     Число                               Підпис                                   (ПІБ)

Документи які потрібно додати до заяви про повернення застави у кримінальному процесі

До заява про повернення застави у кримінальному процесі необхідно додати наступні документи:

- відповідну ухвалу (рішення, постанову чи вирок) суду засвідчену належним чином (або її ксерокопію), в якій міститься рішення про повернення застави;

- оригінал (дублікат) платіжного документа, що підтверджує факт внесення коштів як застави (квитанції);

- копію паспорту та ідентифікаційного коду (засвідчені особистим підписом);

- довідку з банку з повними реквізитами для перерахунку коштів на необхідний рахунок;

- копію довіреності чи доручення на звернення з такою заявою та (або) отримання відповідних коштів (в разі, якщо з такою заявою звертається довірена особа чи особа за дорученням);

- ордер та копію свідоцтва про зайняття адвокатською діяльністю ( в разі, якщо з такою заявою звертається адвокат).

Територіальне управління ДСА або апеляційний суд, Вищий антикорупційний суд, який обрав запобіжний захід у вигляді застави, розглядає зазначені документи та протягом п’яти робочих днів з дня їх надходження за умови зарахування коштів на депозитний рахунок готує та подає до органу Казначейства платіжне доручення про повернення коштів.

Повернення коштів, внесених як застава, здійснюється протягом п’яти робочих днів з дня надходження платіжних доручень територіального управління ДСА або апеляційного суду, Вищого антикорупційного суду, який обрав запобіжний захід у вигляді застави, до органу Казначейства.

Порядок та підстави звернення застави у дохід держави

Згідно до ч. 11 ст. 182 КПК України застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу.

При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень.

Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

Звернення застави в дохід держави здійснюється на підставі платіжного доручення територіального управління ДСА або апеляційного суду, Вищого антикорупційного суду, наданого до органу Казначейства, в якому відкрито депозитний рахунок, на який було внесено заставу.

Копія ухвали слідчого судді, суду, вироку місцевого суду надсилається протягом п’яти днів з дня набрання ними законної сили слідчим суддею (судом), який їх постановив чи ухвалив, до територіального управління ДСА, на депозитний рахунок якого було внесено заставу, для підготовки платіжного доручення.

Платіжне доручення видається територіальним управлінням ДСА протягом п’яти робочих днів з дня надходження ухвали слідчого судді, суду, вироку суду (апеляційним судом, Вищим антикорупційним судом - протягом п’яти робочих днів з дня постановлення ухвали чи вироку суду), що набрали законної сили, в яких міститься рішення про звернення застави в дохід держави, прийняте у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.