Порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 15:43, 20 грудня 2016, створена Alla.peretiatko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр Конституція України]; * [http://zakon2.rada.gov.ua/...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Опис порядку переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон

Стаття 46 Конституції України гарантує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (пункт 2 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

У разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. (стаття 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Звертаємо увагу, що положення пункту 2 частини першої статті 49 та другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визнано неконституційними (Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009).

Таким чином, на сьогоднішній день вищевказані положення чинного законодавства України фактично втратили чинність (частина друга статті 152 Конституції України).

У зв’язку з чим пенсія має виплачуватись абсолютно всім громадянам України, які виїхали за кордон, незалежно від наявності / відсутності міжнародних договорів України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Куди звернутися

Громадянам, які планують виїхати за кордон, необхідно звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем свого постійного проживання (місцем реєстрації місця проживання), який здійснював виплату пенсії, з відповідною заявою про зняття з обліку.

У подальшому, громадянин має право на отримання пенсії за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання, шляхом подання заяви.

Надалі громадянин України у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон та після реєстрації свого проживання має звернутись до уповноваженого державного органу країни свого проживання, до повноважень якого входить виплата пенсій, із зверненням про виплату пенсії.

Надалі після отримання відповідного звернення з країни постійного проживання громадянина України головне управління Пенсійного фонду України в області до структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України на його запит надсилає пенсійну справу з розпорядженнями про перерахунки пенсії станом на дату надсилання пенсійної справи, довідку-атестат про дату припинення виплати пенсії та документи, які підтверджують зняття з реєстраційного обліку за місцем постійного проживання в Україні у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Після отримання казаних документів структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України готує розпорядження про переказування пенсії за кордон та подає його керівництву Пенсійного фонду України для затвердження.

На підставі затвердженого розпорядження про переказування пенсії за кордон структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України відкриває особовий рахунок одержувача пенсії, про що робиться позначка в розпорядженні.

Переведення пенсій до інших країн здійснюється через публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» та провадиться щоквартально у валюті тієї країни, де проживає пенсіонер, або в доларах США за курсом Національного банку України.

Пенсії громадянам, які виїхали на постійне місце проживання з України до іноземних держав до 01.01.1992, переказуються в іноземній валюті в попередніх розмірах на підставі рішень, зазначених у пенсійних справах, в тому числі прийнятих від Пенсійного фонду Союзу РСР.

Кошти на виплату пенсій переказуються платіжним дорученням в іноземній валюті.

Вартість

Плата за оформлення переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон, не встановлена.

Опис порядку виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні

Виплата пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, проводиться на підставі відомостей, що надходять у порядку, передбаченому міжнародними договорами.

Так, Україна уклала відповідні міжнародні договори, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, з такими країнами:

  • Болгарія;
  • Естонська Республіка;
  • Португальська Республіка;
  • держави-учасники Співдружності Незалежних Держав (Республіка Білорусь, Російська Федерація, Республіка Казахстан, Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Киргизька Республіка, Республіка Молдова, Республіка Таджикістан, Туркменістан, Республіка Узбекистан);
  • Чеська Республіка;
  • Республіка Польща;
  • Королівство Іспанія;
  • Литовська Республіка;
  • Латвійська Республіка;
  • Словацька Республіка;