Поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого документа на виконання
Нормативна база
- Конституція України
- Господарський процесуальний кодекс України
- Кодекс адміністративного судочинства
- Цивільний процесуальний кодекс України
- Закон України «Про виконавче провадження»
- Закон України «Про судовий збір»
Строк пред’явлення виконавчого документа до виконання
Виконавчі документи можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців а у випадках, коли рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його ухвалення; рішення про стягнення періодичних платежів можуть бути пред'явлені для виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі. Відповідно до частини першої статті 23 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого минув, про що виносить відповідну постанову.
Куди звернутися
Стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання. Зазначена норма поширюється на як на цивільні справи,господарські справа та справи розглянуті в рамках адміністративного судочинства.
Увага!
Суд може поновити лише строк для пред’явлення до виконання виконавчого документа, виданого судом. Щодо інших виконавчих документів, виданих іншими юрисдикційними органами, пропущені строки поновленню не підлягають.
Хто є суб’єктом звернення
Суб’єктом звернення до суду з цього питання є стягував. Також, зазначене право належить і правонаступнику стягувача, у випадках, якщо нормами матеріального права допускається правонаступництво.
Підстава поновлення строку
Розглядаючи це питання, суд повинен перевірити, чи справді пропущено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання, а якщо є підстави так вважати, то чи були поважні причини для цього. У коментованій статті не наведено переліку причин, які є поважними і за наявності яких суд повинен поновити пропущений строк. Поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача. Незнання закону не може вважатися поважною причиною. Зрозуміло, що у практиці пропущення трирічного строку рідко коли можна визнати таким, що відбулося з поважних причин.
При розгляді заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання суду необхідно враховувати положення статті 22 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з яким строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються:
- 1) пред'явленням виконавчого документа до виконання;
- 2) частковим виконанням рішення боржником;
- 3) відстрочення судом виконання рішення.
Після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю повного або часткового виконання рішення строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після перерви встановлюється з дня повернення виконавчого документа стягувачу. Крім того, за аналогією, при обчисленні цього строку слід застосовувати правила статті 103 КАСУ, оскільки відповідні положення відсутні у Законі Україні "Про виконавче провадження".
Вартість
Чинне законодавство не передбачає стягнення судового збору як оплати заяви про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання.
Строки розгляду заяви
Суд розглядає таку заяву в 10-денний строк у судовому засіданні, про час і місце якого мають бути повідомлені сторони. Неявка позивача та відповідача не перешкоджає для вирішення питання про поновлення пропущеного строку.
Порядок оскарження
За результатами розгляду заяви про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, на яку може бути апеляційну скаргу. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.