Приватизація гаражу в гаражному кооперативі
Нормативно правова база
Право на приватизацію гаражу
Будь-який громадянин України має право придбати і приватизувати гараж, щоб розпоряджатися ним на свій власний розсуд. Втім, приватизація є необов'язковою, але без цієї процедури ви не зможете розпоряджатися вашою власністю в повному обсязі. Без приватизації ви можете спокійно користуватися своєю власністю, але продати свій гараж ви не маєте право.
Без приватизації ви не зможете проводити зі своїм гаражем будь-які нотаріальні дії, а саме продати його, подарувати, використати його в якості застави для отримання банківського кредиту, вписати його в свій заповіт або зробити дії по його відчуженню. Для будь-якого з перерахованих вище юридичних актів, вам необхідно провести приватизацію.
В цілому порядок приватизації в такому випадку складається з двох пунктів:
- Оформлення права власності. Дає право розпоряджатися будівництвом на земельній ділянці, за який доведеться платити оренду.
- Приватизація землі під гаражем в гаражному кооперативі.
Особливості та порядок проведення приватизації гаражу
Купуючи гараж, перш за все, потрібно впевнитися, що його продавець дійсно є власником цього гаража: у нього має бути свідоцтво про право власності, а ще краще витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно. Таке свідоцтво видається власнику, як індивідуального гаража, так і гаражного боксу в гаражно-будівельному кооперативі (ГБК).
Металевий гараж
Якщо у вас металевий гараж, то договору про оренду земельної ділянки (Земельний кодекс України та Закон України «Про оренду землі» від 06.10.98 № 161-XIV) буде досить. Це пояснюється тим, що металевий гараж не є нерухомістю, так як його місце розташування легко змінити без втрати функціональності і цілісності конструкції.
Облаштуванні капітального гаража
При облаштуванні капітального гаража до документів про володіння земельною ділянкою додається ще й довідка про відповідність будівельним нормам (протипожежним, технічним і т.д.). Тобто перед початком будівництва слід зареєструвати план будови в ДАБК (Державний архітектурно-будівельний контроль). Якщо гараж побудований правильно, то процедура зазвичай проходить без ексцесів.
Гараж для здійснення підприємницької діяльності
Якщо вам потрібен гараж для здійснення підприємницької діяльності, то в більшості регіонів України процедура не зміниться, так як правом власності має лише фізична особа, вільна займатися будь-якими видами господарської діяльності.
Гаражний кооператив
Вступаючи в гаражний кооператив, ви можете отримати дозвіл на будівництво гаража, сплачуючи щомісячний членський внесок.
Приватизація гаражного боксу при правильному оформленні гаражного кооперативу - процедура не складна. Однак в деяких випадках право власності на сам гараж і землю під ним закріплюється за кооперативом. Це означає, що при ухваленні рішення про закриття кооперативу або знесення гаражів ваші фінансові втрати ніхто не відшкодує.
Уточнювати можливості приватизації гаража слід в органі правління кооперативом в індивідуальному порядку.
Документи, необхідні для проведення приватизації
Перш ніж власник - член гаражно-будівельного кооперативу зможе оформити документи на свій особистий гараж, кооперативом повинні бути оформлені відповідні документи, що свідчать про їх законне будівництво.
Таким оформленням займається голова ГБК. Він подає в державні адміністрації, а в Києві - в Державну госпрозрахункову організацію «Житло-інвест» Головного управління житлового забезпечення м. Києва, такі документи:
- рішення про відведення земельної ділянки;
- план відведення земельної ділянки до цього рішення, затверджений з Архітектурним управлінням;
- рішення виконавчого комітету райради про створення гаражного кооперативу;
- свідоцтво про державну реєстрацію;
- довідка з управління статистики;
- статут, затверджений відповідною райдержадміністрацією.
Для того, щоб оформити свідоцтво про власність, члену кооперативу потрібні наступні документи:
- довідка про членство в ГБК і про сплату пайового внеску;
- довідка, яка свідчить, що гараж споруджено господарським способом і введено в експлуатацію;
- паспорт та ідентифікаційний код майбутнього власника гаража;
- належним чином завірена копія акта про передачу землі для використання гаражним кооперативом;
- технічна документація з Бюро технічної інвентаризації (БТІ).
З цими документами власник гаража - член кооперативу приходить до відповідної районної державної адміністрації (за місцем знаходження ГБК) з відповідною заявою, строк розгляду якої , як правило, не може бути більшим 1 місяця. Результатом пройденої процедури приватизації буде свідоцтво про право власності, яке посвідчуватиме право особи на забудову. Реєстрація гаража і права на нього здійснюється державним реєстратором.
І пам'ятайте: узаконити самовільно збудований або встановлений гараж вийде лише в тому випадку, якщо це не порушує права інших громадян України і не несе небезпеки для людських життів.