Пенсійне забезпечення військовослужбовців
Нормативна база
Пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей здійснюється за одним з двох наступних законів:
- Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 року N 2262-XII
- Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року N 1058-IV
Якщо особа має право на призначення пенсії за обома законами, призначається лише одна пенсія на вибір особи
Види пенсій
- за вислугу років
- по інвалідності
- у разі втрати годувальника
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 13:
№ | Категорія військовослужбовців | Розмір грошового забезпечення |
---|---|---|
1 | Військовослужбовцям, звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я | у розмірі 55% сум грошового забезпечення + 3% грошового забезпечення закожний рік понад 20 років вислуги |
2 | Кадровим військовослужбовцям та військовослужбовцям за контрактом, які мають вислугу років 20 і більше років | у розмірі 50% сум грошового забезпечення |
3 | Військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які мають страховий стаж 25 років та більше, з них не менше 12 років та 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв*язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі | у розмірі 50% сум грошового забезпечення за страховий стаж 25 років та додатково 1% за кожний рік страхового стажу понад 25 років |
4 | Військовослужбовцямм надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби у зв*язку з реформуванням Збройних сил України | у розмірі 50% сум грошового забезпечення за 20 років вислуги та додатково 3% сум грошового забезпечення за кожний повний рік понад 20 років, але не більше ніж 65% сум грошового забезпечення |
Максимальний розмір пенсії за вислугу рокі не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до категорії 1, - 100% сум грошового забезпечення, до категорії 2, - 95% сум грошового забезпечення.
Мінімальні пенсійні виплати ветеранам війни (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, крім пенсій за особливі заслуги перед України)
- Учасники бойових дій - 165% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- Інваліди війни: I групи 285 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи - 255 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; III групи - 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пенсії військовослужбовцям призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Виплата пенсії не припиняється у випадку призову на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період до Збройних сил України, інших утворених відповідно до Законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту. При наступному звільненні зі служби цих осіб здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення. За бажанням осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, та членів їх сімей їм може призначатися пенсія на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (дострокова пенсія за віком при досягненні чоловіками 55 років та наявності страхового стажу не менше 25 років і при досягненні жінками 50 років та наявності у них не менше 20 років страхового стажу) (ст. 3 - Преамбула). При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи перед звільненням зі служби.
Розмір грошового забезпечення, який враховується при обрахунку пенсії складається з нарахувань залежно від посади, звання, вислугу років.
Надбавки
Пенсії за вислугу років підвищуються відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту":
- учасники бойових дій - на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- інвалід війни: I групи - на 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - на 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- учасниками війни - на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- членам сімей загиблих військовослужбовців - на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - членам сімей військовослужбовців, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва під час захисту Батьківщини або внаслідок захворювання, пов*язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби: - на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
Перелік документів для призначення пенсії за вислугу років
- заява про призначення пенсії;
- паспорт та його копія;
- грошовий атестат або ждовідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягомостанніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, якщо період служби становить менше 24 місяців, то рахується фактично прослужений період;
- документи про необхідний страховий стаж ( припризначенні пенсії згідно з п. "б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби";
- копія ідентифікаційного номера платника податків;
- довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк".
Пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається, якщо інвалідність настала в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби; інвалідність настала пізніше трьохмісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником.
Залежно від причини інвалідності інваліди, які мають право на пенсію поділяються на такі категорії:
- інваліди війни -при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Бітьківщини, виконання обов*язків військової сліжби (службових обов*язків). Розмір пенсії - I група - 100% грошового забезпечення, II група - 80% грошового забезпечення, III група - 60% грошового забезпечення.
- інші інваліди з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, непов*язаного з виконанням обов*язків військової служби (службових обов*язків), або внаслідок захворювання, пов*язаного з проходженням служби. Розмір пенсії - I група - 70% грошового забезпечення, II група - 60% грошового забезпечення, III група - 40% грошового забезпечення.
Мінімальний розмір пенсії по інвалідності:
- інвалідам війни з числа солдатів і матросів строкової служби: I групи - 120%, II групи 110%, III групи 105% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
- іншим інвалідам з числа солдатів і матросів строкової служби: I групи - 110%, II групи 105%, III групи 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Надбавки
Державна соціальна допомога на догляд інвалідам 1 групи внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов*язаного з виконанням обов8язків військової служби або внаслідок трудового каліцтва, професійного чи загального захворювання або одиноким пенсіонерам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують догляду, у порядку й на умовах, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам". При цьому, надбавки та державна соціальна допомога на догляд інвалідам 1 групи можуть нараховуватися одночасно.