Членство в політичних партіях та їх утворення
Нормативна база
Членство в політичних партіях та його обмеження
Відповідно до статті 6 Закону України «Про політичні партії в Україні», членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах.
Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії.
Частиною 3 статті 37 Конституції України встановлено, що не допускається створення і діяльність структурних утворень політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.
Членами політичних партій не можуть бути: судді, прокурори, поліцейські, співробітники Служби безпеки України, військовослужбовці, працівники органів доходів і зборів, персонал Державної кримінально-виконавчої служби України, державні службовці, у випадках передбачених Законом України “Про державну службу”. На час перебування на зазначених посадах або службі члени політичної партії зупиняють членство в цій партії.
Створення політичної партії
Відповідно до ч.1, ч. 2 статті 10 Закону України «Про політичні партії в Україні», рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з’їзді (конференції, зборах).
Це рішення має бути підтримано підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.
На установчому з’їзді (конференції, зборах) політичної партії затверджуються статут і програма політичної партії, обираються її керівні та контрольно-ревізійні органи.
Політична партія створюється групою громадян України у складі не менш як 100 осіб.
Рішення про створення політичної партії приймається на установчому з’їзді (конференції, зборах) політичної партії, що оформлюється протоколом, який підписують головуючий та секретар.
Діяльність політичної партії може здійснюватися лише після її реєстрації. Не допускається діяльність незареєстрованих політичних партій (ч.3 статті 11 Закону України “Про політичні партії України”).
Порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.
Громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії.
Членство в політичній партії є фіксованим. Обов'язковою умовою фіксації членства в політичній партії є наявність заяви громадянина України, поданої до статутного органу політичної партії, про бажання стати членом цієї партії. Форма фіксації членства в політичній партії визначається статутом політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.
В такому випадку для взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів до управління юстиції подається заява (лист) колишнього керівника відповідної організації з викладеним клопотанням про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, копія заяви колишнього керівника структурного утворення до відповідних статутних органів політичної партії про зупинення чи припинення членства в політичній партії з обов’язковим зазначенням дати та відміткою відповідного статутного органу партії про прийняття заяви (або з доданням документа, що підтверджує відправлення заяви відповідному статутному органу Партії поштою). Якщо новий керівник структурного утворення політичної партії обраний не був, то подавати будь-які інші документи структурному утворенню політичної партії не потрібно.
Плата за подання заяви на вступ до партії не справляється.
Не допускається створення і діяльність структурних утворень політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.