Розірвання військових контрактів

Матеріал з WikiLegalAid

Частина 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлює вичерпний перелік підстав для розірвання (припинення) договору, що тягне за собою звільнення військовослужбовця з військової служби. Серед цих підстав можна виділити ті, які в зв'язку з певними діями, поведінкою, певними обставинами викликають припинення контракту. Так, контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби, зокрема:

  1. за станом здоров'я;
  2. через сімейні обставини або з інших поважних причин;
  3. у зв'язку зі службовою невідповідністю;
  4. у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.

Про звільнення за станом здоров'я. Розірвання контракту можливе на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби.

Звільнення за сімейними обставинами або з інших поважних причин. Це можливо, якщо у Вас є хоча б одна з підстав в установленому Кабінетом Міністрів України Переліку.

Звільнення особи в зв'язку зі службовою невідповідністю є одним з видів дисциплінарних стягнень, які покладаються на військовослужбовців відповідно до положень Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Звільнення з військової служби у зв'язку зі службовою невідповідністю здійснюється:

  1. у разі застосування до військовослужбовця відповідного дисциплінарного стягнення, передбаченого Дисциплінарним статутом Збройних Сил України;
  2. за результатами атестації військовослужбовця.

При накладенні дисциплінарного стягнення та обранні його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби. Так, в постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 року зазначено наступне про звільнення у зв'язку зі службовою невідповідністю:

  • за незадовільну роботу особі оголошено сувору догану;
  • за порушення військової дисципліни особа попереджено про неповну службову відповідність;
  • за неналежне ставлення до виконання своїх службових обов'язків оголошено сувору догану.

У постанові суду касаційної інстанції від 19 лютого 2013 говориться, що за неналежне ставлення до виконання службових обов'язків особу двічі було притягнуто до дисциплінарної відповідальності - попереджено про неповну службову відповідність і йому оголошено сувору догану, ці стягнення не зняті, а тому касаційний суд прийшов до висновку про те, що наказ про звільнення є правомірним. У постанові по іншій справі касаційний суд дійшов висновку про правомірність звільнення, оскільки до особи протягом року було застосовано два дисциплінарних стягнення, що свідчить про систематичність невиконання умов контракту військовослужбовцем. У той же час суд касаційної інстанції в одній із справ зазначив, що за неналежне виконання службових обов'язків трьома рапортами особі оголошено догани, тому подальше його «звільнення спірним наказом за систематичне невиконання умов контракту, з огляду на те, що їм інших порушень допущено не було, суперечить вимогам статті 91 Закону» (ЗУ «Про Дисциплінарний статут ЗСУ»).

Розірвання контрактів.

Судова практика (негативна)

За п.1 ст. 36 КЗпП України (згода сторін) – відмова мотивована, з-поміж іншого, тим, що КЗпП не поширюється на відносини щодо проходження військової служби.

Незаконність переміщення до іншої в/ч; у зв'язку з істотним та систематичним невиконанням умов контракту в частині соціального та матеріального забезпечення з боку керівництва (командування) – (з-поміж іншого – недоведена систематичність невиконання умов) – позов задоволено частково, зобов’язано в/ч розглянути рапорт про звільнення.

Догляд за хворим членом родини (п. “д” ч.6 ст.26) – відмова, бо не було формального підтвердження необхідності догляду

У зв’язку з демобілізацією – відмова, з двох підстав: проходження в/с за контрактом та у зв'язку з мобілізацією – два різних види в/с; Указом ПУ чітко визначене коло осіб, які підлягають демобілізації.


Розірвання контрактів.

Судова практика (позитивна)

Розірвання контракту за станом здоров’я:

Розірвання контракту у зв'язку із неправомірною бездіяльністю в/ч щодо незвільнення (контракт укладено на один місяць).

Рішення набрали законної сили та вже виконані.