Землі лісогосподарського призначення
Нормативно-правова база
- Земельний кодекс України
- Лісовий кодекс України
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Закон України «Про природно-заповідний фонд Україн»и
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 №1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)»
Загальні положення
Землі лісогосподарського призначення - це землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті:
- зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів;
- окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках. (ст. 55 Земельного кодексу України)
- полезахисними лісовими смугами на землях сільськогосподарського призначення.
Згідно ст.5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.
Право власності на землі лісогосподарського призначення
Землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Замкнені ділянки — це такі земельні ділянки лісового фонду, які відокремлені природними (болотами, водоймами, пустирями і т. ін.) або протипожежними розривами. Порядок надання їх у приватну власність регулюється статтями 116, 118 Земельного кодексу України.
Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.
Зміна цільового призначення земель лісогосподарського призначення
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності лісогосподарського призначення провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування, за погодженням з Кабінетом Міністрів України (ст. 20 Земельного кодексу України).
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок
Відповідальність у сфері використання земель лісогосподарського призначення
Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за правопорушення у сфері використання земель лісогосподарського призначення. До відповідальності можуть притягуватися як громадяни, так посадові особи юридичних осіб.
Протоколи по даним правопорушенням складають керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, його заступники, головні лісничі, старші інженери та інженери, командири авіаланок, старші льотчики-спостерігачі та льотчики-спостерігачі баз авіаційної охорони лісів, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу. (ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення), а справи про адміністративні правопорушення уповноважене розглядати Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства (ст. 241 Кодексу України про адміністративні правопорушення)
Норма Кодексу України про адміністративні правопорушення | Вид порушення | Розмір штрафу |
---|---|---|
Стаття 63 Кодексу України про адміністративні правовпорушення | Використання ділянок земель державного лісового фонду для розкорчовування, спорудження будівель, переробки деревини, влаштування складів і т. ін. без належного дозволу на використання цих ділянок | від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для громадян)
від 9 до 18 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб) |
Стаття 69 Кодексу України про адміністративні правовпорушення | Пошкодження сінокосів і пасовищних угідь на землях державного лісового фонду | від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для громадян)
від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб) |
Стаття 70 Кодексу України про адміністративні правовпорушення | Самовільне сінокосіння і пасіння худоби в лісах і на землях державного лісового фонду, не вкритих лісом, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід і т. ін. на ділянках, де це заборонено або допускається тільки за лісовими квитками | від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для громадян)
від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб) |
Стаття 70 Кодексу України про адміністративні правовпорушення | Збирання дикорослих плодів, горіхів, ягід і т. ін. з порушенням установлених строків їх збирання | від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для громадян)
від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб) |