Роздрібна купівля-продаж: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == # [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] # [http://zakon2.rada.gov.ua/...)
 
Немає опису редагування
Рядок 38: Рядок 38:
== Особливості ==  
== Особливості ==  


# Згідно з ч. 2 ст. 698 ЦК договір роздрібної купівлі-продажу '''є публічним договором''', що накладає певні обов'язки на продавця. Так, за положеннями ст. 633 ЦК публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться. При цьому умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги, а підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом, а також не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів.
* Згідно з ч. 2 ст. 698 ЦК договір роздрібної купівлі-продажу '''є публічним договором''', що накладає певні обов'язки на продавця. Так, за положеннями ст. 633 ЦК публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться. При цьому умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги, а підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом, а також не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів.


# '''Мета придбання товару''' - для особистого, домашнього або іншого використання, а не для здійснення підприємницької діяльності. Якщо покупець придбає товар для подальшого здійснення підприємницької діяльності з його використанням, такі відносини не можуть бути оформлені договором роздрібної купівлі-продажу. Призначення товару, що купується, можна з деякою вірогідністю визначити, виходячи як з кількості товару (якщо, наприклад, товар купується в одиничному екземплярі, то, ймовірно, він буде використовуватися з метою, безпосередньо не пов'язаною зі здійсненням підприємницької діяльності покупцем), так і, власне, з самої природи товару, що купується (якщо предметом договору купівлі-продажу є промислове обладнання, то, навіть придбане в одиничному екземплярі, воно не буде предметом договору роздрібної купівлі-продажу). Проте мета здійснення чи не здійснення за допомогою товару підприємницької діяльності не може бути заздалегідь достовірно визначена сторонами.
* '''Мета придбання товару''' - для особистого, домашнього або іншого використання, а не для здійснення підприємницької діяльності. Якщо покупець придбає товар для подальшого здійснення підприємницької діяльності з його використанням, такі відносини не можуть бути оформлені договором роздрібної купівлі-продажу. Призначення товару, що купується, можна з деякою вірогідністю визначити, виходячи як з кількості товару (якщо, наприклад, товар купується в одиничному екземплярі, то, ймовірно, він буде використовуватися з метою, безпосередньо не пов'язаною зі здійсненням підприємницької діяльності покупцем), так і, власне, з самої природи товару, що купується (якщо предметом договору купівлі-продажу є промислове обладнання, то, навіть придбане в одиничному екземплярі, воно не буде предметом договору роздрібної купівлі-продажу). Проте мета здійснення чи не здійснення за допомогою товару підприємницької діяльності не може бути заздалегідь достовірно визначена сторонами.

Версія за 13:34, 16 лютого 2017

Нормативна база

  1. Цивільний кодекс України
  2. Закон України «Про захист прав споживачів»

Поняття

Договір роздрібної купівлі-продажу - публічний договір, за яким продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його. (ст. 698 Цивільного кодексу України)

Основні ознаки

Мета договору роздрібної купівлі- продажу полягає в зміні правового режиму майна (товару).

Юридичні ознаки договору: двосторонній, консенсуальний або реальний, відплатний.

Сторони договору: продавець та покупець. Продавець - це сторона договору роздрібної купівлі-продажу, виступає юридична особа або фізична особа - підприємець, що здійснює підприємницьку діяльність з продажу в роздріб товару, яка передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві) Покупцем є сторона договору роздрібної купівлі-продажу, юридична або фізична особа, що придбаваює товари, призначені для особистого, домашнього використання, яка приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Істотною умовою договору роздрібної купівлі-продажу є предмет, яким може бути:

  1. товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому;
  2. майнові права (наприклад зафіксовані у цінних паперах);
  3. право вимоги, яке не має особистого характеру (застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом).

Законодавством установлені певні обмеження щодо можливості участі відповідного майна в цивільному обороті, а отже бути предметом договору роздрібної купівлі-продажу. Постанова Верховної Ради України від 17.06.1992 р. № 2471-XII містить переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України»:

  1. зброя, боєприпаси (крім мисливської і пневматичної зброї, і боєприпасів до неї, а також спортивної зброї і боєприпасів до неї, що придбаваються громадськими об'єднаннями з дозволу органів внутрішніх справ), бойова і спеціальна військова техніка, ракетно - космічні комплекси;
  2. вибухові речовини й засоби вибуху, всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва; 3) бойові отруйні речовини;
  3. наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби;
  4. протиградові установки;
  5. державні еталони одиниць фізичних величин;
  6. спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації;
  7. електрошокові пристрої та спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами, крім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.

Форма договору: усна (в тому числі шляхом вчинення конклюдентних дій) або письмова.

Зміст договору становлять права та обов'язки сторін.

Особливості

  • Згідно з ч. 2 ст. 698 ЦК договір роздрібної купівлі-продажу є публічним договором, що накладає певні обов'язки на продавця. Так, за положеннями ст. 633 ЦК публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться. При цьому умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги, а підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом, а також не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів.
  • Мета придбання товару - для особистого, домашнього або іншого використання, а не для здійснення підприємницької діяльності. Якщо покупець придбає товар для подальшого здійснення підприємницької діяльності з його використанням, такі відносини не можуть бути оформлені договором роздрібної купівлі-продажу. Призначення товару, що купується, можна з деякою вірогідністю визначити, виходячи як з кількості товару (якщо, наприклад, товар купується в одиничному екземплярі, то, ймовірно, він буде використовуватися з метою, безпосередньо не пов'язаною зі здійсненням підприємницької діяльності покупцем), так і, власне, з самої природи товару, що купується (якщо предметом договору купівлі-продажу є промислове обладнання, то, навіть придбане в одиничному екземплярі, воно не буде предметом договору роздрібної купівлі-продажу). Проте мета здійснення чи не здійснення за допомогою товару підприємницької діяльності не може бути заздалегідь достовірно визначена сторонами.