Аліменти: право на утримання дитини без розірвання шлюбу: відмінності між версіями
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр Конституція України] * [http://zakon.rada.gov.ua/laws/...) |
м (Vitalii.varanytsia перейменував сторінку з Аліменти: Право на утримання дитини без розлучення на [[Аліменти: право на утримання дитини без розір...) |
(Немає відмінностей)
|
Версія за 16:31, 16 вересня 2018
Нормативна база
- Конституція України
- Сімейний кодекс України
- Кодекс законів про працю України
- Про виконавче провадження
- Про судовий збір
- Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб
Поняття та значення аліментів
Аліменти, як інститут спрямований на утримання дитини є законодавчо закріпленим способом виконання батьками обов’язку забезпечувати дитину до досягнення нею повноліття, а в деяких випадках і після нього.
Аліменти на утримання дитини є гарантією виконання кожним з батьків свого обов’язку забезпечувати дитину, надавати їй можливість на користування всіма благами соціального забезпечення, належним харчуванням, житлом, розвагами, надати їй захист і піклування, які необхідні для її благополуччя. При цьому, виходячи з положень чинного законодавства, доступ дитини до даних благ не залежить від перебування батьків у шлюбі.
Суб’єкти
Враховуючи особливості категорії, що розглядається, суб’єктами звернень можуть виступати:
- Дружина,
- Чоловік,
- Син, дочка, які продовжують навчання
Підстави та способи стягнення аліментів на утримання дитини без розлучення
Про стягнення аліментів без розірвання шлюбу йдеться в ситуації, коли чоловік чи дружина не виконує, чи виконує недобросовісно обов’язок по утриманню дітей. Не існує законодавчої заборони чи обмеження стосовно способів стягнення аліментів без розлучення, порівняно із загальним порядком, проте, з мотивів процесуальної економії більш доречним буде судовий порядок стягнення аліментів.
Визначення розміру стягнень
При призначення аліментів у судовому порядку, потрібно враховувати, що існують фактори, які впливають на розмір аліментів, серед них: стан здоров’я та матеріальне становище як дитини так і платника аліментів; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
Аліменти можуть стягуватись як у частці від доходу батька чи матері, так і у твердій грошовій сумі
При укладенні нотаріально посвідченого договору про сплату аліментів на дитину батьки самостійно визначають розмір та строки витрат, керуючись при цьому нормами чинного законодавства.
Також необхідно пам’ятати, що при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, - п'ятидесяти процентів заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.
При відрахуванні з заробітної плати за кількома виконавчими документами за працівником у всякому разі повинно бути збережено п'ятдесят процентів заробітку.
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти)
Вартість
При укладенні договору про сплату аліментів на дитину – особи, що звернулися сплачують кошти за нотаріальне посвідчення договору.
При судовому розгляді, незалежно від наказного чи позовного порядку розгляду - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів - особи звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Окремі особливості пов’язані з реалізацією даного права
У випадку коли чоловік (дружина) мають дітей від іншого шлюбу (або без такого) та сплачують на їх утримання аліменти, не маючи змоги забезпечити в достатній мірі дітей від дійсного шлюбу, його дружина (чоловік) може пред’явити до сулу заяву про стягнення на дітей, що народились у цьому шлюбі без його розірвання. Після задоволення заяви чоловік (дружина) може звернутися до суду про зменшення розміру аліментів на утримання дітей від попереднього шлюбу