Спрощене провадження щодо кримінальних проступків: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 15: Рядок 15:


== Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків ==
== Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків ==
Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text ст.381 КПК України]
Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text ст.381 КПК України].
 
''1.    Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298'''<sup>-2</sup>''' цього Кодексу, невідкладно призначає судовий розгляд.''
 
''2.      Суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.''
 
''3.     Спрощене провадження щодо кримінальних проступків здійснюється згідно із загальними правилами судового провадження, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цього параграфа.''


Головною метою спрощеного провадження у кримінальному процесі є економія матеріальних затрат держави, часових затрат суду та учасників кримінального провадження.
Головною метою спрощеного провадження у кримінальному процесі є економія матеріальних затрат держави, часових затрат суду та учасників кримінального провадження.
Рядок 30: Рядок 24:


Можливість застосування спрощеного провадження обумовлюється наявністю чи відсутністю певних юридичних фактів. До таких фактів законом віднесено:
Можливість застосування спрощеного провадження обумовлюється наявністю чи відсутністю певних юридичних фактів. До таких фактів законом віднесено:
* наявність клопотання прокурора або слідчого, погодженого з прокурором; 
* беззаперечне визнання своєї винуватості обвинуваченим;
* неоспорювання обвинуваченим встановлених досудовим розслідуванням обставин; 
* згода обвинуваченого з розглядом обвинувального акта за його відсутності;
* відсутність заперечень потерпілого проти застосування спрощеного провадження щодо кримінального проступку.  


-        наявність клопотання прокурора або слідчого, погодженого з прокурором;
Необхідно зазначити про особливі процесуальні наслідки згоди потерпілого та підозрюваного на розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні. Так, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ст. 394 КПК України] вирок суду першої інстанції, ухвалений за результатами спрощеного провадження в порядку, передбаченому статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text 381 та 382 КПК України], не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду  провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
 
-        беззаперечне визнання своєї винуватості обвинуваченим;
 
-        неоспорювання обвинуваченим встановлених досудовим розслідуванням обставин;
 
-        згода обвинуваченого з розглядом обвинувального акта за його відсутності;


-        відсутність заперечень потерпілого проти застосування спрощеного провадження щодо кримінального проступку.  
Також, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ч.3 ст.381 КПК України] спрощене провадження щодо кримінальних проступків здійснюється згідно із загальними правилами судового провадження, передбаченими КПК україни. Таким чином, суд у п’ятиденний строк має вивчити обвинувальний акт з клопотанням та додані до нього документи, за результатами чого прийняти рішення про можливість проведення спрощеного провадження щодо проступку та ухвалити вирок або, якщо визнає це за необхідне, призначити у судовому засіданні розгляд цього акта з відповідним клопотанням та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ( ч.3 ст. 382 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України]).]  
 
Необхідно зазначити про особливі процесуальні наслідки згоди потерпілого та підозрюваного на розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні. Так, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ст. 394 КПК] вирок суду першої інстанції, ухвалений за результатами спрощеного провадження в порядку, передбаченому статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text 381 та 382 КПК], не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду  провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
 
Також, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ч.3 ст.381 КПК] України спрощене провадження щодо кримінальних проступків здійснюється згідно із загальними правилами судового провадження, передбаченими КПК україни. Таким чином, суд у п’ятиденний строк має вивчити обвинувальний акт з клопотанням та додані до нього документи, за результатами чого прийняти рішення про можливість проведення спрощеного провадження щодо проступку та ухвалити вирок або, якщо визнає це за необхідне, призначити у судовому засіданні розгляд цього акта з відповідним клопотанням та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ( ч.3 ст. 382 КПК).]  


== Розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні ==
== Розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні ==
Розгляд обвинувального акту у спрощеному провадженні передбачено  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ст. 382 та 302 КПК України]. Законодавець передбачив два шляхи розгляду обвинувального акту щодо кримінального проступку.
Розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні передбачено  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ст. 382 та 302 КПК України]. Законодавець передбачив два шляхи розгляду обвинувального акту щодо кримінального проступку.


У ст. 381 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК] та 382 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК] передбачено, що суд має право ''призначити розгляд'' у судовому засіданні обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження, якщо визнає це за необхідне '''АБО''' суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку ''без проведення судового розгляду'' в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.
Ст. 381 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК] та 382 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК України] передбачено, що суд має право ''призначити розгляд'' у судовому засіданні обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження, якщо визнає це за необхідне '''АБО''' суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку ''без проведення судового розгляду'' в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.


Необхідність такого судового рішення повинна обумовлюватися особливостями конкретного провадження. Приймаючи рішення про необхідність розгляду обвинувального акта з проведеннями судового розгляду в судовому засіданні та за присутності учасників кримінального провадження, суд має виходити з того, чи можливе винесення законного, обґрунтованого та вмотивованого судового рішення без судового розгляду та присутності учасників кримінального провадження.  
Необхідність такого судового рішення повинна обумовлюватися особливостями конкретного провадження. Приймаючи рішення про необхідність розгляду обвинувального акта з проведеннями судового розгляду в судовому засіданні та за присутності учасників кримінального провадження, суд має виходити з того, чи можливе винесення законного, обґрунтованого та вмотивованого судового рішення без судового розгляду та присутності учасників кримінального провадження.  


У випадку, коли суд отримав обвинувальний акт, він має враховувати  строки:
Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text 298-2 КПК України,] невідкладно призначає судовий розгляд.
 
* Законодаством передбачено, що суд у п’ятиденний строк з дня отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку, а в разі затримання особи у порядку, передбаченому частиною четвертою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text статті 298-2 КПК України], невідкладно вивчає його та додані до нього матеріали і ухвалює вирок.
* Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text 298-2 КПК України,] невідкладно призначає судовий розгляд.


Підставою  для розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку у спрощеному провадженні є встановлення прокурором  під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.
Підставою  для розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку у спрощеному провадженні є встановлення прокурором  під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.


'''Зазначемо, що за відсутності хоча б однієї з умов, передбаченим ст. 302 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК] України обвинувальний акт не може бути розглянутий у спрощеному провадженні, а саме:'''
'''За відсутності хоча б однієї з умов, передбаченим ст. 302 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України] обвинувальний акт не може бути розглянутий у спрощеному провадженні, а саме:'''
# підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість
# підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість
# не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини
# не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини
Рядок 68: Рядок 54:


'''До обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні повинні бути додані:'''
'''До обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні повинні бути додані:'''
# письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника, щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
# письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника, щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
# письмова заява потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, щодо згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
# письмова заява потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, щодо згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
# матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.
# матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.


Вирок суду за результатами спрощеного провадження ухвалюється в порядку, визначеному  КПК України, та повинен відповідати загальним вимогам до вироку суду. У вироку суду за результатами спрощеного провадження замість доказів на підтвердження встановлених судом обставин зазначаються встановлені органом досудового розслідування обставини, які не оспорюються учасниками судового провадження.
Вирок суду за результатами спрощеного провадження ухвалюється в порядку, визначеному  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України], та повинен відповідати загальним вимогам до вироку суду. У вироку суду за результатами спрощеного провадження замість доказів на підтвердження встановлених судом обставин зазначаються встановлені органом досудового розслідування обставини, які не оспорюються учасниками судового провадження.


Копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження. Зазначена норма спрямована на упередження порушення права учасників спрощеного провадження.  
Копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження. Зазначена норма спрямована на упередження порушення права учасників спрощеного провадження.  


Вирок за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку може бути оскаржений в апеляційному порядку з обов'язковим урахуванням особливостей, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text статтею 394 КПК України.] " Особливості апеляційного оскарження окремих судових рішень".<br>
Вирок за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку може бути оскаржений в апеляційному порядку з обов'язковим урахуванням особливостей, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text статтею 394 КПК України.]  


[[Категорія:Кримінальне процесуальне право‎]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право‎]]

Версія за 14:31, 17 серпня 2021

Нормативна база

Диференціація злочину та кримінального проступку

Згідно з статтею 12 Кримінального кодексу України (далі - КК України) кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.

Кримінальним проступком є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Злочини, у свою чергу поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

  1. Нетяжким злочином є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п’яти років.
  2. Тяжким злочином є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
  3. Особливо тяжким злочином є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад двадцять п’ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.

Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків

Загальні положення спрощеного провадження щодо кримінальних проступків передбачено ст.381 КПК України.

Головною метою спрощеного провадження у кримінальному процесі є економія матеріальних затрат держави, часових затрат суду та учасників кримінального провадження.

Зазначений вид провадження спрямований на підвищення оперативності розгляду кримінальних справ за рахунок скорочення терміну розгляду окремого обвинувального акта до п’яти днів. Така оперативність розгляду суттєво наближує учасників кримінального провадження до його завершальної стадії і, відповідно, скорочує терміни захисту  порушених прав громадян та момент настання виховного впливу на суб’єкта кримінального проступку.

При розгляді обвинувального акта у спрощеному провадженні повинні дотримуватися права, свободи та законні інтереси учасників кримінального провадження та виконуватися інші завдання кримінального провадження, що визначені ст.2 КПК.

Можливість застосування спрощеного провадження обумовлюється наявністю чи відсутністю певних юридичних фактів. До таких фактів законом віднесено:

  • наявність клопотання прокурора або слідчого, погодженого з прокурором;
  • беззаперечне визнання своєї винуватості обвинуваченим;
  • неоспорювання обвинуваченим встановлених досудовим розслідуванням обставин;
  • згода обвинуваченого з розглядом обвинувального акта за його відсутності;
  • відсутність заперечень потерпілого проти застосування спрощеного провадження щодо кримінального проступку.  

Необхідно зазначити про особливі процесуальні наслідки згоди потерпілого та підозрюваного на розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні. Так, відповідно до ст. 394 КПК України вирок суду першої інстанції, ухвалений за результатами спрощеного провадження в порядку, передбаченому статтями 381 та 382 КПК України, не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду  провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.

Також, відповідно до ч.3 ст.381 КПК України спрощене провадження щодо кримінальних проступків здійснюється згідно із загальними правилами судового провадження, передбаченими КПК україни. Таким чином, суд у п’ятиденний строк має вивчити обвинувальний акт з клопотанням та додані до нього документи, за результатами чого прийняти рішення про можливість проведення спрощеного провадження щодо проступку та ухвалити вирок або, якщо визнає це за необхідне, призначити у судовому засіданні розгляд цього акта з відповідним клопотанням та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження ( ч.3 ст. 382 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України).]

Розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні

Розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні передбачено  ст. 382 та 302 КПК України. Законодавець передбачив два шляхи розгляду обвинувального акту щодо кримінального проступку.

Ст. 381 КПК та 382 КПК України передбачено, що суд має право призначити розгляд у судовому засіданні обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження, якщо визнає це за необхідне АБО суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

Необхідність такого судового рішення повинна обумовлюватися особливостями конкретного провадження. Приймаючи рішення про необхідність розгляду обвинувального акта з проведеннями судового розгляду в судовому засіданні та за присутності учасників кримінального провадження, суд має виходити з того, чи можливе винесення законного, обґрунтованого та вмотивованого судового рішення без судового розгляду та присутності учасників кримінального провадження.

Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи - у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 КПК України, невідкладно призначає судовий розгляд.

Підставою для розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку у спрощеному провадженні є встановлення прокурором під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.

За відсутності хоча б однієї з умов, передбаченим ст. 302 КПК України обвинувальний акт не може бути розглянутий у спрощеному провадженні, а саме:

  1. підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість
  2. не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини
  3. згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності,
  4. потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду.

Слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язаний роз’яснити підозрюваному, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зміст встановлених досудовим розслідуванням обставин, а також те, що у разі надання згоди на розгляд обвинувального акта у спрощеному порядку вони будуть позбавлені права оскаржувати вирок в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини. Крім того, слідчий, дізнавач, прокурор зобов’язаний впевнитися у добровільності згоди підозрюваного, потерпілого та представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, на розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні.

До обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні повинні бути додані:

  1. письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника, щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
  2. письмова заява потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, щодо згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
  3. матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.

Вирок суду за результатами спрощеного провадження ухвалюється в порядку, визначеному КПК України, та повинен відповідати загальним вимогам до вироку суду. У вироку суду за результатами спрощеного провадження замість доказів на підтвердження встановлених судом обставин зазначаються встановлені органом досудового розслідування обставини, які не оспорюються учасниками судового провадження.

Копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження. Зазначена норма спрямована на упередження порушення права учасників спрощеного провадження.

Вирок за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку може бути оскаржений в апеляційному порядку з обов'язковим урахуванням особливостей, передбачених статтею 394 КПК України.