Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту: відмінності між версіями
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільний кодекс України] * [https://zakon.rada.go...) |
м (Natalia.zaitseva перейменував сторінку з Алгоритим дій у разі, якщо шахраї взяли на Ваше ім'я онлайн - кредит на Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту на ім'я іншої особи без створення перенаправлення) |
Версія за 14:12, 4 січня 2022
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Кримінальний кодекс України
- Закон України «Про споживче кредитування»
- Закон України «Про електронну комерцію»
- Закон України «Про захист прав споживачів»
- Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події
Що ж таке онлайн – кредитування або ж мікрокредит?
Мікрокредит - це невелика сума грошей, яку банк або небанківська організація надає в кредит на певний період. Такий кредит можна взяти у макрофінансових організацій (далі МФО) через мережу Інтернет. Для цього необхідно лише зареєструватись на сайті МФО і внести всі необхідні дані. Процес недовгий та нескладний. Чим все більше користуються недобросовісні особи, злочинці.
Що робити якщо шахрай взяв онлайн - кредит на Ваше ім’я?
Після виявлення укладення на Ваше ім’я договору онлайн – кредиту, перш за все необхідно дізнатися в якій мікрофінансовій організації взято кредит і яку суму Ви начебто винні. Далі необхідно звернутися до МФО щоб отримати всю інформацію по укладеному договору (номер договору, дату його укладання, суму позики та інше) та вимагати від МФО завірені копії договорів.
Також, варто звернутися до МФО щоб повідомити, що кредит Ви особисто не брали, навести свої пояснення та направити заяву з вимогою щодо скасування заборгованості. Варто зазначити, що Ви вправі записувати всі телефоні розмови із співробітниками МФО чи колекторами.
Наступним кроком буде звернення до правоохоронних органів із заявою щодо вчинення кримінального правопорушення, зокрема шахрайства, яке полягає у оформленні на Вас кредиту. Це робиться задля того, щоб правоохоронний орган зміг зафіксувати факт правопорушення та занести його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
При незаконному укладенні кредитного онлайн – договору важливо звернутися безпосередньо до кіберполіції. Даний орган зможе дізнатися IP-адресу, номер телефону, які були використанні злочинцями.
Важливим моментом є звернення із заявою про підроблені документи для укладення договору онлайн – кредиту на Ваше ім’я до регуляторної організації – Національного банку України і Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів. Дані організації можуть призначити перевірку та вимагати пояснень від МФО.
У разі, якщо МФО відступило право вимоги колекторській компанії і Вам телефонують з погрозами, то Вам необхідно невідкладно звернутись до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за наступними статтями Кримінального кодексу України: стаття 182 - Порушення недоторканності приватного життя; стаття 189 – Вимагання; стаття 190 - Шахрайство; стаття 355 - Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань. Записуйте всі розмови з колекторами та зберігайте документи, що надходять на Вашу адресу.
Згідно пункту 4 розділу ІІ Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, якщо заява (повідомлення) надійшла до органу (підрозділу) поліції під час особистого звернення заявника одночасно з її (його) реєстрацією в ІТС ІПНП або журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі - журнал ЄО), уповноважена службова особа оформлює та видає заявникові талон-повідомлення ЄО про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію.
Згідно пункту 4 розділу ІІ вищезгаданого Порядку, особу, яка заявляє або повідомляє про кримінальне правопорушення, уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції або інший поліцейський попереджає про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, передбачену статтею 383 Кримінального кодексу України.
Якщо все вищеперераховане не дало результатів, необхідно підготувати та подати до суду позовну заяву про визнання недійсним договору позики.
Дана позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження. В ході розгляду справи необхідно буде доказати, що договір Ви не укладали, про його існування не знали, на сайті МФО не реєструвались і переписки з ними взагалі не вели. Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора, номер якого було зазначено для отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження номеру та роздруківку смс - повідомлень. Також, у клопотанні зазначити вимогу по витребуванню інформації по банківській карті, на яку були перераховані кредитні кошти.
Після того, як буде доведено факт шахрайства, рекомендуємо Вам звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про незаконний кредит з Вашої кредитної історії.
Прикладом позитивного вирішення даного спору є рішення у справі №588/1942/19, у якій Позивач дізнавшись про незаконні дії шахраїв спочатку звернувся до поліції, для реєстрації факту здійснення кримінального правопорушення, а згодом до суду для визнання недійсним договору позики.