Користувач:Mykola.kutsekon: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(1)
(1)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Відповідальність за прострочення сплати аліментів.'''
= '''Відповідальність за прострочення сплати аліментів.''' =


Зміст:
== Зміст: ==
# Нормативна база.
# Нормативна база.
# Види відповідальності.
# Види відповідальності.
Рядок 7: Рядок 7:
# Адміністративна відповідальність.
# Адміністративна відповідальність.
# Кримінальна відповідальність.
# Кримінальна відповідальність.
==== Нормативна база. ====
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейний кодекс України];
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення];
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України];
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text Закон України "Про виконавче провадження"].


За несплату аліментів на утримання дитини законодавством України передбачена наступна відповідальність:
За несплату аліментів на утримання дитини законодавством України передбачена наступна відповідальність:

Версія за 11:10, 23 березня 2021

Відповідальність за прострочення сплати аліментів.

Зміст:

  1. Нормативна база.
  2. Види відповідальності.
  3. Цивільно - правова відповідальність.
  4. Адміністративна відповідальність.
  5. Кримінальна відповідальність.

Нормативна база.

  1. Сімейний кодекс України;
  2. Кодекс України про адміністративні правопорушення;
  3. Кримінальний кодекс України;
  4. Закон України "Про виконавче провадження".

За несплату аліментів на утримання дитини законодавством України передбачена наступна відповідальність:

 - цивільно-правова
 - адміністративна
 - кримінальна
 
 Так цивільно - правова відповідальність встановлена статтею 196 Сімейного кодексу України "Відповідальність за прострочення сплати аліментів, оплати додаткових витрат на дитину"
 1. У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
 У разі застосування до особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження".
 2. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
 3. Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.
 4. У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми.
 Платник додаткових витрат вважається таким, що прострочив оплату, якщо він не виконав свій обов’язок щодо оплати додаткових витрат у строк, встановлений рішенням суду або за домовленістю між батьками, а в разі їх відсутності або у разі невстановлення такого строку - після спливу семи днів після пред’явлення відповідної вимоги одержувачем додаткових витрат, який фактично їх оплатив.
 
 Адміністративна відповідальність передбачена статтею 183-1 Кодекса України про адміністративні правопорушення "Несплата аліментів"
 Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
 Несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
 Повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.
 Примітка. Під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
 Згідно пункту 12 частини 9 статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.


 Кримінальна відповідальність передбачена статтею 164 Кримінального кодекса України "Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей"
 1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, - карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
 2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, - карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.
 Примітка. У статтях 164 і 165 цього Кодексу під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

 Також законодавством України при наявності заборгованості з аліментів передбачено можливість обмеження прав боржника. 
 Так частиною 9 статті 71 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
 1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
 4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
 Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
 Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п’ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
 У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.
 Однак для таких обмежень прав є певні виключення, а саме:
 Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:
 1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
 2) використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;
 3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;
 4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.